Skip to content Skip to footer

Siri’nin Yaratıcısı Perakende Günlerinde

Soysal tarafından “THE NEXT PHASE: In Retail, E-Commerce, Digitalisation” ana temasıyla 29 – 30 Mayıs tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Perakende Günleri”, 23. yılında da sektörün ve dijital ticaretin geleceğine yön veren çok sayıda yerli ve yabancı konuşmacıyı 10.000’i aşkın üst düzey yönetici ile bir araya getirecek.

“Siri’nin Yaratıcısı
Perakende Günlerinde”

Adam Cheyer, dünyanın en tanınmış “sanal kişisel asistan” uygulaması olan Siri’nin yaratıcısıdır. Daha sonra Apple tarafından satın alınan Siri, “the Innovative Web Technologies award”’ı kazanmış, MIT Technology Review tarafından “Top Ten Emerging Technology” seçilmiş ve 2011 Crunchies Awards’da “Best Technical Achievement” unvanını almıştır.

Siri şu anda yüz milyonlarca cihazda kullanılmaktadır.

Adam Cheyer, aynı zamanda amacı dünyayı daha kolay ve yaşanılır hale getirmek için her şeye akıllı bir arayüz tasarlamayı amaç edinen Viv Labs şirketinin kurucu ortağıdır. Viv Labs, Samsung tarafından 2016 yılında satın alınmıştır.

60’tan fazla yayını olan ve 27 patente sahip olan Cheyer, aynı zamanda Amerikan tarihinin en büyük AI projesi olan CALO’da Chief Architect ünvanına sahiptir.

Adam Cheyer Perakende Günleri’nde Siri’nin öyküsünü ve günümüzde AI’ın dünyamızı nasıl etkilediğini anlatacak.