Skip to content Skip to footer

Şubat 2023 dönemi AVM Metrekare Verimlilik Endeksi açıklandı

Şubat 2023 döneminde AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 111,4 arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Şubat ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, Şubat 2023 döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmamış olarak incelendiğinde yüzde 111,4 oranında artarak 1190 puana yükseldi. Şubat 2023 için açıklanan yıllık enflasyon oranının yüzde 55,18 olduğu düşünüldüğünde, metrekare verimlilik endeksindeki artışın enflasyonun üzerinde olduğu görülmektedir.

Metrekare Verimlilik Endeksi Turkiye Geneli Bir onceki Yilin Ayni Ayina Gore

Sektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul’un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.

Metrekare Verimlilik Endeksi Turkiye Geneli Bir onceki Aya Gore

AVM’lerde kiralanabilir metrekare alanı başına düşen ciro Şubat ayında Türkiye genelinde 4.538 TL iken İstanbul’da 5.735 TL, Anadolu’da 3.740 TL olarak gerçekleşmiştir.

Aylik m2 Basi Ciro Analizi Ciro m2

Kategori Bazında Ciro Endeksi

Endeks kategoriler bazında geçtiğimiz yılın Şubat ayı ile karşılaştırıldığında en büyük artış yüzde 137,1 ile hipermarket kategorisinde görülmüştür. Ayakkabı kategorisinde yüzde 129,1, yiyecek-içecek kategorisinde yüzde 117,6, teknoloji kategorisinde yüzde 114,5, diğer kategorisinde yüzde 110,4 ve giyim kategorisinde yüzde 105,6’lık bir artış yaşandığı görülmektedir.

Kategori Bazinda Metrekare Verimlilik Endeksi Bir Onceki Yilin Ayni Ayina gore

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hobi, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

Kategori bazında ciro endeksi bir önceki ay olan Ocak 2023 dönemi ile karşılaştırıldığında teknoloji kategorisinde yüzde 10,2 ve hipermarket kategorisinde yüzde 2,5’lik bir artış yaşandığı görülmektedir.

Kategori Bazinda Metrekare Verimlilik Endeksi Bir Onceki Aya gore

Ziyaret Sayısı Endeksi

Şubat 2023 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 14,4’lük bir artış ile 79 puana yükseldi.

Ziyaret Sayisi Endekis BOY

Ziyaret Sayisi Endekis BOA

Şubat 2023 dönemi AVM Metrekare Verimlilik Endeksi açıklandı - Perakende.org