Skip to content Skip to footer

Sürdürülebilir yaşam için şehre bir armağan

Şişli Belediyesi ve Kanyon bugüne kadar sürdürülebilirlik alanında attıkları öncü adımlara bir yenisini daha ekledi. Büyükdere proje alanının yeşil dokusunu artırmak için bu alana özel hazırlanan peyzaj tasarımı ve bitkilendirme çalışmaları, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in katılımıyla Kanyon misafirlerinin ve tüm İstanbulluların kullanımına açıldı. Açılışın ardından Evrencan Gündüz sahne aldı.

Yeni bir konsept ile açılışı gerçekleşen Büyükdere projesi ve gün boyu süren dopdolu etkinlik programı Şişlilileri ve İstanbulluları bir araya getirdi.

“En çok yeşili çoğaltmaya ihtiyacımız var”

Açılışa katılan Şişli Belediye Balkanı Muammer Keskin yaptığı konuşmada gelecek nesiller için sürdürülebilirlik projelerinin önemine vurgu yaparak, “İstanbul dünyanın çok önemli bir şehri. Bu mirası biz yeterli düzeyde koruyamadık. O yüzden de göreve geldiğimizden beri, daha çok sürdürülebilirlik projelerinin altına imza atıyoruz. Tamamen doğaya, çevreye, insana, bireye hizmet edecek projelerin öncülüğünü yapmaya çalışıyoruz. Biz yeşili, doğayı, çevremizi ne kadar koruyabilirsek gelecekteki nesillere de o şekilde bırakacağız. En çok yeşili çoğaltmaya ihtiyacımız var. Bu nedenle Kanyon’a, İstanbul’a ve Şişli halkına bu jesti yaptıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

“Kamu kurumlarının çalışmalarımızı sahiplenmesi çok kıymetli”

Kanyon’un sürdürülebilirlik alanında 10 yılı aşkın süredir öncüsü olduğu projelerin bazılarını hatırlatan Kanyon Genel Müdürü Fulya Durak ise, “Kanyon mimarisiyle, yapısıyla tasarlandığı günden bugüne çevreyi çok önemseyen bir yapı. Bununla ilgili Kanyon severlere de ilham olmayı, bu konuda ses olmayı seven bir tarzımız var. Dünya için küçük ama bizim için büyük kazanımlar yaratmaya çalışırken Şişli Belediyesi gibi kamu kurumlarının bunu sahiplenmesini çok daha kıymetli buluyorum. Tüm canlılar için yaşanabilir bir dünya kurmak için yapılması gereken daha büyük projeler bu şekilde mümkün” şeklinde konuştu.

Durak, Kanyon bünyesinde halihazırda 4 adet bulunan elektrikli şarj istasyonlarının sayısını bu yıl 5 katına çıkaracaklarını da paylaştı.

Evrencan Gündüz konser gelirini TEMA’ya bağışladı

Açılışın ardından alternatif müzik sahnesinin en yetenekli ve genç isimlerinden Evrencan Gündüz sahne aldı. TEMA Vakfı tarafından kendisine bir sertifika takdim edilen Gündüz, konserden elde ettiği gelirin bir kısmını da TEMA’ya bağışlama sözü verdi.

2030 yılına kadar Şişli’deki sera gazı emisyonu %40 azaltılacak

Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarıyla ön plana çıkan Şişli Belediyesi, imzaladığı Başkanlar Sözleşmesiyle (Covenant of Mayors) 2030 yılına kadar Şişli’deki sera gazı emisyonunu %40 oranında azaltmayı taahhüt ederek; asbest denetimi, gürültü denetimi, koku denetimi, atık ilaç bertarafı ve atık toplama projeleri ile tüm İstanbulluları bilinçlendirmeye devam ediyor. Şişli Belediyesi 2020 yılında başlattığı Komşu Kart projesiyle evlerden topladığı ambalaj atıklarıyla sürdürülebilir bir dünyaya büyük katkı sağlıyor. Belediye, 2021 yılından bu yana evlerden topladığı 1.460 ton atık sayesinde 2 bin 271 ton eşdeğer karbon salınımını engelleyerek, 2 bin 207 aracın eksiltilmesini sağladı. Toplanan 532 ton kağıt atığını ise geri dönüşüme kazandırarak 9 bin 44 adet ağacı kesilmekten kurtardı.

Kanyon’dan sürdürülebilirlik alanında öncü adımlar

2013 yılında “Yeşil Bina” derecelendirme sistemi “Breeam” tarafından “Olağanüstü (Outstanding)” seviyesinde belgelendirilen ve sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarıyla öncü olan Kanyon, gri suların değerlendirilmesinden güneş panelleri kullanımına, enerji tasarrufu pratiklerinden restoranların gıda atıklarından kompost yapılmasına, konuyla ilgili çok sayıda çalışmayı hayata geçiriyor. Kanyon bu etkinliğiyle, Şişli Belediyesi iş birliğiyle misafirlere eğlenceli deneyimler yaşatırken, sürdürülebilir yaşam bilinci oluşturmanın altını da bir kez daha çizmiş oldu.

Geri Dönüşüm Karnavalı Kanyon’da

Sürdürülebilir Bir Yaşam için Şehre Dönüş etkinlikleri, hem yetişkinlere hem çocuklara yönelik olarak 10 Eylül’e dek sürecek.

Uzun bir tatil dönemini geride bırakan, öğrenmeye ve yeni bilgilere heyecanlı olan çocuklar 9-10 Eylül tarihlerinde saat 12:00 – 20:00 arasında Kanyon’da Geri Dönüşüm Karnavalı’nda buluşacak. Kanyon’un minik misafirleri geri dönüşüm, sürdürülebilir yaşam, atık gibi kavramları birbirinden farklı ve renkli deneyim alanlarında keşfedecekler. Üstelik her deneyimin sonunda onları sürpriz bir hediye bekliyor olacak!