Skip to content Skip to footer

Suwen kadınların online alışveriş tercihlerini açıkladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası Suwen 2022 yılı e-ticaret satışlarını inceleyerek alışveriş tercihlerini açıkladı. Suwen’in e-ticaret satış kanallarını 2022’de 16,5 milyon kişi ziyaret etti, 900 binin üzerinde ürün satışı gerçekleşti. İç giyimde en çok tercih edilen renk siyah oldu.

Vücudu olduğundan daha zarif gösteren siyah renk, doğru kumaş, doğru kalıp ve doğru dikiş ile iç giyim tercihlerinde de ön sırada yerini aldı. Şık, feminen, zarif, spor, tasarımları; rahat kalıpları ve fonksiyonel özellikteki model alternatifleriyle iç giyim tercihlerinde Suwen ürünleri bu yıl yine kadınların öncelikleri arasındaydı.

Suwen’in 2022 yılı e-ticaret satışlarını ve bağlılık programı (CRM) verilerini inceleyerek hazırladığı analize göre; gözde renk yine siyah oldu.  Online alışverişlerde 125 bin adetle en fazla külot tercih edilirken ikinci sırada sütyen yer aldı.

Kadın iç giyim, ev giyim ve plaj giyim (KİEP) sektöründe 1.500’e yakın ürün çeşidiyle her tarza, her bedene ve her yaşa hitap eden Suwen, 2022 yılında yaptığı atılımlarla e-ticaret satış kanalında da büyümesini sürdürdü. E-ticaret cirosu geçen yıla göre %100 artarken, satış adedinde %22 artış gerçekleşti. E-ticaret satışlarında geçen yıla göre en fazla büyüyen kategori %54’le çorap olurken, külot %38, sütyen %37 ve plaj kategorisi %24 büyüdü.

900 binin üzerinde ürün satışı gerçekleşti
Suwen’in kendi web sitesinden ve güçlü satış platformları üzerinden 900 binin üzerinde ürün satılırken en çok tercih edilen ürün 125 bin adetle külot oldu. İkinci sırada 72 binin üzerinde satış adediyle sütyen yer aldı. Üçlü paket külot satışı 40 bin adedin üzerinde olurken, en çok siyah renk tercih edildi. Külotlarda en çok tercih edilen tekli külot modeli yılbaşı külotları olurken en çok tercih edilen trendy külot modeli de dantel detaylı şık kadın ürün modelleri oldu.

Sütyenlerde en çok tercih edilen model özellikle büyük göğüslü kadınların favorisi olan, minimizer kategorisindeki Miranda yerini korudu. Renk olarak ilk sırada siyah tercih edilirken 2.sırada capuccino yer aldı. Hamile lohusa sütyenlerinde ise beyaz renk tercih edildi.

Ev giyimde eğlenceli pijamalar ve şık gecelik modelleri ön plandaydı
E-ticaret kanalı üzerinden alışveriş yapanların en çok tercih ettiği pijama takımı eğlenceli ve üzeri renkli ve desenli pijama takımları oldu. Şortlu pijama takımlarında ise yine renkli tasarımlar ön planda yer alırken, en fazla tercih edilen desen karpuz desenli pijamalar oldu. Geceliklerde ise şıklık ön planda oldu ve dantel detaylı gecelikler tercih edildi. Hamile / lohusa kategorisinde de gecelikler yeni annelerin ilk tercihleri arasında yer aldı. Yılın gözde rengi pembe oldu. Ev giyiminde şık ve kolay hareket alanı sağlayan uzun ve kısa sabahlıklar bu sezon yine ön plandaydı.  Düz saten işlemeli kısa sabahlıkların yanı sıra uzun desenli sabahlıklar da dikkatleri üzerine topladı. Erkeklerde ise minimal lacivert desenli maskülen pijama takımı tercih edilirken çocuklarda pembe ve eğlenceli desenler ön sırada yerini aldı.

Plaj giyimde tropikal desenler tercih edildi
Plaj giyim alışverişinde en çok bikini alt ve üstleri satın alınırken bikini ve mayolarda yine en çok siyah renk tercih edildi.  Tercih edilen diğer renkler mavi ve kırmızı oldu. En çok tercih edilen desen ise tropikal baskılı desen oldu. Plaj modasının tamamlayıcısı olan pareolarda ise en çok ekru renk tercih edildi.

İnternetten en çok soket çorap satın alındı
Geçen yıla göre %54 büyüyen çorap kategorisinde 30 binin üzerinde satış adediyle en çok soket çoraplar tercih edildi. Külotlu çoraplarda en fazla siyah renk satın alınırken desenli çorapların gözdesi puantiyeli patik çoraplar oldu.

OMS projesiyle 62 bin ürün gönderimi gerçekleşti
Suwen tüm stoklarını tüm satış kanallarına açtığı OMS projesi (order management system) ile 2022 yılında 62 bin ürün gönderimi gerçekleştirdi. Tüketiciler beğendikleri ürünü o anda o kanalda bulamasalar dahi OMS projesi sayesinde başka bir kanalda bulunan stoğu satın aldılar ve ürünler evlerine kargo ile gönderildi. OMS projesi ile kayıp satış yaşanmazken müşterileri talepleri de çevrilmemiş oldu.

Suwen Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ali Bolluk e-ticaretin Suwen’in ikinci büyük ve gelecek büyümesinde önemli rol üstlenmesi temenni edilen satış kanalı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Halihazırda ana satış kanalımız perakende mağazacılıktan oluşurken ikinci sırada e-ticaret geliyor. www.suwen.com.tr web adresindeki kendi e-ticaret platformumuz ve üçüncü taraf e-ticaret satış platformları üzerinden yaptığımız satışlar son yıllarda ciddi büyüme kaydediyor ve e-ticaret satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı her yıl artış gösteriyor. 2022 yılında da bu büyümemizi devam ettirdik.

Çok kanallı bir satış stratejisi ile sürdürülebilir bir büyüme çizgisi yakalamayı hedefliyoruz. Dolayısıyla bir yandan mağaza ağımızı arttırırken, diğer yandan da e-ticaret deneyimine yatırımlar yapıyoruz. 2022’de de müşterilerimizin e-ticaret kanallarımızdan daha rahat alışveriş yapmasını sağlayan birçok yeniliği devreye aldık. Bunların içinde ödeme yöntemi çeşitliliğini artırmak, ödeme sürecini tek adıma indirmek, hızlı üyelik fonksiyonu geliştirmek, site hızını geliştirmek gibi yenilikler yer aldı. Ayrıca web sitemizi marka imaj ve hikayesine uygun olarak yeniden tasarladık.

Yaptığımız bütün bu yeniliklerin ve yatırımların sonucunda 2022’de web sitemizi ve üçüncü taraf e-ticaret satış platformları üzerinde yer alan mağazamızı toplam 16,5 milyon kişi ziyaret etti. E-ticaret ciromuzda bir önceki yıla göre % 100 artış, adetsel olarak da % 22 büyüme gerçekleşti. E-ticaretin tüm satışlar içindeki payı da %11.5 oldu.

Türkiye ekonomisi için yurt içi ve yurt dışı mağaza planlamalarımızın yanı sıra e-ticaret kabiliyetlerimizi uluslararası alanda da geliştirmeyi planlıyoruz.”

Firma Sayfasina Git 1

Suwen kadınların online alışveriş tercihlerini açıkladı - Perakende.org