Skip to content Skip to footer

TPF heyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı ziyaret etti

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) yönetimi, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı ziyaret etti. TPF Başkanı Ömer Düzgün, gerçekleşen ziyarette sektördeki gelişmeleri, yerel zincirlerin çalışmalarını, hedeflerini ve sektörün sorunlarını paylaştı.

Türkiye genelinde 5 bin 500’den fazla satış noktasında hizmet veren TPF’nin yönetim kurulu üyeleri, Ömer Düzgün başkanlığında Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı ziyaret etti.

TPF Yönetim Kurulu üyeleri ziyarette yerel zincirlerin 14 Perakendeci Derneğiyle birlikte Türkiye genelinde yürüttüğü çalışmaları, ülke ekonomisine ve sektöre katkıları paylaştı. Türkiye genelinde 5 bin 500 mağazada 110 bine yakın çalışanla hizmet verdiklerini belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, gıda perakendesinin güvencesi olan yerel zincirlerin, kazandıklarını yine o bölgelere yatırım yaparak sektöre ve bölgesine katkı sağladığını belirtti.

Yerel zincirlerin ve yerel üreticilerin sorunlarına da değinen Düzgün; “Yerel üreticileri ve yerli işletmecileri desteklemek, yerli üretimi teşvik etmek için Perakende Yasamız’daki eksik ayakların giderilmesine yönelik taleplerimizi paylaştık. Ülkemizde 51 bini aşan market mağaza sayılarına karşılık mağaza açılış kriterlerine yönelik, private label, vatandaşlarımızın algılarıyla oynanan gramaj ve istihdam sorununa yönelik destek taleplerimizi ilettik” dedi.

Sektördeki rekabeti zorlaştıran birçok konunun yanı sıra, son dönemdeki kira artışlarına dikkat çeken Ömer Düzgün şunları söyledi: “Yerel işletmeler ve sektörümüz, aşırı yüksek kira artışlarıyla karşı karşıya kalmış durumda. Rekabetin zorluklarıyla başa çıkmakla uğraşan yerel işletmeciler, mülk sahipleriyle karşı karşıya kalmış durumda. Piyasa koşullarının bilincindeyiz, ancak kira artışlarının makul seviyelerde tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Hükümetimizin bu yönde alacağı önlemlerin enflasyonla mücadeleye önemli bir katkı sağlanacağına inanıyoruz.”

Ziyarete TPF Başkanı Ömer Düzgün’ün yanı sıra TPF Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Güzeldere, Mahmut Kara, Feyzi Başdaş, Soner Doruk ve İhsan Biçen eşlik etti.