Skip to content Skip to footer

TPF Heyeti, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Başkan Ömer Düzgün, yerel zincirlerin son yıllardaki gelişimiyle birlikte sektördeki yoğun rekabet koşullarının ortaya çıkardığı zorlukları ve alınması gereken önlemleri paylaştı.

Türkiye genelindeki 14 Perakende Derneği ve 5 bin 500 mağaza ile yerel zincir marketlerin çatı örgütü olan TPF, gıda perakendesinde tüketici seçeneklerini kısıtlayan ve sektördeki haksız rekabet koşullarının yarattığı engelleri gündeme getirmeye devam ediyor. TPF Heyeti, Başkan Ömer Düzgün liderliğinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. Toplantıda, sektörün mevcut durumu ve işletmelerin karşılaştığı engeller detaylı bir şekilde ele alındı. Başkan Ömer Düzgün, gıda perakendesindeki dinamikleri ve değişen tüketici davranışlarını göz önünde bulundurarak, tüketicilerin alım gücünü artıracak önerilerle birlikte, yerel üreticiler ve yerel işletmecilerin maruz kaldığı haksız rekabet başlıklarını paylaştı.

Kazandığını yine aynı bölgede yatırım yaparak, daha fazla hemşerisine iş olanağı yaratarak, Türkiye’ye ve ekonomiye daha fazla katma değer yaratmak için kullanan yerel işletmecilerin Perakende Yasası’ndaki eksik ayaklar nedeniyle her geçen gün daha fazla ezildiğini belirten Ömer Düzgün, discount marketlerin agresif tutumlarının sadece yerel zincirlere değil, üreticiler ve küçük esnafla birlikte sektöre büyük zarar verdiğini belirtti.

Perakende sektörünün kalbi olan yerel işletmelerin, ekonominin sürdürülebilir ve kapsayıcı bir yapıda gelişmesine katkı sağladığını vurgulayan Ömer Düzgün, “Tüm zorluklara rağmen, sunduğumuz katma değeri artırmak için çaba sarf ediyoruz. Mevcut rekabetçi ortamı sadece kâr ve zarar olarak görmek, değerlendirmek yanlış. İçinde bulunduğumuz durumda kuralsız mağaza açılışları, yasal eksikler nedeniyle rekabeti etkileyen faktörler, sektörün temellerini sarsıyor. Bu agresif yaklaşımın etkilerini domino etkisi şeklinde hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Toplantıya TPF Başkanı Ömer Düzgün önderliğinde TPF Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Gülhan, Mustafa Şekerci, TPF Eski Başkanı Mustafa Altunbilek, Ankara PERDER Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Bildirici, Ankara PERDER Koordinatörü Derya Yener katıldı. Toplantının sonunda Ömer Düzgün, 13-14 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 14. Yerel Zincirler Buluşuyor Etkinliği’nde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu ağırlamaktan memnuniyet duyacağını ifade etti.