Skip to content Skip to footer

TÜİK, 2023 Ocak’a ilişkin Sanayi Üretimi verilerini açıkladı

TÜİK verilerine göre, sanayi üretimi ocak ayında aylık yüzde 1,9, yıllık yüzde 4,5 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,8 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,7 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi ve Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edildiği, beyannamelerin ertelendiği, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 38 oranında cevap alınabildiği belirtildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:
“Bu nedenle, 2023 Ocak ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 5,01’dir.”