Skip to content Skip to footer

Tuncay Işıldar: 2024 yılında kapasitemizi artırarak Avrupa ve Amerika’da yeni pazarlara odaklanacağız

  • Siesta Mobilya’nın geçmişten günümüze kadar olan yolculuğunu özetleyebilir misiniz?

Türkiye’nin ilk plastik bahçe mobilyaları üretimi ile sektörün lideri Siesta, 1978 yılında lşılplast Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında kurularak, 1987 yılında plastik mobilya üretimine başladı. Siesta Mobilya, nitelikli ürün tasarlama çizgisiyle, Türkiye’den dünyaya 100’ü aşkın ülkede 500 satış noktasına ulaşarak, sektöründe en çok ihracat yapan firma konumunda yer alıyor. Siesta, bugün 50.000 m2 alana sahip olan Büyükçekmece’deki fabrikasında, her mekâna uygun kaliteli ve dayanıklı ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor. Koltuk ve sandalyeden tabure ve sehpaya, şezlongtan köşe takımlarına ve çocuk grubu ürünlerine kadar birbirinden farklı tasarımları tüketicileri ile buluşturuyor.

  • Siesta Mobilya’nın sektördeki önemli bir oyuncu olduğunu ve bu yılın ilk yarısının sona erdiğini göz önüne alırsak, şirketin bu dönemdeki performansını değerlendirmek istiyoruz. İlk olarak, 2023’ün ilk yarısında Siesta Mobilya’nın elde ettiği başarıları ve zorlukları paylaşabilir misiniz?

2023 yılı Türk turizmi adına verimli bir yıl oldu. Son 3 yıldır pandemi etkisiyle maalesef zor bir dönem geçirdik, bizler de satışlarımızda %20’lik gerileme yaşadık. Bu durum sadece ülkemizde değil resesyon dünya genelinde etkili olurken ihracat tarafımızda biz de Amerika pazarında bu gerilemeyi yaşadık. İç pazar satışlarımızda yükselen turist artışıyla oluşan taleplerle birlikte  bu yılı daha verimli geçirdiğimizi belirtebiliriz.

Siesta Mobilya

  • Ayrıca, Siesta Mobilya’nın ihracat faaliyetlerine odaklanmak istiyoruz. İhracatın şirketiniz için ne kadar önemli olduğunu ve bu alandaki son gelişmeleri bizimle paylaşabilir misiniz? İhracatta elde ettiğiniz sonuçlar hakkında bilgi verirken, Siesta Mobilya’nın yurt dışındaki pazarlarda nasıl bir konumda olduğunu anlatabilir misiniz?

Güney Amerika bizim önemli pazarlarımız arasında yer alıyor. Şili ve Meksika gibi ülkeler başta olmak üzere İspanya gibi ülkeler de hedef pazarlarımız arasında bulunuyor. Özellikle İspanya’daki yeni bayiimizle birlikte yeni bir yapılanmaya gideceğimizi de paylaşmak isteriz. Markamınızın bilinirliliği ve artan taleplerle birlikte Avustralya ve Yeni Zelanda pazarında da satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Kuzey Amerika pazarında mağaza yatırımları üzerine çalışıyoruz, dünya genelinde ciddi bir bayilik ağımız var, müşterilerimizin ürünlerimize daha hızlı ulaşması için teknolojik çözümler geliştirerek bayiliklerimizin lojistik altyapısını iyileştiriyor ve bu konuda çalışmalarımıza odaklanarak farklı pazarlarda bayilik ağımızı artırmayı hedefliyoruz.

Siesta Helen Bar Taburesi

  • Geleceğe dönük olarak, 2024 hedefleriniz hakkında bilgi vererek Siesta Mobilya’nın bu yıl ve sonrasında nasıl büyümeyi planladığını ve stratejik hedeflerinin neler olduğunu açıklayabilir misiniz?

2024 yılı için yeni depo alanları üzerine çalışıyor ve kapasitemizi artırmak hedefliyoruz. 100’ü aşkın ülkede aktif bir marka olarak yıllardır TİM ilk 1000 firma arasında yer alıyoruz. 2024 yılında da mevcut kapasitemizi artırarak Avrupa ve Amerika’da yeni pazarlara odaklanacağız. 2024 yılı ilk çeyrek ekonomik konjonktürü göz önüne alındığında çok umutlu bir tablo göremiyoruz ne yazık ki… Maliyetlerin artışı üretim ve satış kapasitesini etkiliyor, umuyoruz yılın ikinci yarısı daha kârlı olacak, alınan makro ihtiyat kararların diliyoruz ki pozitif etkisi olacaktır, mevsimsel değişim ile birlikte turizm sezonunun da olumlu geçeceğine inanıyoruz.

  • Antalya’da açmayı planladığınız konsept mağaza hakkında da konuşmak istiyoruz. Bu mağaza, turizm otelcilik sektörüne yönelik ürünleri nasıl bir konseptle sunacak ve müşterilere neler sunacak? Mağazanın açılış lansmanı hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Antalya Pro mağazamız, bahçe mobilyası sektörü içinde ilk konsept mağaza olarak konumlanıyor. Antalya Türk turizminde çok güçlü ve tercih edilen bir pazar. Bizler de bir otelin, restoranın ihtiyacı olabilecek her detayı düşünerek ürünlerimizi satışa sunacağız. Kasım ayı içerisinde mağazamızı resmi olarak açmayı hedefliyoruz fakat mağazımız öncesinde profosyenel kullanıcılara hizmet vermeye başladı bile. Pro mağazamız sadece Antalya için değil Akdeniz bölgesi için de önemli bir mağaza oldu. Mağamızda perakende satış olmayacak. Otel ve restoran satın alım departmanlarına ürünlerimizi tanıtarak zengin bir deneyim sunacağız.

Siesta Paris Lounge Koltuk

  • Siesta Mobilya’nın sürdürülebilirlik ve çevresel duyarlılık konusundaki yaklaşımı nedir? Bu alandaki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Biz de sektörde çok özel ve önemli bir yere sahip olan geri dönüşüm konusunu  destekleyen bir marka olarak doğayı önemsiyor, ürünlerimizi de bu hassasiyetle üreterek kaliteden ödün vermeden yeni en önemlisi de sürdürülebilir tasarımlar geliştirmek için çalışıyoruz. Bunun için de en doğal ve organik formlarda, beden yapısına uygun çok yönlü kullanım imkanı sunan ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturuyoruz. Günümüz koşullarında artık geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı düşünmek zorundayız. Siesta olarak genç sanatçılarla, tasarımcılarla çalışıyor, eski mobilyaları sanat eserine dönüştürerek, fabrikamızdaki müze alanımızda sergiliyoruz. Plastik, metal, cam, kağıt, karton, ahşap, tekstil ve çeşitli kompozit malzemeler, yeniden kullanıma girebilen ve mobilya tasarımında kullanılabilen malzemeler. Bunların da geri dönüşümü mümkün. Siesta olarak bizim kullandığımız polipropilen ya da polikarbonat hammaddeler, yüzde 100 geri dönüşüme uygun ve doğaya zarar vermiyor. Çok yakın bir zamanda yüzde 100 geri dönüşümden mamul ürünleri müşterilerimizin beğenisine sunmayı planlıyoruz.