Skip to content Skip to footer

Türkiye’nin markaları Anıtkabir’de Atatürk’ün manevi huzurunda buluştu

Atatürk’ün idealindeki ‘müreffeh Türkiye’nin’ inşa edilmesine markalı ekonominin büyük katkısı olduğunu  belirten BMD Başkanı Sinan Öncel, “Bütün çalışmalarımızı bu bilinçle yürütürken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği vizyona bağlılığımızı  bir kez de O’nun manevi huzurunda kayda geçirmek için Anıtkabir’i ziyaret ettik” dedi. 

Türkiye’de organize perakende sektörünün en güçlü temsilcisi olan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü nedeniyle bir dizi etkinlik planladı. Etkinlik programı, BMD Yönetim Kurulu üyeleri, markaların temsilcileri, çalışanlar ve ailelerinden oluşan yaklaşık bin kişinin Anıtkabir ziyareti ile başladı.gorsel2

BMD Başkanı Sinan Öncel, beraberindekilerle birlikte mozoleye çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Sinan Öncel, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Öncel, deftere şunları yazdı: “Büyük Atatürk, bize emanet ettiğiniz Cumhuriyetimizin 100. yılında huzurunuzda olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Hedef olarak belirttiğiniz ‘Muasır Medeniyet’ seviyesinin üzerine çıkmak için çok daha fazla çalışarak  emin adımlarla ilerlemekteyiz. Üyelerimiz, yurt içinde ve yurt dışında, 100’den fazla ülkede yüksek başarı ile faaliyet göstererek konomimizi taçlandırmaktadır. Türk ulusuna emanet ettiğiniz kutlu mirasın ve vasiyetinizin bayrağını taşımanın ve bu aziz vatanın bir parçası olmanın gururuyla, Cumhuriyetimizin kuruluşunda büyük fedakarlık gösteren kahramanlarımızı huzurunuzda şükran ve minnetle anıyoruz.”

gorsel3

CUMHURİYET SADECE BİR SİYASAL REJİM DEĞİŞİKLİĞİ ANLAMINA GELMİYOR

Sinan Öncel, ziyaretle ilgili yaptığı değerlendirmede de Cumhuriyet’in sadece siyasal bir rejim değişikliği anlamına gelmediğini söyledi. Cumhuriyet’in aynı zamanda  vatandaşlığa geçişi, fırsat eşitliğini, aydınlanmayı, ekonomik kalkınmayı, Türkiye’yi çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkarma vizyonunu ifade ettiğini vurgulayan Öncel, şunları söyledi:

gorsel5

“Gazi Mustafa Kemal, askeri ve siyasi zaferlerin iktisadi zaferlerle taçlandırılmadığı sürece kalıcı olamayacağını, temelleri sağlam bir demokrasi inşa edilemeyeceğini biliyordu. Bu bilinçle daha Lozan Antlaşması imzalanmadan ve Cumhuriyet ilan edilmeden önce İzmir İktisat Kongresi’ni topladı. Kongrede alınan kararlar uyarınca bir yandan milli sermayenin gelişmesinin önü açılırken diğer taraftan sanayileşme hamlesi başlatıldı. Atatürk’ün bize gösterdiği hedefe kararlılıkla ilerlerken 100 yılda çok büyük mesafe kat ettik. Sayıları her geçen gün artan markalarımız, dünyanın dört bir yanında Türkiye’yi temsil ederek en değerli ihracat kalemlerini oluşturuyor. Organize perakende sektörünün büyümesine katkı sunmak ve markalı ekonominin gelişimine destek olmak için 2001’de kurulan BMD çatısı altındaki 202 üyemize ait 505 marka, 110 ülkede 17 bini aşkın mağaza ve satış noktası ile ülkemizin tanıtım elçileri gibi çalışıyor. Bütün çalışmalarımızı bu bilinçle yürütürken hedeflerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere olan inancımızı bir kez de O’nun manevi huzurunda kayda geçirmek için Anıtkabir’i ziyaret ettik. Yönetim Kurulu üyelerimiz, markalarımızın temsilcileri, çalışanlarımız ve aileleri ile birlikte hem Atatürk’e hem de O’nun nezdinde tüm silah arkadaşlarına saygımızı ve minnetimizi bir kez daha dile getirdik.”

Sinan Öncel, Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 24 Ekim’de İstanbul’da düzenleyecekleri özel programla ilgili hazırlıklarının da devam ettiğini bildirdi.

gorsel4