Skip to content Skip to footer

Türkiye’nin sayılı koleksiyonerleri Axis İstanbul AVM’de bir araya geliyor

Türkiye’nin en önde gelen koleksiyonerleri Axis İstanbul AVM’de bir araya geliyor. Collection Club iş birliği ile 15 – 29 Nisan tarihleri arasında Axis İstanbul AVM Sergi ve Fuaye Salonu’nda ziyaretçilerle bulaşacak olan 26. “Geçmişe Davetlisiniz Efendim” sergisinde birbirinden zengin koleksiyonlardan eşsiz parçalar yer alıyor.

Vatan Caddesi ile E5’in kesiştiği noktada, Bayrampaşa Metro İstasyonu’nun hemen yanında bulunan Axis İstanbul AVM, Türk koleksiyonerliği ve özel müzeciliğinin büyük destekçilerinden Collection Club iş birliğiyle, “Geçmişe Davetlisiniz Efendim” sergisini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Türkiye’nin en önde gelen koleksiyonerlerine ait seçme eserlerim görüleceği sergi, 15 – 29 Nisan tarihlerinde Axis İstanbul AVM Sergi ve Fuaye Salonu’nda ziyarete açık ve ücretsiz olacak.

Tarihin büyüsü

Tarihin çeşitli dönemlerinden kesitler sunan sergide ziyaretçiler, Turgay Tuna’nın antik Mısır kültüründe çok önemli bir yere sahip olan 3 bin yıllık Antik Mısır Mezar Bebekleri Uşabitler, Uluumay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Müze Bilimci Feyza Uluumay Gökalp’in yüz yıllık Osmanlı bastonları gibi tarihi eserlerin büyüsüne kapılacak. Türkiye’nin sayılı Milli Piyango koleksiyonerlerinden olan Doğan Güral’ın Milli Piyango Koleksiyonu ve Nilay Çelebi’nin plak koleksiyonu da “Geçmişe Davetlisiniz Efendim”de görülebilecek.

Teknolojinin evrimi adım adım görülecek

Türkiye’nin en büyük fotoğraf makinesi müzesi Camera Museum’un kurucusu Hilmi Nakipoğlu’nun, efsane fotoğraf makinesi Leica’nın da yer aldığı yüz yıllık fotoğraf makinelerinden oluşan koleksiyonu fotoğraf severlerin ilgisini çekecek. Dünyanın sayılı antika ütü koleksiyonerlerinden İlhan Uçak’ın 35 farklı ülkeden topladığı 150 yıllık kömürlü, ispirtolu, gazlı, benzinli ütülerinin yanı sıra porselen kaplı ütüler ve aristokrat ailelerin kendilerine özel yaptırdığı aile mühürlü antika ütüleri içeren koleksiyon ile günümüz teknolojik aletlerinin geçirdiği evrim gözler önüne serilecek. Dünyadaki üç büyük çekiç koleksiyonerlerinden birisi olan Burhan Reşid‘in dünyanın farklı ülkelerinden derlediği çekiç koleksiyonu ise sıradan bir nesne olan çekicin farklı kültürlerde nasıl farklı formlara büründüğünü gözler önüne serecek.

Herkesin koleksiyoner olabileceğini gösterecek

“Geçmişe Davetlisiniz Efendim” sergisi koleksiyonerliğin toplumda yaygınlaşmasını ve sevilmesini amaçlıyor, koleksiyonerliğin çok pahalı bir zevk olmadığı, isteyen herkesin kendine yakın bulduğu herhangi bir konuda koleksiyon yapabileceğini vurguluyor.  Fatoş Türkkal’ın Teneke Kutu Koleksiyonu, Şerif Antepli’nin Hatıra Kaşıkları koleksiyonu, Nazire Uçak’ın Emaye Mutfak Gereçleri Koleksiyonu, Armağan Toprak’ın Çini Koleksiyonu, Hatice Çiçeksever’in oyalı mendil koleksiyonu gibi 20’ye yakın koleksiyonerin birbirinden zengin, farklı koleksiyonlarına ait nadide eserlerin yer aldığı sergi, dileyen herkesi koleksiyoner olmaya teşvik edecek, ilham olacak.

Firma Sayfasina Git 1