Skip to content Skip to footer

ÜÇGE’nin İECO depozito iade otomatı Metro Türkiye’de

ÜÇGE, müşteri ve iş ortakları işbirliğiyle perakende sektörüne ve sürdürülebilir geleceğe katkı sağlayacak projeleri hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Metro Türkiye’nin, Kozyatağı Mağazası’nda başlayan Depozito Toplama Projesi‘ nde, ÜÇGE’ nin sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüm çalışmalarının bir ürünü olarak hayata geçirdiği iECO Akıllı Depozito İade Otomatı hizmet veriyor.

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Ajansı tarafından yakın gelecekte zorunlu uygulamaya başlanacak “Ulusal Depozito Yönetim Sistemi” öncesinde Metro Türkiye’nin pilot bölge seçtiği Kozyatağı Mağazası’nda Depozito Toplama Projesi başlatılıyor.

Türkiye’de bir ilk olarak cam, alüminyum ve pet şişelerin hem makine hem de manuel olarak depozito toplamaya ve şişelerin geri dönüşümüne bu projeyle katkı sağlanmaya başlandı. iECO Geri Kazanım Sistemi sayesinde bu proje ile ambalaj atıklarının doğaya kazandırılmasının yanında toplumdaki geri dönüşüm bilincinin artırılması da amaçlanıyor. Toplanan depozitolar ile daha fazla atığın doğaya kazandırılarak geri dönüştürülmesi hedefleniyor.

Sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüm çalışmalarının bir ürünü olan iECO Geri Kazanım Sistemi ile boş içecek ambalajların geri toplanmasını ve bu sayede geri dönüşümün yaygınlaşması amaçlanıyor. ÜÇGE’ nin sürdürülebilir ve yenilikçi markası iECO ambalaj atıklarından kaynaklı kirliliğin önüne geçebilmek ve sürdürülebilir bir sistem yaratmak, perakende sektörüne kolaylık ve zaman kazandırmak amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Depozito Toplama Projesi ile geri dönüşüm sürecine katkı sağlamaya başlayan Metro Türkiye’nin Projesiyle ilgili açıklama yapan ÜÇGE Genel Müdür’ü Esra Güven “Türkiye’de ambalaj hammadde ihtiyacının %90’ı ithal edilmektedir. Döngüsel ekonomi kapsamında ambalaj atıklarının bir kaynak olarak ülkemizde kazanımının sağlanması çok önemlidir. Bu sürecin en önemli adımlarından biri olan Depozito Yönetim Sistemi ile 10 yıl içinde ambalaj atıklarının %80’inin geri kazanılması hedeflenmektedir.

Türkiye’de geri dönüşüm adına atılan önemli adımlardan biri olarak T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Ajansı tarafından yakın gelecekte uygulamaya başlanacak depozito yönetim sistemine hizmet eden iECO markalı akıllı depozito iade sistemlerimizi, yüzde yüz Türk sermayeli bir firma olarak üretmenin gururunu yaşıyoruz. ÜÇGE olarak yarım asra yaklaşan köklü yapımız, ileri teknoloji üretim kapasitemiz ve yetkin insan gücümüz ile iECO markamız çatısı altında hayata geçirdiğimiz Depozito İade Otomatları ile birlikte, Kamusal İade Merkezleri ve Doğrulama Tesisleri sistemlerinin üretimini de gerçekleştirmekteyiz.

Sektörümüze ve sürdürülebilir bir gelecek için dünyaya daha fazla değer katmak üzere, Ar-Ge Merkezi’mizde, dijital dönüşümde de fark yaratacak akıllı ürünler ve projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Metro Türkiye tarafından hem içecek ambalaj atıklarının doğaya kazandırılmasını hem de toplumdaki geri dönüşüm bilincinin artırılması amacıyla Kozyatağı Mağazası’nda başlattığı Depozito Toplama Projesi ‘nde ortak değer yaratma hedefiyle bir araya geldik.

Sürdürülebilirliği tüm işlerinin merkezine koyan ve bu alanda öncü projeler geliştiren Metro Türkiye tarafından, sürdürülebilir gelecek adına gerçekleştirilen bu önemli projede ÜÇGE olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. “ dedi.

Firma Sayfasina Githttps://firmalar.perakende.org/ucge/