Skip to content Skip to footer

Vedat Işıkhan, emekli ikramiyesi için tarih verdi

Bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla verilecek 5000 TL emekli ikramiyesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ödemelerin 15 Kasım’dan önce hesaplara yatacağını açıkladı. Emekli ikramiyesi, emekli olup çalışma hayatına devam edenlere verilmeyecek, dul ve yetim maaşı alanlara ise kesinti ile verilecek.

Emekli ikramiyesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi, torba yasaya eklenmesine karar verildi. 5 bin TL emekli ikramiyesi Kasım ayının ilk 15 günü içerisinde hesaplara yatacak. Seçimlerin ardından başlayan vergi artışları ve zam furyası ardından geçim sıkıntısı üst seviyeye çıkan emekliler, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı emekli ikramiyesinin hesaplarına yatmasını bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin lira ödemenin yapılacağı tarihin, 15 Kasım’ı geçmeyeceğini bildirdi.

Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Emekli olup fiilen çalışmaya devam eden emekliler hariç olmak üzere, tüm emeklilere verilecek 5 bin lira ödemenin zamanına ilişkin soruyu Işıkhan, “Ödemeler, Kasım’ın 15’ini geçmeyecek gibi duruyor” diye cevapladı.

Dul olup çocuğu olmayanların yüzde 75, dul olup çocuğu olanların yüzde 50, yetim olanların ise yüzde 25 oranında ikramiyeden faydalanması bekleniyor. Çocuklu ve dul olan vatandaşların ödemeleri 2500 TL, yetim ödemesinin 1250 TL’de kalacağı belirtiliyor.