Skip to content Skip to footer

VELUX Group’ta CEO pozisyonuna Lars Petersson getirildi

VELUX Group’ta CEO pozisyonuna Lars Petersson getirildi

VELUX Group’ta emekliliğe ayrılma kararı alan David Briggs’ın koltuğuna yeni CEO olarak Lars Petersson atandı. Şu anda Hempel şirketinin Başkan ve CEO’su olan Lars Petersson, 1 Kasım 2022 itibarıyla VELUX şirketinde görevi devralacak. Bu tarihe kadar VELUX CFO’su Anders Götzsche vekil CEO rolünü üstlenecek.

53 yaşındaki İsveç uyruklu Lars Petersson, kaplama sektöründe faaliyet gösteren Danimarka merkezli küresel bir şirket olan Hempel şirketinde Başkan ve CEO görevlerini yürüttü. Hempel’den önce ise İsveç merkezli pencere ve kapı üreticisi Inwido ve Fransa merkezli zemin döşeme üreticisi Tarkett şirketlerinde üst düzey yönetici görevlerinde bulundu. Lars Petersson, aynı zamanda 2019 yılından bu yana VKR şirketi olan Dovista’da Yönetim Kurulu üyesidir.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan VELUX Group Yönetim Kurulu Başkanı Jørgen Jensen,“ Lars Petersson beraberinde engin tecrübesini ve ilgili sektörlerdeki global üreticilerin güçlü geçmiş performanslarını getiriyor. Hempel kendisinin liderliğinde, açıkça müşteri odaklı ve bir o kadar da sürdürülebilirlik taahhüdüyle liderliği içeren iddialı bir büyüme stratejisini başarıyla hayata geçirdi. Lars Petersson ile VELUX’un gelişim sürecine liderlik edecek doğru ismi bulduğumuza inanıyorum.” dedi.

Lars Petersson ise “Bana VELUX Group’u ileriye taşıma fırsatı verildiği için onur ve heyecan duyuyorum. Yirmi yıldır yapı malzemeleri sektöründe çalışan biri olarak VELUX, marka gücü ve kalitesiyle beni kendine her zaman hayran bırakmıştır. Şirket, eskiden beri sektörün tamamında belirleyici bir rol oynarken güçlü sosyal sorumluluk duygusunu korumayı başarmıştır. VELUX ailesine katılmak ve şirketi büyütürken bir yandan da sürdürülebilir bir işletme yönetimi için çıtayı yükseltmek üzere yakın zamanda hayata geçirilen strateji çerçevesindeki iddialı hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmak için sabırsızlanıyorum.” şeklinde konuştu.

David Briggs, VELUX şirketinden emekli oluyor

David Briggs, VELUX Group’un liderlik koltuğunda geçen beş yılın ardından Eylül ayında CEO görevinden ayrılmaya hazırlanıyor.

VELUX Yönetim Kurulu Başkanı Jørgen Jensen konuyla ilgili olarak, “David’in VELUX’te yaklaşık 30 yıllık başarılı bir kariyeri oldu, CEO pozisyonundaki beş yıllık liderlik döneminde de VELUX’ün başarı öyküsü daha da hızlı bir şekilde yazılmaya devam etti. Ayrılmasına üzülsem de ailesiyle daha çok zaman geçirme isteğine içtenlikle saygı duyuyorum.” yorumunda bulundu.

Jørgen Jensen, sözlerini “David, yönetim kurulu ve güçlü yönetim ekibiyle birlikte 2030 yılına doğru önemli bir büyüme kaydetme ve inşaat sektörüne sürdürülebilirlik çerçevesinde liderlik etme amaçlarını taşıyan heyecan verici bir strateji uyguladı. Bu stratejinin temel öğelerine yüzde yüz bağlılığımız devam ediyor.” şeklinde sürdürdü.

CEO David Briggs, “VELUX’ü yönetmek ve bu harikulade şirketi ve tüm seçkin çalışma arkadaşlarımı temsil etmek hayatımın en büyük onuru ve ayrıcalığıydı. 2018 yılından bu yana, hepimizi gururlandıran, pek çok kişinin ihtimal bile vermediği seviyelerde sonuçlara imza attık. Bu da sadece çalışma arkadaşlarımın değil aynı zamanda iş ortaklarımızın, tedarikçilerimizin ve tabii ki müşterilerimizin kararlı çalışmaları sayesinde oldu.” dedi.

David Briggs, “VELUX’ün 2021 yılında başlattığımız ve bize halihazırda sağlam sonuçlar getirmeye başlayan kurumsal stratejimizde de belirtildiği gibi kesinlikle daha da iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bu kadar çok sevdiğim ve inandığım bir şeyden uzaklaşmak zor. Fakat ben ve ailem için artık bu zamanın geldiğini hissediyorum. VELUX’ün, arkasında son derece destekleyici uzun süreli hissedarların bulunduğu güçlü bir yönetim kuruluyla büyümesini sürdüreceğinden ve dünyanın büyük olasılıkla en iyi yapı malzemeleri şirketi olarak konumunu uzun yıllar boyunca koruyacağından şüphem yok.” diye ekledi.