Skip to content Skip to footer

Volkan Sezgin : Hedefimiz yurt içinde ki başarıyı yurt dışına da taşıyarak uluslararası pazarlarda önemli bir oyuncu olmak

FLO Ticari Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Volkan Sezgin

FLO Ticari Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Volkan Sezgin, yurt içi ve yurt dışı plan ve hedeflerini açıkladı

IN STREET mağaza ve çalışan sayısı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Özellikle son yıllarda tüm dünyada yaşam trendleri değişti. İnsanlar zaman ve mekan bağımsız olmak üzere sporu hayatlarına daha fazla dahil etmeye başladılar. Bu da beraberinde moda trendlerine yansıdı. Artık spor ayakkabılar, eşofmanlar ve aksesuarlar  spor salonlarının dışına çıkarak hayatımızın her anına eşlik eder hale geldi. İş ve sosyal hayatın içinde sneakerlar ile yapılan kombinleri çok fazla görür olduk. Biz de spor yaşam tarzındaki bu potansiyeli erkenden keşfederek, Türkiye’de sneaker pazarına yön verme hedefiyle ilk IN STREET mağazamızı 2014 yılında açtık. Bir çok yerli ve uluslararası markayı müşterilerimizle özel mağaza konseptimizle buluşturduğumuz IN STREET’i çok kısa sürede Türkiye’nin 53 iline yayarak, 150’ye mağazaya ulaştırdık. Mağazalaşmayla genişlettiğimiz satış ağımızı online kanalımız ile de güçlendirdik ve tüketicimizle omnichannel bir yapıda etkileşimde bulunmaya başladık.

Türkiye’nin sneaker pazarında söz sahibi olma  hedefiyle çıktığımız yolda bugün büyüyen metrekarelerimiz, eklediğimiz global markalar ve genişleyen ürün gamımız sayesinde Türkiye’nin sneaker ve spor giyim zinciri haline geldik. IN STREET artık sadece spor ayakkabı bulabileceğiniz bir mağaza olmanın ötesine geçerek, tekstil ve aksesuar kategorisi ile de çok iddialı bir spor giyim perakendecisi oldu. Hizmet vermeye başladığımız günden bu yana konseptimiz ve mağazalarımızla çok sevildik. Yarattığımız bu büyük ekosistemi büyütmek ve müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için iş yapış biçimlerimizi sürekli geliştirirken, istihdamımızı da her geçen gün artırıyoruz. IN STREET olarak yaklaşık 2.000  kişiye istihdam sağlıyoruz.

20’nin üzerinde marka ile çalışıyorsunuz. Bu markalara yenileri eklenecek mi?

Şu an için IN STREET mağazalarımızda ve online satış kanalımızda aralarında Lumberjack, Kinetix, Nike, Adidas, Puma, Skechers, Reebok, Lotto, U.S. Polo Assn. gibi dünyaca ünlü 20’den fazla spor markasının ayakkabı ve tekstil koleksiyonlarını ulaşılabilir fiyat ve bol seçenek alternatifleri ile müşterilerimizle buluşturuyoruz. Kısa bir süre önce İstinyePark’ta açtığımız mağazamızda marka portföyümüze Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Guess ve New Balance’ı da ekleyerek koleksiyonumuzu daha da genişlettik. IN STREET olarak tarz sahibi kadın, erkek ve çocuklar için sunduğumuz sezon trendlerini yansıtan ürünlerle sokak modasının nabzını tutuyoruz. Tüm bunlar bizi, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutma amacımıza yaklaştırıyor. Güçlü marka ağımız ve geniş ürün çeşitliliğimiz ile müşterilerimiz için zengin seçenekler sunuyoruz. Mağaza ve e-ticaret yatırımlarımızı artırmanın yanı sıra marka iş birliklerimizi de geliştirerek ürün yelpazemize yeni alternatifler eklemeyi sürdüreceğiz.

Yurt dışında hangi ülkelerde hizmet veriyorsunuz? Önümüzdeki yıllarda farklı ülkelere açılmayı planlıyor musunuz?

Ülkemizin en hızlı büyüyen sneaker ve spor giyim zinciri olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Mağazalarımızın yanı sıra geniş bir koleksiyon alternatifi sunan online sitemiz ve mobil alışveriş uygulamamızla da Türkiye’nin her kesimine ulaşabiliyoruz. Ancak hedefimiz, bu başarıyı yurt dışına da taşıyarak uluslararası pazarlarda önemli bir oyuncu olmak. Geçen yıl Gürcistan ve Ukrayna’da açtığımız IN STREET mağazalarımızla bunun ilk adımını attık. Bu yıl şirketimizin yurtdışı büyüme hedeflerinde IN STREET kanalımız çok önemli bir rol üstleniyor. Son dönemlerde Fas ve Kazakistan’a açtığımız mağazalarımızla da yurt dışı hedeflerimizi emin adımlarla hayata geçirmeye başladık. Yakın zaman içerisinde öncelikle CIS ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa’ya açılarak büyümemizi devam ettireceğiz.

2022 yılsonu ve 2023 hedefleriniz nelerdir? Toplam kaç mağazaya ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Önümüzdeki dönemde sadece farklı marka ve ürünlerle değil, yeni mağazalarımızla da büyümeye devam edeceğimizin altını çizmek isterim. 2022 yılı içerisinde 1,6 milyar TL’lik bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Toplamda 50 yeni mağaza açarak yıl sonunda yurtiçi ve yurtdışında 200 mağazaya ulaşmış olacağız. IN STREET olarak orta vadede çok ciddi bir büyümeye odaklandık. Hem yurt için hem de yurt dışında yapacağımız yatırımlar ile 2025 yılına kadar mağaza sayımızı 400’e çıkarmayı planlıyoruz.

Diğer yandan mağazalarımızın konseptini ve müşterilerimize sunduğumuz deneyimi geliştirmek için de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Koleksiyonumuza spor giyim ve aksesuarının da dahil olmasıyla birlikte ortalama 200 metrekare olan mağaza alanlarımızı 400 metrekare seviyesine yükselttik. Bu sayede spor tekstil koleksiyonlarının mağazalarımızdaki ağırlığını da artırmış olduk. Önümüzdeki dönemde mağaza metrekarelerimizi daha da artırarak flagship mağazalar açmayı sürdüreceğiz.

Dijitalleşmeye başlayan alışveriş dünyasında yeni mağazalarla öne çıkmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bu noktada sürükleyici ve ilham verici tasarımlarla oluşturduğumuz mağaza konseptimizden bahsetmek isterim. Mağazalarımızı tasarlarken müşterilerimizin en keyif alacağı planlar üzerinden çalışmalarımızı yapıyoruz. Hem ürünleri ön plana çıkartacağımız hem de müşterilerimizin mağaza içerisinde keyifle dolaşıp, alışverişini tamamlayabileceği bir ortam yaratmak istiyoruz. Çıkış noktamızın keyifli ve iyi bir alışverişi deneyimi sunmak olduğu mağaza mimarimiz ile kapılarımızı açtığımız ilk yılda uluslararası “A’Design Award and Competition 2014” ödülünü aldık. Mimarisiyle fark yaratan mağazalarımızın sonuncusu, geliştirdiğimiz konsepti ile kısa bir süre önce İstinyePark’ta müşterilerimiz ile buluştu. 150. mağazamız olma özelliğini taşıyan bu mağazamızın transparan ekranlardan oluşan vitrinleri, arttırılmış gerçeklik platformları, ekran kaplı kolon uygulamaları ve video duvarları ile yaratmaya çalıştığımız dinamik ve enerjik atmosfer, müşterilerimiz tarafından da çok beğenildi. Oluşturduğumuz mağaza dizaynı ile kreasyonlarımızı çok daha fazla ön plana çıkartıyoruz. Biz sokağın hareketliliğinden, enerjisinden de ilham alan bir markayız. Bu nedenle  bisiklet, kaykay gibi aksesuarlarla zenginleştirilmiş duvar tasarımları ve grafiti çalışmalarıyla bu ritmi mağazalarımıza taşıdık.

Transparan ekranlı vitrinlerimiz, müşterilerimize henüz mağazaya adımını atmadan farklı bir alışveriş deneyimi sunduğumuzun müjdesini veriyor. Giriş bölümünde kolondan zemine uzanan ve üzerinde gezinmeye uygun podyum olarak adlandırabileceğimiz bir ekranımız bulunuyor. Burada markalar ile iş birliklerini ya da öne çıkaracağımız ürünleri görsel bir şölen eşliğinde müşterilerimizle buluşturuyoruz. Dinlenme, bekleme alanı olarak kullanılabilecek oturma alanımızla da müşterilerimize rahatlık sunuyoruz. İşte bu farklı yaklaşımımız sayesinde müşterilerimiz mağazalarımızı ziyaret etmekten keyif alıyor. Bunun yanı sıra omnichannel hizmetlerimiz de aynı şekilde büyüyerek devam ediyor.

Omnichannel bir yapı ile hizmet verdiğinizden bahsetmiştiniz. Oluşturduğunuz bu yapıyı mağazalarınıza nasıl taşıdınız?

Şunu vurgulamalıyım ki teknoloji sayesinde müşterilerimize iyi bir alışveriş deneyimini yaşatmak konusunda çok yol aldık. Online ve offline kanalları bütünleştirdiğimiz omnichannel hizmet anlayışımız doğrultusunda mağazalarımızda omnicorner alanları oluşturduk. İade ve değişim yapmak isteyen müşterilerimiz kasada sıra beklemeden onlar için hazırlanan bu özel alanda işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca müşterilerimize sunduğumuz bir diğer kolaylık da “Tıkla, Gel-Al” seçeneği. Online olarak alışverişini tamamlayan müşterilerimiz isterlerse ürünlerini diledikleri mağazamızdan hızlıca teslim alabiliyorlar. Omnichannel hizmetlerimiz arasında belki de en farklılaşan uygulamamız ise mağazalarımızda aradığı ürünü ya da numarayı bulamayan müşterilerimizin talep ettikleri ürünleri istedikleri adrese ulaştırabilmemiz. Bu sayede müşterilerimizi farklı kanallara ya da mağazalara yönlendirmeden alışverişlerini hızlı bir şekilde tamamlamalarını sağlıyoruz. Tüketicilerimize daha iyi alışveriş deneyimleri yaşatabilmek ve hayatlarını kolaylaştırmak adına bu adımlarımızı sürekli geliştirirek teknoloji altyapımızı kuvvetlendiriyoruz.