Skip to content Skip to footer

Watsons, Deprem Bölgesinde de kadın emeğini destekliyor

Türkiye’de yürüttüğü sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında kadınların emeğini ve iş gücüne katılımını destekleyen Watsons Türkiye, 2020 yılından beri Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile gerçekleştirdiği iş birliğini deprem bölgesindeki kadınları önceliklendirerek büyütüyor.

Watsons Türkiye, 2020 yılında başlattığı #WatsonsİyilikHareketi çatısı altında çevresel, toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirlik projeleri yürütüyor. Toplumsal sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliğiyle hayata geçirdiği #WatsonsİyilikHareketi Kadın Emeğini Desteklemeye Çağırıyor projesi ile kadınların iş gücüne katılımını destekliyor.

Çalışanlarının %80’inden fazlası kadın olan Watsons Türkiye, kadın istihdam oranlarıyla diğer şirketlere örnek olurken, kadınların güçlenmeleri ve emeklerini değerlendirerek ekonomik bağımsızlıklarına kavuşmaları için hayata geçirdiği projeyle, kadın iş gücünü artırma hedefine katkı sağlıyor. #WatsonsİyilikHareketi Kadın Emeğini Desteklemeye Çağırıyor projesi ile şirket, KEDV tarafından desteklenen 3 kadın kooperatifinde üretilen sabun, telefon askısı ve cüzdan ürünlerini hiçbir kâr elde etmeden 159 mağazasında kasa önlerinde ve online mağazasında satışa sunuyor. Watsons kadınların iş hayatına ve üretime katılmalarına destek olurken, ürettikleri ürünleri Watsons’ın online ve fiziksel mağazalarında milyonlarca müşterisiyle de buluşturma imkânı sunuyor.

Deprem bölgesinde KEDV’in desteği ile üretilen el emeği “Dondurma Nakışlı Küçük Çanta” Watsons’ta!

Watsons, KEDV’in desteklediği Aydın ve Mardin’deki kadın kooperatiflerinde üretilen 15 ürüne ek olarak, Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen ve çadırlarda kalarak çalışmaya devam eden kadınların ürettikleri Dondurma Nakışlı Küçük Çantaları da raflarına taşıyor. Hiçbir kâr amacı güdülmeden tüm geliri Kahramanmaraş’taki depremzede kadın üreticilere aktarılan cüzdanlar 94,95 TL fiyatıyla Watsons mağazaları, watsons.com.tr ve mobil uygulaması üzerinden müşterilerle buluşuyor. KEDV ürünleri Watsons’ın 159 mağazasında da satışa sunulurken, deprem bölgesindeki kadınların ürettiği Dondurma Nakışlı Küçük Çanta Watsons’ın tüm mağazalarında satışta olacak ve böylece deprem bölgesine daha büyük destek sağlanacak.

Watsons, yıl sonuna kadar 3.000’e yakın KEDV Dondurma Nakışlı Küçük Çanta satışının gelirini hiçbir kâr amacı gütmeden direkt üretici kadınlara aktarmayı ve deprem bölgesi dahil 400’ün üstünde kadının hayatına dokunmayı hedefliyor.

Depremden etkilenen kadınların iş gücüne katılarak hayata yeniden tutunmalarına destek olduklarının altını çizen Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş, Kadın çalışan oranımızla örnek gösterilen bir marka olarak kendi çalışmalarımızın yanı sıra iş ortaklarımızı da kadın çalışan oranlarını artırmaları için teşvik ediyoruz. Kadınların güçlendiği, eğitim, iş dünyası ve sosyal hayatta eşitlikçi bir anlayışla var oldukları bir toplum bizim en büyük idealimiz. Bu doğrultuda KEDV iş birliğiyle yürüttüğümüz proje kapsamında bugüne kadar 15.000 ürün hedefimizi aşarak yaklaşık 25.000 ürün satışı gerçekleştirdik. Bu yıl ise, 25.000’den fazla ürün satışıyla, deprem bölgesi dahil olmak üzere 400’ün üzerinde kadının hayatına dokunmayı amaçlıyoruz. Projemizle, deprem bölgesine sunduğumuz yardımları daha da yoğunlaştırmayı, bölgede uzun soluklu projelerle kadınların yanında olmayı ve 2030 yılı sonuna kadar 5.000 kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle, her zaman yapıcı iş birlikleriyle yanımızda olan ve deprem bölgesindeki kadınlara ulaşmamıza destek veren KEDV’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Proje hakkında konuşan KEDV Özel Sektör İş birlikleri Koordinatörü Gözde Turalı ise “Türkiye’de kadınların güçlenmelerinin ekonomik özgürlüklerini kazanmalarıyla mümkün olacağını biliyoruz. İş gücüne katılan kadınlar aynı zamanda çocuklarının eğitimine de büyük katkı sağlıyorlar ve toplumsal gelişimin en büyük destekçisi oluyorlar. Desteklediğimiz kadın kooperatifleri aracılığıyla Türkiye’nin pek çok ilinde, kadınlara el emekleriyle ürettikleri ürünlerden gelir elde etme imkânı sağlıyoruz. Bizlere mağazalarında ve online kanallarında yer vererek milyonlarca müşterisini kadın emeğiyle buluşturan Watsons Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Tüm Watsons müşterilerini, alışverişlerinde KEDV ürünlerine de yer vererek kadın emeğine katkı sunmaya davet ediyoruz.” dedi.

– KEDV Dondurma Nakışlı Küçük Çanta 94,95 TL

https://www.watsons.com.tr/kedv-dondurma-nakisli-kucuk-canta/p/BP_1354584?recommended_by=instant_search&recommended_code=kedv