Skip to content Skip to footer

Watsons Türkiye’den, 1 milyon fidan hedefiyle ormansızlaşmayla mücadeleye destek

Perakende, kişisel bakım ve kozmetik sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna öncülük eden Watsons Türkiye, her yıl 100 bin fidan dikerek 2030 yılına kadar Türkiye’nin farklı illerinde toplam 1 milyon ağacı toprakla buluşturacak. 

2019 yılından bu yana Watsons İyilik Hareketi projesi kapsamında sürdürülebilirlik çalışmalarını yürüten Watsons Türkiye, çevresel sürdürülebilirlik alanında Türkiye’nin ormansızlaşma sorunuyla mücadeleye destek veriyor. Her yıl binlerce fidanı toprakla buluşturan Watsons, 2030 yılına kadar Türkiye’nin dört bir yanında toplam 1 milyon ağaçtan oluşan Watsons Ormanları oluşturmayı hedefliyor.

Watsons yılda 75 ton karbondioksitin salınımını engelliyor

Watsons, çevresel sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında hayata geçirdiği #WatsonsİyilikHareketi Ormanlarımızı Büyütmeye Çağırıyor projesi ile çalışanları, müşterileri, tedarikçileri ve üretici firmaları ile el ele vererek bugüne kadar 175 futbol sahası büyüklüğüne denk bir alanda, 210 bin fidanı toprakla buluşturdu. Türkiye’nin dört bir yanındaki 16 şehrinde oluşturulan Watsons Ormanları, yılda 75 ton karbondioksitin atmosfere salınımını engelliyor.

1 milyon ağaç yeşertecek

Watsons Türkiye, 2030 sonuna kadar 1 milyon fidanı toprakla buluşturmayı, böylece 840 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı yeşillendirmeyi hedefliyor. Bu sayede yılda yaklaşık 8.000 aracın saldığı karbondioksit miktarının nötrlenmesi hedefleniyor.

Watsons etkinliklerinde her katılımcı adına fidan bağışı 

Tüm çalışma ve etkinliklerine sürdürülebilirlik kavramını entegre eden Watsons Türkiye, bu yıl ilk kez düzenlediği Watsons Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Zirvesi’nde her bir katılımcı için fidan bağışladı. Karbon ayak izine dikkat çekmek amacıyla zirve boyunca etkinliğin ve katılımcıların etkinliğe ulaşımlarından kaynaklanan karbon ayak izi ölçümü yapıldı. İki günlük zirvenin toplam karbon ayak izi 1.973 kg olarak ölçüldü. Bu etkiyi dengelemek için iki gün boyunca zirveye katılan her katılımcı ve izleyici adına bir adet olmak üzere toplam 1.000 fidan bağışlandı. 1.000 fidan ile atmosfere salınan 1.973 kg karbondioksitin yaklaşık 10 katı kadar karbondioksit nötrlendi.

Buna ek olarak, gelenekselleşen ve bu yıl 9’uncusu düzenlenen Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri gecesinde her davetli adına bir fidan bağışlandı. Ayrıca bu yıl ikincisi gerçekleşen Watsons Gençlik Festivali’nde de yine her bir katılımcı adına Watsons İyilik Hareketi kapsamında 1 fidan bağışlanarak 10 bin fidanlık bir Watsons Ormanı daha oluşturuldu.

Group’un karbon ayak izini azaltma hedeflerine katkı

Watsons’ın sürdürülebilirlik misyonuyla yürüttüğü projeler, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarındaki 17 maddenin 15’ine hizmet ediyor. Karbon ayak izini azaltma ve dokunduğu herkesi daha sürdürülebilir bir yaşama teşvik etme hedefiyle sürdürülebilirlik çalışmalarını sürdüren Watsons, bağlı bulunduğu AS Watson Group’un global hedeflerini de benimsiyor. Group’un hedefleri doğrultusunda, 2030 yılına kadar gereksiz ambalaj kullanımını sıfırlamayı, kendi markalı ürünlerde ve sadece Watsons’a özel ürünlerde PVC kullanımını ortadan kaldırmayı, sera gazı emisyonlarını 2018 yılına oranla %50,4 azaltmayı hedefliyor.