Skip to content Skip to footer

Yılmaz Kekeç; 2022 yılı sonunda 150 bin adetten fazla ürünümüz sağlıklı beslenme tutkunu müşterilerimizle buluşmuş olacak

Naturiga Kurucusu ve Genel Müdürü Yılmaz Kekeç, Naturiga kuruluş hikayesini, pandemi döneminde değişen yeme-içme alışkanlıklarını, sağlıklı beslenme trendlerini, büyüme ve yatırım hedeflerini hedeflerini açıkladı

  1. Naturiga firmasının kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

Naturiga bitkisel ve sağlıklı beslenme misyonu ile yola çıkmış, 2019 başından beri Türkiye’de faaliyet gösteren süper gıda ve sağlıklı atıştırmalıklar sunan bir gıda şirketidir. Gelişen beslenme trendlerini yakinen takip ederek, işinde uzman doktor, beslenme uzmanı ve bilim insanları ile yakın temas içerisinde olarak, gıda inovasyonu ve bitkisel beslenme fuarlarına, eğitimlerine katılarak ve her kanaldan bizi sürekli besleyen değerli müşterilerimizin geri bildirimlerini can kulağı ile dinleyerek ürün geliştirme çalışmalarımızı yapıyor, tüketicilerimizin ihtiyaçlarını en güncel şekilde karşılamayı daima işimizin odağında tutuyoruz.

Naturiga ürünlerinin hitap ettiği müşteri segmenti oldukça geniş; glutensiz beslenen, sporcu beslenmesi ihtiyacı olan ya da enerji verici ve yüksek protein içeren besinlere ihtiyaç duyan kişiler, çeşitli sebeplerle bağışıklığını güçlendirme amacı taşıyanlar, çoklu besin alerjilerinden mustarip ve anne-çocuk beslenmesi pazarı, detoks veya bir diyet programını destekleme ihtiyacı olanlar, hayvansal protein kaynaklarına alternatif arayanlar ve vejetaryen / vegan beslenme tercihinde bulunanlar, yoğun iş ve yaşam programları nedeniyle sağlıklı öğün alternatifleri ve atıştırmalıklar arayanlar, ekstra enerji ve odaklanma ihtiyacı hissedenler, endüstriyel tarımdan veya kişisel ihtiyaçlardan kaynaklanan besin eksiklikleri için genel beslenme desteği arayanlar (protein, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar) ve bu ihtiyaçları için laboratuvar yapımı vitamin ve beslenme haplarından kaçınanlar yer alıyor. Naturiga olarak bir yaşından büyük hemen her bireyin beslenmesine uygun bir ürünümüz mutlaka vardır.

Ürün kategorimizi, tek içerikli ürünler (Single ingredients), amaca yönelik tasarlanmış fonksiyonel süper gıda karışımları ve bitkisel protein karışımları, kahvaltılık ürünler (Granola ve Hızlı Kahvaltı Karışımları), glutensiz ve sağlıklı atıştırmalıklar şeklinde özetleyebiliriz. Naturiga’nın varoluş misyonuna uygun olarak tüm ürünlerimiz vegan beslenmeye uygundur ve aynı zamanda glutensizdir, katkı maddesi, koruyucu, kıvam ve aroma vericiler ve şeker ilavesi içermezler.

Naturiga 3

2. Pandemi yeme-içme alışkanlıklarımızı değiştirdi. Sağlıklı beslenmede yeni trendler neler?

Son dönemlerde beslenme trendlerini toz süper gıdalar, önemli sertifikalarla güvenli olduğu kanıtlanmış organik besinler şekillendiriyor. Mutfağınızda aşırı yer kaplamayan ve yan yana ya da üst üste depolamanın kolay olduğu toz süper gıdalar içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile de öne çıkıyor. Öte yandan dünyada her yıl “dirty dozen” adı verilen ve üretiminde en çok pestisit ve kirlilik bulunan, yani organik tüketmenin mutlaka gerekli görüldüğü gıda listeleri ile “clean fifteen” diye adlandırılan yetiştirilmesinde en az pestisit kullanılan yani organik olmayan tüketimin de uygun görüldüğü gıda listeleri yayınlanıyor. Bu listelere uygun olarak tüketiciler “sertifikalı organik” ürünleri tercih ediyor.

Organik ürünler tüketmeye çalışmak sadece sağlığımız için değil, aynı zamanda doğanın dengesini korumak ve dünyamızda toprağın zenginliğini, verimini sürdürülebilir kılmak için de önemli. Naturiga olarak; organik ürünlerimizin sertifikalandırma süreçlerini ülkemizde “ECOCERT” Organik Denetim ve Sertifikalandırma kuruluşu ile yönetmekteyiz. Gıda ürünlerinin ömrünü uzatan katkı maddeleri, renklendiriciler, aroma vericiler kullanmıyoruz. Doğanın kendi renk ve tatlarına saygılıyız, onların doğallığını daha çok seviyoruz. Hammaddesinden paketine kadar, tüm ürünlerimizde kaliteden ödün vermeden yola devam etmek ve dünyanın bio-çeşitliliğine, toprağına zarar vermeyen ticaret şartlarını desteklemek en önemli misyonumuz.

Naturiga 2

3. Süper gıda sektörünün hızlıca büyüdüğü bu dönemde Naturiga 2019’dan bu yana ne kadar büyüdü? 2023 yılı hedefiniz nedir?

6 süper besin tozu ile başlayan yolculuğumuz; 2019 yılında 16 bin paket ürün satışı ve oldukça sınırlı bir dağıtım ağı ile başladı.  2020 senesinde ise modern kanalda ilk ürün listelemeye Macrocenter ve Carrefour Gurme mağazaları ile devam ettik. 2020’nin sonunda ise www.naturiga.com kanalının açılışını gerçekleştirdik.

Ardından 2021 yılında Metro marketlere listelenen ürünlerimiz 20 çeşide ulaştı. 2021 yılında 116 bin paket ürün ile müşterilerimize ulaşırken, 3’üncü yılımızda operasyonel kara geçtik. 2022 yılı sonunda 150 bin adetten fazla ürünümüz sağlıklı beslenme tutkunu müşterilerimizle buluşmuş olacak. Ayrıca 2022 yılı sonunda yaratıcı ürün gamımız 40 çeşide varacak.  Önümüzdeki 5 yıl sonunda ise yıllık 12 milyon dolar ciro hedefi olan bir değer yaratma hedefine hızla koşuyoruz. Geçtiğimiz Ağustos ayında fon bulucu platformu aracılığıyla çıktığımız kitlesel yatırım turunun 18. gününde yüzde 100’ün üzerinde fonlandık.  2023 yılı Naturiga’nın global bir oyuncu olma yolundaki ilk adımlarını atacak! Oldukça heyecanlıyız. Bu kapsamda atacağımız ilk adımlar olarak İngiltere ve Almanya, ardından da Avrupa geneli, ABD ve Körfez Bölgesi ülkelerine e-ticaret ve geleneksel kanallardan giriş yapmaya hazırlanıyoruz.

Naturiga 1

4. Ürünleriniz şu an hangi bölgelerde satılıyor? Kaç ülkede kaç bölgede olmayı hedefliyorsunuz?

Şu anda Türkiye genelinde iki distribütör aracılığı ile 500’den fazla satış noktasında, Macrocenter, Carrefour Gurme ve Hiper mağazaları ile Metro marketlerde beslenme tutkunları ile buluşuyoruz. Önümüzdeki süreçte üretim ve pazarlama altyapımızı güçlendirmeyi, ihracat taleplerine karşılık vererek global pazarda büyümeyi hedefliyoruz. Diğer soruda da değindiğim gibi Avrupa geneli, ABD ve Körfez Bölgesi ülkelerinde bir gıda girişimi olarak ülkemizi temsil edeceğiz.

5. Naturiga faaliyetleri ve yatırım hedefleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2021’de ilk yerli fuar katılımımız olan Exponatura fuarında iki farklı ihracat müşterisi ile tanışarak el sıkıştık. 2022 yılında “Goodbye Gluten” isimli mini atıştırmalık grubumuzun lansmanını gerçekleştirdik ve Nisan ayı sonunda 33 çeşit ürüne ulaştık. Ardından Nisan 2022’de ilk yurtdışı fuar katılımımızda da Londra’da İngiltere pazarında ürünlerimizin satışını yapmak isteyen kanallar ile tanışma şansı elde ettik.

İlk test ihracatımızı Haziran 2022’de Glutensiz Granola ürünlerimizle Almanya’ya yaptık. Düzenli granola ihracatına ise önümüzdeki aylarda başlıyoruz. Yeni aldığımız yatırımımızla, ilk iki yıl içinde Almanya pazarına 160-200 bin paket arası granola hacmine ulaşacağımız ihracat için altyapımızı güçlendirmeye, uzman istihdam artışına ve gerekli üretim ekipmanlarının teminine odaklanacağız. Londra fuarı sonrası Amerika’da faaliyet gösteren distribütörlerden de talep almaya başlamıştık. Yatırım turunu takip eden ikinci yılın ardından ABD ve Körfez Bölgesi ülkelerine giriş yapmayı hedefliyoruz. 2022 yılı kapanmadan ise İngiltere ofisimizi açmış olmayı hedefliyoruz, hazırlıklarımız başladı. İngiltere süper gıda sektöründe tartışmasız en büyük pazarlardan biri. Yerinde yürüteceğimiz bir operasyon ile pazar dinamiklerine uygun, odaklı bir şekilde önce online kanallar ve 1 yıl sonra ise geleneksel kanallar üzerinden markamızı büyütmeyi hedefliyoruz.

2022 Nisan ayında Avrupa’nın en iyi yeni atıştırmalık ödülünü kazandığımız ve 16-17 Nisan 2023 tarihinde tekrar katılacağımız İngiltere’nin en büyük sağlıklı gıda fuarı olan NOPE London için şimdi çok daha fazla hazırız. Pazara giriş sürecimizin de tamamlanması ile önemli iş ortaklıkları yakalamak için iyi bir fırsat olacak. Sağlıklı atıştırmalık pazarı büyümesinde Türkiye, dünyada ikinci sırada. Hem dünyada hem ülkemizde artan bu büyük potansiyeli karşılamaya yönelik yatırımlara devam edeceğiz.

Naturiga Brownie%20%C3%87%C4%B1t%C4%B1rlar%C4%B1

6. Eklemek istedikleriniz?

Türkiye’de ilklerden olduğumuz fonksiyonel karışımlarımızda yepyeni ve sürpriz dolu seçenekler sunmaya devam edeceğiz. Beslenmenize hız ve kolaylık katan bu karışımlar ile aynı zamanda süper besinlerin yüksek besleyiciliğinden yararlanmak mümkün olabiliyor. Hem glutensiz hem de sağlıklı atıştırmalık alanına yatırım yapmaya da ayrıca devam edeceğiz.

Kısıtlı imkanlarla çıkardığımız glutensiz granola serimiz ve “goodbye gluten” isimli mini atıştırmalık serimiz çok sevildi. Goodbye gluten serimizden bir ürünümüz “Avrupa’nın en iyi yeni atıştırmalığı” seçildi. İlk yıllarımızda bize heyecan veren bir ödül kazanmış olmak yeni ürün geliştirme çalışmalarımızda da bize pusula oluyor. Başka ürünlerimizi de kendi kategorisinde ödülle taçlandırmak istiyoruz. Reçetelerimizi çalışırken artık hep bu yönde bir hedef ile çalışıyoruz.

Son olarak önümüzdeki süreçte HORECA sektörüne yönelik hazırlayacağımız bazı fonksiyonel ürünler ile değerli müşterilerimize farklı sürprizlerimiz de olacak. Sevdikleri birçok restoran ve kafe zincirinde, en sevdikleri Naturiga ürünlerinin bambaşka versiyonları kendilerine eşlik edebilecek.