Skip to content Skip to footer

Zorlukları aşmanın yolu yeni yatırımlar yapmaktan geçiyor

Teksüt, yaptığı yatırımları artırırken hem Türkiye’de hem de yurtdışında büyümeye devam ediyor. Türkiye’de bayi ağını genişleterek ve e-ticaret platformlarını kullanarak yaygınlığını artıran Teksüt, katıldığı yurtdışı fuarlar ve pazarlama çalışmaları ile ürün gönderdiği ülke sayısını 39’a çıkardı.  Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık 2022’yi her alanda planlama ve yatırım yılı olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri kuruluşu Teksüt, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Bursa, İzmir ve Ankara Bölge müdürlükleri ve dağıtım merkezleri ile Türkiye’nin büyük bir kısmına ürünlerini ulaştırıyor. Marketlerin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarında ürünlerini müşterileri ile buluşturuyor. Türkiye’nin süt ve süt ürünlerini 4 kıtada 39 ülkeye ihraç ediyor.  İhracat yaptığı ülkeler Japonya’dan Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyaya dağılıyor.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, 2022 yılını yatırım ve büyüme dönemi olarak değerlendirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Hem Türkiye’de hem de yurtdışında Teksüt ürünlerinin pazar payını artırabilmek için üretim altyapımızı güçlendirdik, çalışanlarımıza yatırım yaptık. Günlük süt işleme kapasitemizi bin tonun üzerine çıkarttık. Tüm bunlara ek olarak lojistik alanda yatırımlarımızı artırdık. Operasyon maliyetlerimizi azaltacak önlemlere yoğunlaştık. Performans yönetimini geliştirecek altyapı yatırımlarımızı gerçekleştirdik.  Enerji tasarrufu sağlayacak önlemler üzerinde durduk. Süt üretiminde UHT hatlarımızın kapasite artırımını sağladık. Proses ve dolum makine yatırımımızı yaptık. Yoğurt, ayran, tereyağı ve krema hatlarımızda kapasite artırımlarını tamamladık. Üretim tesisimizde üretim mimarisini yeniden gözden geçirerek yeni üretim alanlarına olanak sağlayacak şekilde iyileştirmeler yaptık. Makine yatırımlarımızı yaparken yerli üretimi tercih ettik. 2023 yılında enerji maliyetlerimizin azaltılması için güneş enerjisine olan yatırımızı planlıyoruz aynı zamanda enerji verimliliğini sağlayacak çalışmalara öncelik vereceğiz. Teksüt olarak mobilizasyona, dijital teknolojilere, Sanayi 4.0 kapsamındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

Yurtiçinde ve  yurtdışında dengeli  büyüme politikası

Cevdet Arınık, “2022 dünyada ve Türkiye’de birçok değişkenin hayatımıza girdiği bir yıl oldu. Üretim maliyetleri Türkiye’de ve dünyada artış gösterdi. Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği olumsuzlukları hep beraber yaşıyoruz. Üretimden, işleme ve tüketim aşamalarına kadar her kademede zorlukları aşabilmek için çalışıyoruz, çözümler arıyoruz, planlamalar yapıyoruz. İhracat ağımızı genişlettik. Hem ihracat yaptığımız ülke sayısını hem de ürün çeşidini artırdık. Burada ciromuzu aylık 1 Milyon USD’nin üzerine çıkarttık. İhracatta yıllık ciromuz 10 milyon USD’nin üzerinde gerçekleşti. Teksüt olarak toplam ciromuz ise 2 milyar TL’nin üzerinde oldu. Bugün ihracat gelirlerimiz toplam ciromuzun yüzde 10’nun üzerine çıktı.  2022 yılını hem yurtiçinde hem de yurtdışında dengeli bir büyüme politikası ile tamamladık.” dedi.

Gönen’de üretiyoruz, dünyaya pazarlıyoruz

Cevdet Arınık, Türkiye’de sütün en kaliteli olduğu topraklarda dünya standartlarında üretim teknolojilerini kullanarak yerel ve evrensel lezzetleri hem Türkiye hem de dünya pazarına sunmak için çalıştıklarını belirtti. Amerika’dan Uzakdoğu’ya, Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar uluslararası geçerliliği olan ödüllü ürünlerle çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizdi.

Süt ve peynir çeşitlerini 39 ülkeye ihraç eden, Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt, ihracat yaptığı ülkeleri artırmaya devam ediyor. Bu yıl hem yurtiçinde hem de yurtdışında pazarlama ve tanıtım çalışmalarına ağırlık veren Teksüt İstanbul’da düzenlenen WorldFood İstanbul Fuarı’nın ardından Paris SIAL Fuarı’na katıldı. Bu süreçte ürün gönderdiği ülkelere, Bosna Hersek ve Bulgaristan’ı ekleyerek ihracat yaptığı ülke sayısını 39’a çıkarmayı başardı. Bu ülkeler ile birlikte ihracat yapılan ülkeler şöyle oldu; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç, Kosova, Libya, Kuveyt, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Moritanya, Tanzanya, Singapur, Japonya, Filistin, Çin, Tayland, Gürcistan, Hong Kong, Mısır, Bahreyn, Ürdün, Lübnan, İsrail, Katar, Fas, Güney Kore, Somali, Afganistan, Tacikistan, İsviçre ve Dubai.