Skip to content Skip to footer

Birbirinden lezzetli pastalar için tüm ürünler Metro Türkiye raflarında

Tam 32 yıldır Türk Mutfağına ve Türk şeflerine destek veren, ürün kalitesi ve yarattığı çözümlerle gastronomi sektörüne rehberlik eden Metro Türkiye, birbirinden lezzetli pastalar hazırlamak isteyenler için pastacılık kataloğunu yayınladı. Müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayan Metro Türkiye, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri ile özel olarak hazırladığı atıksız, glutensiz, şekersiz ve vegan pasta tariflerini de alternatif beslenme terich eden müşterileri için tek katalog altında sunuyor.

Türk mutfağı ve değerlerini her geçen gün daha ileriye taşırken tam 32 yıldır müşterilerinin tüm ihtiyaçlarının uçtan uca karşılanması için çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, 2017 yılından bu yana pastacılık alanında da ürün çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. Metro Türkiye, bu doğrultuda hem profesyonellere hem de kendi evinin şefi olanlara ilham verecek çözümlerin yer aldığı ve 1 -31 Aralık tarihlerinde geçerli olacak yeni pastacılık kataloğunu yayınladı.

Her yıl yaklaşık 300 Metro markalı yeni ürünü raflarına getiren Metro Türkiye, pastacılık kataloğunda da kendi markaları ile çeşitlilik sunmaya devam ediyor. Metro Chef ürünlerinden çikolata ve konfiseri, nişasta ve mayalar, unlar, pastacılık yağları, meyve ve sebze püreleri, kuruyemişler, topping ve soslar, dolgu ürünleri, su bazlı gıda renklendiricileri, pastacılık gereçleri gibi pastacılığa dair tüm ürünlerin yanı sıra Rioba markası altındaki pratik, kolay ve yemeye hazır tatlıları da pastacılık kataloğunda bulabilirsiniz. Birbirinden leziz ürünlerin yanı sıra Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro şeflerinden önerilere ve ilham verici tariflere de katalogdan ulaşabilirsiniz.

Lezzetli olduğu kadar sağlıklı pastalar 

Pastacılık kataloğu içerisinde alternatif beslenme şekillerini tercih eden müşterileri için de şeker ilavesiz ürünlerden organik ürünlere, glutensiz ürünlerden vegan ürünlere kadar geniş bir yelpazeyi sunan Metro Türkiye, lezzetli ve sağlıklı pastalar yapmak isteyenlerin de tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Şeker kullanmayı tercih etmeyenler için herhangi bir koruyucu, katkı maddesi ve ilave şeker içermeyen ve %100 hurmadan elde edilen Metro Chef hurma dolgusundan, vegan ve bitki bazlı beslenmeyi tercih edenlerin kahve, kek, pasta ve diğer tatlılarda kullanabilecekleri Metro Chef badem ve fındıklı içeceklere, organik Metro Chef Bio unlardan pratik ve kolay tüketime uygun glutensiz, şekersiz ve vegan Rioba çikolatalı keke kadar birçok alternatif ürünü de pastacılık kataloğunda yer alıyor.

Sürdürülebilirlik için ilk adım: Atıksız Mutfaklar

Tüm işlerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan Metro Türkiye, yeni pastacılık kataloğunda sunduğu tariflerde de atıksız olmaya dikkat çekiyor. Gastronometro şefleri ile hazırladığı birbirinden leziz tariflerde hem evlerde hem de profesyonel mutfaklarda atıksız menü hazırlamanın ve sürdürülebilir olmanın önemini vurgulayan Metro Türkiye, sürdürülebilir gıda tüketimi bilinci ile dünyanın her yerinde besin çeşitliliğine ulaşılmasını sağlamanın da mümkün olacağına inanıyor.

Bu kapsamda Metro Türkiye, yeni pastacılık kataloğunda yer verdiği atıksız “Vişne Şerbetli Ekmek Tatlısı” ile sürdürülebilir beslenmenin öneminin bir kez daha altını çiziyor. “Vişne Şerbetli Ekmek Tatlısı” yapımında elde kalan elmalardan pelteler yapılıyor, limon kabuğu şekerlemeye dönüştürülüyor. Hem evlerde hem de profesyonel mutfaklarda yemeğin hazırlanma aşamasında kaynakların etkin kullanımının çevreye ve yaşama saygı için değeri vurgulanıyor.

İşte size mutfaklarınızda atık oluşturmadan hazırlayabileceğiniz leziz “Vişne Şerbetli Ekmek Tatlısı” tarifi:

Vişne Şerbetli Ekmek Tatlısı

Malzemeler:
Beze:

Nohut suyu        150 ml
Toz şeker            200 g

Limon kabuğu şekerleme:
Limon kabuğu     2 adet
Su                       100 ml
Toz şeker            100 g

Elma peltesi:
Elma püresi        300 g
Pektin                  20 g
Toz şeker            60 g

Vişne şerbetli ekmek:
Su                                      200 g
Toz şeker                           200 g
Vişne suyu                        100 ml
Bayat ekmek dilim             8 adet

Pirinç Kıtırı:
Piriç                      200 g
Ayçiçek yağı       200 ml

Hazırlanışı:

Beze: 

Fırın 100°C’ye ayarlanır. Haşlanmış nohutun suyu ve toz şeker mikser yardımıyla çırpılarak kabartılır. Ardından duy takılı sıkma torbasına alınır ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye istenilen boyutta sıkılır. Son olarak önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 2 saat kurumaya bırakılır.

Limon Kabuğu Şekerleme: 

Sıkılmış, daha önce kullanılmış limonların kabukları soyulur ve kaynayan suda suyu değiştirilerek 4 kere kaynatılıp süzülür. Ardından ince şeritler halinde kesilir. Su ve toz şeker ocağa alınarak kaynatılır. Koyu bir kıvama ulaşınca ince kesilmiş limon kabukları şerbete atılır ve yaklaşık 10 dakika kadar orta ateşte kaynatılır. Bu tarif; mutfağınızda suyu sıkılmış ve yalnızca kabuğu kalmış farklı narenciye çeşitleri için de geçerlidir.

Elma Peltesi: 

Elma püresi ocakta kaynamaya bırakılır. Toz şeker ve pektin bir kapta harmanlanır. Kaynamaya başlayan pürenin içerisine toz şeker ve pektin çırpılarak eklenir. Son olarak istenilen ölçüde bir kalıba dökülür ve buzluğa kaldırılır. Yaklaşık 2 saat sonra buzluktan çıkarılan elma peltesi istenilen ölçülerde kesilir. Bu tarif; mutfağınızda birkaç günden fazla kalıp tüketemediğiniz tüm meyveler için geçerlidir.

Vişne Şerbetli Ekmek: 

Su ve toz şeker ocağa alınarak şerbet yapılır. Kaynayan şerbetin içerisine vişne suyu eklenir ve ocaktan alınır. Bayatlamış ekmekler derin bir kapta iken üzerine sıcak vişne şerbeti dökülür ve ekmekler yumuşayana kadar yaklaşık 1 saat boyunca şerbette bekletilir. Bu tarif; mutfağınızda yer alan bayat hale gelmiş tüm ekmek çeşitleri için geçerlidir.

Pirinç Kıtırı:

200 gr pirinç kaynayan suda haşlanır ve süzülür. Ardından blenderdan çekilerek püre haline getirilir. Yağlı kağıt serili bir tepsiye çok ince olacak şekilde sürülür ve önceden ısıtılmış 100°C fırında kurumaya bırakılır. Kuruyan pirinç cipsi 170°C’deki ayçiçek yağında kızartılır. Bu tarif; birkaç günden fazla dolabınızda bulunan pilav için de geçerlidir.

Birbirinden lezzetli pastalar için tüm ürünler Metro Türkiye raflarında - Perakende.org