Skip to content Skip to footer

İnşaat sektöründe ilk çeyrek durgun geçti

İki yılı aşkın süredir devam eden Covid-19 pandemisinin inişli çıkışlı seyri, ekonomik dalgalanmalar, Karadeniz’in kuzeyindeki Rusya-Ukrayna savaşı derken dünya 2022 yılının ilk çeyreğini hareketli bir şekilde kapattı.

İnşaat sektörüne baktığımızda 2022 yılı ilk çeyreğinde özellikle iç pazarda durağan bir seyir gözlemledik. Pandeminin tüm dünyada devam eden olumsuz seyri sebebiyle 2020 sonlarından itibaren gerileyen inşaat sektörü, 2021 yılı ilk çeyreğinde de benzer bir tablo çizerek ilerledi. Döviz kurunun piyasalara olan olumsuz etkisi ve Rusya-Ukrayna savaşı pek çok alanı olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz yönde etkiledi. Özellikle inşaat alanında Rusya ile oldukça dinamik olan ilişkilerimiz neredeyse durma noktasına geldi.

Genel inşaat verilerinde bir önceki yılın aynı aylarına baktığımızda inşaat maliyet endeksi, bina inşaatı maliyet endeksi ve bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksinin ortalama yüzde 90 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. 2022 ilk çeyreğinde olumlu yönde seyir göstermeyen inşaat sektörünün, bir sonraki çeyrek için savaşın gidişatı ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların iç piyasadaki etkisine bağlı olarak daha iyimser bir tablo çizilebileceğini öngörüyoruz.

Workindo olarak 2022 ilk çeyreğinde 2021 verilerine göre iş ilanı yayımlanması anlamında hızla artan bir seyir gözlemledik. Bununla birlikte döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar sebebi ile satın alma taleplerinde Workindo açısından daha dinamik bir dönem yaşanıyor. Hizmet tarafında, inşaat sektöründeki artan maliyetler sebebiyle rekabetçi ve birbiri ile sürekli etkileşim halinde olan bir ortam oluştuğunu söyleyebiliriz.

İnşaat sektörüne yönelik fuar ve etkinliklere katılmamız, derneklerle olan iş birliklerimiz, sanayi bölgelerinde yaptığımız çalışmalar ve dijital alanlardaki aktifliğimiz ile tanınabilirliğimizi ve üye sayımızı artırdık.

Workindo’nun yurt içi ve yurt dışı inşaat sektörüne getirdiği teknolojik kolaylıklar sayesinde, Türkiye’deki inşaat sektörünün ve Workindo’nun birbirine paralel olarak büyüme göstereceğini söyleyebiliriz.

Daha mutlu günlerde buluşmak dileğiyle…