Skip to content Skip to footer

KFC Türkiye, elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından temin ediyor

İŞ Gıda çatısı altında hizmet veren KFC Türkiye, tüm restoranlarında elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin ederek çevre dostu enerji kullanımına katkı sağlamasını 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde duyurdu.

İŞ Gıda çatısı altında hizmet veren KFC Türkiye, sürdürülebilirlik kapsamında yürüttüğü çalışmalarına 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bir yenisini daha ekledi. KFC Türkiye restoranlarında kullandığı ambalajları FSC sertifikalı ürünlere geçirerek ekolojik süreçlere artı değer sağlamasının ardından şimdi de PS Enerji Danışmanlığı A.Ş. ile beraberce yürüttüğü çalışmalar sonucunda tüm restoranlarındaki elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin ederek çevre dostu enerji kullanımına katkıda bulunuyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) ile tüm restoranlarındaki elektrik tüketiminin Yenilenebilir Enerjiden karşılandığını belgeleyen KFC Türkiye, karbondioksit salınımını engelleyerek hava kirliliğinin azalmasına destek oluyor.

KFC Türkiye, son iki yıldır FSC sertifikalı ambalajlarıı ile restoranlarında kullandığı yıllık ortalama 2 bin 300 ton kâğıdı, orman verimliliğini ve biyolojik çeşitliliği koruyan kontrollü kaynaklardan elde ederek, ekolojik süreçlere artı değer sağlıyor. Aynı zamanda restoranlarındaki yaklaşık bin ton atık yağı da biyodizel olarak sisteme kazandırıyor, yağ atıklarının doğaya zarar vermemesi için kaynağında ayrıştırarak geri dönüştürülmesine aracı oluyor. Çevre dostu üretimi destekleyen KFC Türkiye, taze gıda ürünleri için ise tüm restoranlarında; tarım ürünlerinin güvenilirliğini belgeleyen İyi Tarım Uygulamaları alanında dünyanın en saygın kuruluşlarından GLOBALG.A.P sertifikalı ürünleri tercih ediyor.

Doğal kaynakların korunması için sürdürülebilirlik odaklı çalışmaların önemini vurgulayan KFC Türkiye CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Bizim gibi global ölçekte etkisi büyük markaların sürdürülebilirlik konularına katkı sağlamasını, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına değerli buluyorum. Birleşince büyük etkilere sebep olmaları ile kapsamı ne olursa olsun atılan her çevre dostu adım çok kıymetli. KFC Türkiye olarak bu bakış açısı ile çevremize karşı duyduğumuz sorumlulukla hareket ediyoruz. 2021 yılında FSC sertifikalı ürünlere geçişimizin ardından şimdi de 265 restoranımızda yeşil enerji kullanımına geçerek uluslararası geçerliliğe sahip I-REC sertifikası ile elektrik tüketimlerini Yenilenebilir Enerjiden karşıladığımızı belgelendirdiğimiz ve bunu da Dünya Çevre Günü gibi anlamlı bir günde duyurduğumuz için mutluyuz. Toplumun ve sektörlerin ana gündem maddelerinden olan sürdürülebilirlik yaklaşımının ve yeşil enerji tüketiminin yaygınlaşmasının dünyamız için çok büyük bir önem taşıdığının farkındayız. KFC Türkiye olarak bu çalışmamız ile de sektörümüze örnek olmaya ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da geleceğe katkı sağlayacak projelerle üzerimize düşenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” dedi.