Skip to content Skip to footer

Metro Türkiye, coğrafi işaret tescilli Bursa Siyah İnciri’nin izindeydi

Yerli üreticilerin desteklenmesinden Coğrafi İşaret tescilli ürünlerin korunmasına kadar yerelleşme projeleriyle sektöre ilham kaynağı olan Metro Türkiye, “Yerelin İzinde” projesi kapsamında Türk mutfağının değerli şefleriyle birlikte yerli üreticileri mevsiminde ziyaret ediyor. Boğaziçi Lüferi ve Aydın Kestanesi’yle başlayan gastronomik keşif yolculuğunun üçüncü etabında, Bursa Siyah İnciri’nin izinden gidildi. Şef Şemsa Denizsel, Bursa Siyah İnciri’ni modern ve geleneksel tariflerle günümüze taşıdı.

Türk mutfağının değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak üzere 33 yıldır çalışmalar yürüten Metro Türkiye, “Yerelin İzinde” projesiyle yerel üretici ve yerli ürünler hakkında farkındalık yaratmaya devam ediyor. Şef Şemsa Denizsel iş birliğinde başlanılan projede Coğrafi İşaret Tescilli ve aday ürünleri ön plana çıkaran Metro Türkiye, ürünlerin yetiştiği bölgeye hasat zamanında giderek, geçmişten günümüze hikayesini paylaşıyor ve coğrafi işaret tecsilli ürünlerin bilinirliğini artırarak hem profesyonel hem evdeki mutfaklarda daha fazla yer almasını hedefliyor. Kaybolmaya yüz tutmuş yerel tariflerin geleneksel ve çağdaş yorumlarıyla mutfaklarda yer bulması için de farkındalık yaratıyor.

“Yerelin İzinde” projesinin üçüncü durağında, Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri’nin üretim üreçlerine ve tüketim alanlarına şahit olmak için Bursa’nın Karabalçık Köyü’nde yer alan Bursa Siyah inciri bahçesi ziyaret edildi. Düzenlenen geziye Bursa’dan Swissôtel Uludağ Bursa Executive Şefi Güngör Taş, Swissôtel Uludağ Bursa Pasta Şefi Samet Okçu, Divan Bursa Otel Executive Şefi Sercan Yavuz, Uzay Pastanesi Şefi & Üretim Müdürü Ali Muslu ve Pasto Bursa İşletme Sahibi ve Şefi Hakan Doğan ile Ankara’dan danışman çikolata Şefi Gamze Baş, Buselik Şefi Mihta Yıldırımtaş, İstanbul Modern Şefi Tuğçe Mirza Canik ve Red Baloon Şefi Ulaş Durmaz katıldı. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından; oyuncu, yazar ve yönetmen Ezel Akay da projede yer aldı. Bursa’nın köklü geçmişe sahip mutfağı, Bursa Siyah İnciri’nin tarihi ve mutfak kültüründeki yeri gezinin gündemini oluşturdu.

Bursa Siyah İnciri’nin tarihi ve kültürel mirasını Metro Türkiye’nin desteğiyle geleceğe taşıyoruz.”
Geziye incir bahçesinde başlayan katılımcılar, Bursa Siyah İnciri’nin yok olmaması için yapılan çalışmaları ve Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri yolculuğunu dinleyerek olgunlaşan incirleri hasat etti. Bursa Tarım Kooperatifleri Başkanı Osman Özkan; bölgede siyah incir üretimine dair detayları ve Metro Türkiye’nin sağlamış olduğu alım güvencesi ile yerel halka sağladığı ekonomik katkısını anlattı: “Son beş yılda, Metro Türkiye’nin sağlamış olduğu güvence ve kooperatif desteği, bölgenin kalkınmasında kritik bir rol oynadı. Metro’nun yol haritasıyla uluslararası standartlara yükselen Bursa Siyah İnciri’nin kalitesi, sadece ticari değil aynı zamanda kültürel mirasımızı da yüceltti. Metro Türkiye, bu süreçte bizler için rehber oldu. Bursa Siyah İnciri, topraklarımızın emeğini ve özverisini simgeliyor. Bu yüzden, bu değerli ürünün tadına gelecek nesillerin de varabilmesi için el birliğiyle çalışmalıyız. Metro Türkiye’nin katkıları, geleceğe dair umutlarımızı daha da güçlendiriyor; birlikte daha parlak ve bereketli günler bizi bekliyor.”Bu özel ürünü desteklemek ve gelecek kuşaklara aktarmak için kararlıyız

Sadece alım yapmakla kalmayıp aynı zamanda ürünlerin tescil süreçleri, paketleme, etiketleme ve sevkiyatı başta olmak üzere eğitim, tanıtım ve pazarlama konularında da kooperatiflere destek olduklarını vurgulayan Türüng; Yerelin İzinde Projesi ile bir yandan da yerel ürünlerimizle yapılan unutulmaya yüz tutmuş tarifleri gün yüzüne çıkarırken aynı zamanda farklı teknik ve yeni bakış açılarıyla ürünlerin kullanım alanlarını genişletmeye, geleneksele ek olarak modern tariflerde de yer almasına öncülük ediyoruz.  Türk mutfağı şeflerimizin yaratıcılığı ile Bursa Siyah İnciri’nin de çok daha farklı yerlere geleceğine eminiz” diye konuştu.

Coğrafi İşaretli Ürünleri, yetiştiği bölgenin kültürel bir parçası olarak gören Metro Türkiye, gastronomik geziyi İsabey Mahalle Konağı’nda sürdürdü. Katılımcılar burada; Şef Şemsa Denizsel’in, Esebey Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi katkısı ile bölgenin geleneksel lezzetlerini yorumladığı ve Bursa Siyah İnciri’ni entegre ettiği özel menüyü deneyimledi. Şef Şemsa Denizsel; “Metro Türkiye ile ‘Yerelin İzinde’ yolculuğumuzda bu sefer mucizevi meyve incirin en değerli cinslerinden biri Bursa Siyah İncirini keşfediyoruz. Menüyü oluştururken binlerce çiçeğin tohumlarını bir arada sunan bu meyvenin bana verdiği heyecan ve ilhamla farklı teknikleri bölgenin teruarında olan diğer malzemelerle birleştirdim. Geliştirdiğim her reçetede incirin tadını farklı pişirme teknikleri ile katmanlı olarak almanızı sağlamak istedim. Mutfağımızda başlangıç, ana yemek ve tatlıda kullanımı ile nadir meyvelerden olan Bursa Siyah İnciri, umarım bana verdiği ilham gibi tüm şeflerimize ilham olur.” cümleleriyle menüyü sundu. Menüde; İncirli Peynir Salatası, İncir Sirkesi Marineli Kuzu Kol, İncirli Süzme Köy Yoğurdu, Oturtma Tatlısı gibi inovatif lezzetler yer aldı.

Peki, siz incir hakkında bunları biliyor muydunuz?

Bir incir yerken ağzınızda çıtırdadığını hissettiğiniz her bir parçacık bir çiçeğe karşılık gelen bir tohumdur. Dolayısıyla incirin üreyebilmesi için, bu tohumların toprağa ulaşması gerekir. Ama daha önemlisi, o çiçeklerin en başından bir şekilde döllenmesinin gerekmesidir. Bu sıra dışı çiçeği dölleyen sıra dışı bir hayvan grubu vardır: Agaonidae ailesine mensup incir arısı olarak bilinen bir arı grubudur.