Skip to content Skip to footer

AVM’ler güvenli̇ alışveri̇şi̇n adresi̇

güvenli alışverişin adresi avm ler

Ziyaretçilerin alışveriş merkezini tercih etmesinin en önemli nedenlerinden ikisi merkezin ‘güvenli ve temiz’ olmasıdır. Bu nedenle güvenliği ve temizliği sağlayan ekiplere son derece önemli görevler düşüyor.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından İmzalanan protokolle birlikte AVM’lerde masa mesafeleri, asansörlerin kullanımı, dezenfeksiyon işlemleri ve lavaboların temizliği konularında belirlenen yeni standartlar uygulanmaktadır.

TSE ile AYD tarafından İmzalanan protokolle alışveriş merkezlerinde kalite altyapısı güçlendirilmesi ve hijyen konularında yeni dönem başladı. Bu protokolle birlikte masa mesafeleri, asansörlerin kullanımı, dezenfeksiyon işlemleri ve lavaboların temizliği konularında belirlenen yeni standartlar geçerli olmaktadır. Denetimleri tamamlanan AVM’lere TSE Güvenli Hizmet belgesi verilmektedir. TSE denetimlerine göre alınan önlemler konusunda başarılı bulunan AVM’lerin, halihazırda alınan önlemlerinin uygunluğu böylece tescil ettirilmiş ve güvenli alan oldukları tespit edilmiş oluyor.

Protokol kapsamında AVM’lerin belgelendirilmesi için hizmet sektörü için hazırlanan ‘Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’ esas alındı. Çalışmaya, Sağlık Bakanlığı’nın Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde AVM’lerde uygulanan kurallar eklendi. Böylece müşterilerin belirli sürelerde birlikte zaman geçirdiği ve alışveriş ihtiyacını karşıladığı AVM’lere yönelik ek kılavuzlar oluşturuldu. Türk Standardları Enstitüsü, böylece ‘Güvenli Üretim’, ‘Güvenli Hizmet’, ‘Güvenli Turizm’, ‘Okulum Temiz’ belgelendirmesine AVM’leri de eklemiş oldu.

Kalıcı temizlik için alışveriş merkezlerinde yürüyen merdiven, asansör, cam korkuluklar ve diğer metal yüzeylerin temizliği ve bunların yanı sıra açık, alan ve otopark temizliğiyle gün boyu hijyen sağlanmaktadır. Mağazalarda da ayrıca ziyaretçilerin güvenliği için gereken tüm tedbirler alınıyor. Mağazalarda alınan tedbirlere birkaç örnek verelim;

 

Maske takma zorunluluğu bulunsa da yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri taşıyan vatandaşlar, AVM içine ve mağazalara girmemeli.

Müşteriler AVM ve mağazalarda ‘ağız ve burnu içine alacak şekilde takılmış maskelerle’ dolaşmalı ve maskelerini kesinlikle çıkarılmamalı.

Müşteriler, diğer müşteriler ve mağaza çalışanlarıyla arasına en az 3-4 adım mesafe koymalı.

Deneme kabinleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalı. Kullanılması halinde içeride 10 dakikadan uzun süre kalınmamalı ve bu süre içinde de maske çıkarılmamalı.

Mağazaya girişte en az yüzde 70’lik alkol içeren dezenfektan kullanılmalı.

Müşteriler, dükkan içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmamalı. Dokunulduğunda ise el antiseptiği kullanılmalı.

Mümkünse kredi kartı veya banka kartıyla temassız ödeme yapılmalı.

Mağazalarda ürünler mümkün olduğunca gözle seçilmeli, ürünlere temastan kaçınılmalı.

Virüs damlacık yoluyla bulaştığından mağaza içindeki müşteri ya da çalışanlar mümkün olduğunca konuşmaktan kaçınmalı.

Sözün Özü: Ziyaretçiler, AVM’lerin kapalı alanlar içinde en güvenli ve gönül rahatlığıyla gidilebilecek yerlerden biri olduğunu biliyor.

 

AVM’lerde tüm tedbi̇rler sosyal mesafe, maske ve hi̇jyene dayalı