Skip to content Skip to footer

Başarılı isimleri şirketinize nasıl çekebilirsiniz ?

İşe başvuran adayların görüşmelere katılırken iyi bir izlenim bırakması beklenir. Ancak, iş başvurusunda bulunan kişilerin şirketi ve sizleri nasıl gördüğü de aynı ölçüde önemlidir. Başarılı isimler neden sizin şirketinizi tercih etsin? Bir düşünün bakalım. Şirketlerin yeni yetenekleri çekme noktasında şansını artırmak için kurumun tüm eksi ve artılarını tekrar tekrar gözden geçirmesi, çalışanların güncel beklentilerine uyumlu hale getirmesi gerekiyor.

1- Kurumsal itibarı yüksek şirket olun

Kurumsal itibar yeni pazarların kapılarını açar. Şirketin ürün ve hizmetleri için bir değer yaratır. Yönetimin, yetenekli insanları kuruluşa çekme ve onları kuruluşta çalıştırma kabiliyeti sağlar. Ürün ve hizmetlerin kaliteli olması, talebin devam etmesine olanak verir. Finans bakımından yeterli olması ve uzun vadeli yatırım değerinin olmasını sağlar. İşveren markanız, adaylara neden sizin için çalışmak istemeleri gerektiğini söylemelidir.

2-Şirket kültürünüzü tanımlayın

Şirket kültürünüz, kültürünüze uymayanları uzaklaştırırken, istediğiniz çalışanları cezbetmelidir. Şirket kültürünüzü bu kadar çekici yapanın neler olduğu mesajını doğru ve tutarlı olarak verin. Kültürün özünde şirketinizin temel misyon, vizyon ve değerlerinin bir yansıması olsa da, kültürünüzü asıl oluşturan şey çalışanlarınızın gerçek deneyimleridir. Şirket kültürünüzün benimsendiğini ölçmek ve standartlarınızı karşıladığından emin olmak için çalışan anketlerini kullanın. Çalışan geri bildirimi, kültürünüzün oturduğuna emin olmanıza yardımcı olabilir.

3-Avantajlarınızı tanımlayın

Potansiyel çalışanlar, iyi bir çalışma ortamından daha fazlasını isterler. Ayrıca, mevcut rollerinde aldıklarıyla karşılaştırılabilir veya daha iyi faydalar arıyor olabilirler. Buna sağlık sigortası, emeklilik tasarruf planları veya ücretli izin gibi şeyler dahildir.

Daha küçük bir şirketseniz, daha büyük şirketlerin sunmadığı, sunabileceğiniz birçok avantaj var. Örneğin, haftanın belirli günleri esnek çalışma programlarına veya uzaktan çalışmaya izin veriyor musunuz? Mola odanızda atıştırmalıklar sunuyor musunuz? Çalışanların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek eğitim programlarınız var mı? Özel avantajlar, şirketinizi diğer şirketlerden ayırmanıza yardımcı olabilir. Bu ekstra faydaları açıkça tanımladığınızdan ve potansiyel adaylarla paylaştığınızdan emin olun!

4-Yetenekleri bulmayı ve bulduklarınız içinden doğru yetenekleri seçmeyi bilin

İyi insanları bulmak çok fazla emek ister, bazende gözünüzün önündedir ( şirket içinde veya sektörde tanınmış isimlerdendir ) yeterki görmesini ve değerlendirmesini bilenlerden olun ve şirketinizi o üst düzey yetenekleri kazandırın.

Şirketiniz için kendi çalışanlarınızdan daha iyi elçiler bulamazsınız. Elçi olmak için çalışanlarınızın misyon, vizyon ve değerlerinize bağlılıkla işinize bağlı olmaları gerekir. Kültürünüzü kolayca tanımlayabilmeliler ve işlerinin avantajlarını nasıl aktarabileceklerini bilmeliler. İnsan kaynakları ekibinizin ve çalışan elçilerinizin sosyal medyayı verimli kullanmaları için eğitim almalarını sağlayın. Sosyal medya, başka türlü erişemeyeceğiniz başarılı adaylara anında ulaşmanız için harika bir yol sunar.

5-İnternetteki itibarınızı izleyin

Birinin kötü yorumlara sahip bir restoranda yemek yemesini beklemezsiniz. O zaman, neden birinin negatif derecelendirmeye sahip bir işveren için çalışmasını bekleyesiniz? Bugün potansiyel iş adayları, daha görüşme için kapıya adım atmadan önce şirketiniz hakkında çok sayıda online bilgiye erişebilir. Bu bilgilerin şirketinize mümkün olduğunca olumlu yansıdığından emin olmanız gerekiyor.

6- Güvenilir Olun

Çalışanlarınıza öncelikle güven verin! Güven derken;

Çalıştıkları, ürettikleri sürece haklarını alıyorlarsa ( maddi, manevi )

Şirkette terfiler akrabalık ve arkadaşlık konumuna göre değilde ‘liyakate ve verimliliğe göre’ yapılıyorsa,

Empati ile yaklaşılıyorsa,

Yaptığı işin başarısı için gereken tüm yetki ve olanaklar veriliyorsa,

Adam kayırmacılık, adam sendecilik, dedikodu vb. Negatif zihniyet sahibi anlayış şirket kültüründe yoksa ve bu tür insanlar şirkette barınamıyorsa,

Yarın ne olacağım endişesi yoksa ( keyfi olarak işten çıkarılma endişesi taşımıyorlarsa)

Çalışan kendine yatırım yapıldığını net olarak görüyorsa ( temsil yetkisi, eğitim olanakları, sorumluluk alanının genişlemesi, maddi-manevi destek, kararlara katılım vb.) o iş yerine daha sıkı bağlanır. Size yatırım yapan insanlara yatırım yapın!

Tüm sistemleri adil ise,

Çalışanların düşüncelerine saygı duyuluyorsa,

Duyarlı bir üst yönetim vs. Söz konusu ise o şirket üst düzey yetenekler için cazip bir şirkettir.

7- Farklı Kuşakların Uyum İçinde Çalıştığı Şirket Olun

Yönetici yetenekli çalışanını kendi kuşağından biri gibi görmeye kalkarsa çalışanı ile çatışma yaşar. Bu nedenle farklı kuşakları anlama eğitimleri ile yöneticiye farklılıkları yönetme becerisi kazandırılmalıdır. İşte çoğu yöneticinin “Çalışanlar artık eskisi gibi değil…” dediği nokta demografik değişikliklerin, kuşak farklılığın göz ardı edilmesidir. Dolayısıyla, “yetenekleri” elinde tutmak isteyen şirketlerin bu noktayı iyi algılaması ve iş ortamını da buna uygun bir şekilde oluşturması ve yetenekleri yönetmesi gerekiyor. Bir iş yerinde her kuşaktan çalışana ihtiyaç vardır.

8- Gelecek Vaad Eden Ve Kurumsal İtibarı Yüksek Şirket Olun

Başarılı profesyoneller, “büyüyen, yeni projeleri/ yatırımları olan, güçlü, kurumsal itibarı yüksek, kariyer basamaklannda yükselme fırsatları sunan, gelecek vaad eden, personel sirkülasyonu yüksek olmayan, çalışanına yatırım yapan, ödüllendirme/prim sistemi olan, verimliliği esas alan, işin gerektirdiği tüm yatırımları ( teknoloji, eğitim) yapan,  ofis ortamı modern, kaliteli, ferah, her türlü konfor ve teknolojiye sahip, yeşil dostu ve işyeri koşulları sürekli iyileştirilen vb.” Şirketleri tercih ederler.

Son Söz: İnsanları çalıştırmanın temel şartı, heves kırmamaktır.