Skip to content Skip to footer

Hatice Vanlıoğlu; Kişisel Sağlık alanında 250 milyonun üzerinde ürünü tüketicilerle buluşturuyoruz

Philips Kişisel Sağlık Ürünleri Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Pazarlama Direktörü Hatice Vanlıoğlu

Philips Kişisel Sağlık Ürünleri Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Pazarlama Direktörü Hatice Vanlıoğlu Tüketici alışkanlıklarını, talepleri, ilgi duyulan kategorileri, 2022 yıl sonu ve 2023 hedeflerini açıkladı

1.Pandemi ile birlikte tüketicilerin alışkanlıkları değişti, talepler farklılaştı? Tüketiciler en çok hangi kategoriye ilgi gösterdi?

Pandeminin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüketiciler özelinde bazı alışkanlıkları ciddi bir şekilde değiştirdiğini gözlemledik. Bu dönemde insanlar evlerinde daha fazla vakit geçirirken, ‘zamanın’ da değerini daha iyi anladı. Evlerinde kendilerine, ailelerine ve sevdiklerine daha fazla vakit ayırırken, sağlıklı ve konforlu bir şekilde kişisel bakımın da mümkün olabileceğinin farkına varıldı. Böylelikle pandemide kişisel bakım ve sağlık ürünlerine ilgi arttı.

Tüketicilerimizin değişen alışkanlıklarını görmek, uyum sağlamak, onların beklentilerini ve ihtiyaçlarını anlamak için araştırmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl IPSOS iş birliği ile üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ‘Türkiye Sağlık Trendleri Araştırmamızda COVID-19 ile değişen sağlık trendlerine ışık tuttuk. Elde ettiğimiz sonuçlarda, pandeminin insanların kişisel bakım alışkanlıklarını değiştirdiğini gözlemledik. Katılımcıların yüzde 89’u pandemi döneminde kendisinin ve ailesinin sağlığına daha fazla dikkat ettiğini; yüzde 72’si bu dönemde daha fazla sağlıklı yaşam alışkanlığı edindiğini söyledi. Bunun yanı sıra pandemi döneminde kamuoyunun sağlıklı yaşam ve önlem alma konusunda farkındalığının artığını gördük. “Kendimi bakımsız hissettiğimde sağlıksız hissederim” diyenlerin oranı 2019 yılında yüzde 59 iken, 2021 yılında yüzde 66’ya ulaştı. Pandemi döneminde evde kişisel bakım alışkanlıklarının arttığını söyleyen kişilerin yarısı da pandemi sonrası dönemde de evde kişisel bakım alışkanlıklarına devam edeceğini belirtti.

COVID-19 ile dijitalleşme hız kazanırken insanların satın alma ve tüketim alışkanlıkları yeniden şekillendi. Teknoloji sayesinde dünya parmaklarımızın ucundayken, insanlar da hız ve kolaylık bekliyor. Bu da insanların pasif sağlık alıcılarından aktif bilgi arayan tüketicilere dönüşmesine neden oluyor. Buna paralel olarak, bu dönemde e-ticarete olan ilgi de arttı. Perakendeciler için dijital dönüşüm bu dönemde her zamankinden daha önemli hal aldı. Bu noktada çok kanallı pazarlama ve dijital perakendecilik alanlarına yatırım yaparak iş modellerini yenileyen kurumların ön plana çıktığını gördük. Online alışverişin hızlı yükselişi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye perakende ve tüketim ürünleri sektöründe de büyük bir beklenti yarattı.

Yaşanan bu değişimler sonrasında biz de bu alanda büyük bir yatırım yaptık. Tüketicilerimize doğrudan ulaşma ve tüketici deneyimini daha iyi hale getirme hedefiyle, online mağazamız http://www.philips.com.tr’yi Nisan 2020’de hizmete açtık. Değişen dünyada tüketicilerin ürün ve hizmet taleplerinde de ihtiyaçlarına ulaşma yollarında da dijitalleşmenin etkisinin artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

2.Kişisel Sağlık sektöründe en çok talep gören ürün hangisi oldu? Müşteri isteklerine göre yeni ürünler geliştirme ihtiyacı doğdu mu?

Tüketiciyi anlamak ve ihtiyaçlarına göre doğru çözümü ve hizmeti sunmak çok önemli. Philips Kişisel Sağlık İş Birimi olarak, kişisel sağlığı destekleyen kadın ve erkek bakımı, ağız ve diş sağlığı ürünlerinin yanı sıra Philips Avent markamız ile anne-bebek sağlığı konusunda tüketicilere çözümler sunuyor, onların hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Kişisel Sağlık alanında yılda ortalama 250 milyonun üzerinde ürünü tüketicilerle buluşturuyoruz.

COVID-19 ile insanlar uzun bir süre evlerine kapandı ve ev dışında yapılan birçok uğraş, zorunlu olarak hane içinde yapılmaya başladı. Biz de bu süreçte ‘Evde Hayatı Birlikte İyileştiriyoruz’ kampanyasını hayata geçirdik. İnsanları harekete geçirerek kendilerini iyi hissettirecek önemli kişisel sağlık rutinlerini sürdürmelerini amaçladık. Geliştirdiğimiz kişisel sağlık çözümleri sayesinde insanların kişisel sağlık bakım rutinlerine uygun bir şekilde daha iyi görünmeleri ve hissetmeleri için yardımcı olduk. ‘Hep birlikte, evde hayatı iyileştirebiliriz’ diyerek sağlıklı ve kaliteli yaşamı destekleyen kadın ve erkek kişisel sağlık ürünlerinin yanı sıra Philips Avent markamız ile anne-bebek sağlığında farklı çözümler geliştirdik. COVID-19’un ilk döneminde berber ve kuaförlerin kapalı olması sonucu insanları evde kendi kişisel bakımlarını yapabilecekleri çözümlere yönlendirdik. Pandeminin kişisel bakım ihtiyaçlarını gidermeye engel olmaması adına tüketicilerimize tavsiyelerde bulunduk.

Pandemi döneminde evde kadınların kişisel bakım ihtiyaçlarını gidermesi adına en büyük yardımcılarından biri de Philips Lumea oldu. Tüy almada en son teknolojiyi kullanan Philips Lumea, 14 yıllık Philips araştırmasının bir sonucu ve profesyonel IPL teknolojisinden yani profesyonel salonlarda kullanılan, kanıtlanmış ve yoğunlaştırılmış atışlı ışık teknolojisini kullanıcıların ihtiyaçlarına sunuyor. Güvenli ve etkili kullanım için bu yenilikçi ve ışık tabanlı tüy alma teknolojisinin ürünü olan Philips Lumea, dünya çapında 1,5 milyondan fazla tüketicinin vazgeçilmezi konumunda.

Pandemi döneminde, Philips Avent markamız ile ebeveynlerin en büyük destekçilerinden biri olduk. Alanında uzmanlarımızla birlikte, sosyal medyada gerçekleştirdiğimiz canlı yayınlarda, anne ve baba adaylarına; doğuma hazırlık, emzirme, yenidoğan bakımı konusunda bilgiler aktararak, onları doğum sürecinde ve sonrasında bilinçlendirdik.

Philips erkek bakım ürünleri de kolay kullanımı sayesinde berbere ihtiyaç duymadan evde profesyonel bir bakım imkânı sunuyor. Örneğin, yüz ve vücut bakımı için tasarlanan Philips OneBlade ile erkek kullanıcılarımız, her uzunluktaki sakalı diledikleri gibi şekillendirip, evlerinde konforlu ve güvenli bir şekilde tıraşı yapabiliyorlar.

Kişisel sağlık sektörünün bir diğer önemli konusu da ağız ve diş sağlığı. Türkiye Sağlık Trendleri Araştırmamızda bu konuda ilgi çekici sonuçlar elde ettik. 2019 yılında son 1 yıl içerisinde hiç diş hekimine gitmeyenlerin oranı yüzde 42 iken, bu oran 2021 yılında yüzde 37’ye geriledi. Kamuoyunun yüzde 80’i ağız ve diş sağlığının genel sağlık durumu ile ilişkili olduğunu belirtirken, yüzde 58’i ağız ve diş sağlığının kalp sağlığı ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Tüm bu verileri de ele aldığımızda, ağız bakımı ve sağlığı bizim için stratejik önceliklerimizden biri. Bu alanda ağız ve diş sağlığı ile kalp sağlığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koyan araştırmalar bulunuyor. Ağzımızın kalbe ve hatta tüm vücudumuza açılan bir pencere olduğu bir gerçek. Biz de sağlıklı bir ağız bakımı rutini ve diş eti hastalıklarını önlemek için çok yeni Sonicare elektrikli diş fırçası serimizi tüketicilerimize sunduk. Sonicare, normal diş fırçasına göre diş etlerinin 2 kat daha sağlıklı olmasını sağlamasının yanı sıra bakterileri ve yiyecek artıklarını diş eti çizgisinden ve dişlerin arasından uzaklaştırıyor, tedavi edilen alanlardaki plağın %99,9’unu zahmetsizce gideriyor.

3.Z kuşağı trendleri neler en çok hangi kategori ve ürünlere ilgi duyuyorlar. Y kuşağı ve Z kuşağı arasındaki öne çıkan farklılıklar neler?

Tüketicilerin davranışlarını, beklentilerini ve ihtiyaçlarını anlamak için kapsamlı araştırmalar yapıyoruz. Bu kapsamda Z kuşağını anlamak ve onların isteklerine cevap vermek de bizim için çok önemli. Yakın bir zamanda GFK ile iş birliği yaparak Z Kuşağı’nı ve onların kişisel bakım ürünleri alışkanlıklarını anlamaya yönelik bir araştırma yayınladık. Araştırmamızı eş zamanlı olarak Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yürüttük.

15-24 yaş arası gençlerle yaptığımız araştırmaya göre; epilasyon, elektrikli diş fırçası, saç şekillendirici ve erkek bakım kategorileri arasında saç şekillendirme ve elektrikli diş fırçası, Z kuşağı tarafından en çok kullanılan kategoriler olduğunu gördük. Kategorilere göre belirtilen durum farklılık göstermekle birlikte, Z kuşağının elektrikli kişisel bakım ürünü almadan önce en çok aile ve arkadaş çevresine danıştığını söyleyebiliriz. Araştırmanın verilerine göre, gençler ürünleri almadan önce mutlaka internetten de araştırıyor. Bunun yanı sıra TV reklamları ve fiyat karşılaştırma sitelerine, kategoriden bağımsız, üç ülke arasında en fazla Türk gençlerinin başvurduğunu gördük. Şikâyet siteleri ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne göre Türkiye’de daha çok kullanılan bir araştırma kaynağı olduğunu söyleyebiliriz

Z kuşağı yaşam tarzı alışkanlıklarına bakıldığında, en çok “Kendimi rahat, stressiz ve barış içerisinde hissetmeliyim” diyor. Buna paralel olarak da kendine ayırdığı kişisel zamanın çok önemli olduğunu belirtiyor. Z kuşağının, sağlıklı bir hayat yaşamak istediğini de gözlemledik.

4.2022 yıl sonu ve 2023 hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2022 ve 2023 yıllarında kişisel sağlık ürünlerinde büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Pandemi döneminde tüketicilerimizin bazı kişisel bakım alışkanlıklarını evde yaptığını gördük ve bunun devam etmesini bekliyoruz. Hem hijyen hem de rahatlık açısından tüketicilerimizin evde kişisel bakımlarını sürdüreceklerini düşünüyoruz. Bunun yanında tüketicilerimizin gelişen sağlık ihtiyaçları doğrultusunda Elektrikli Diş Fırçamız olan Sonicare markamız için de yatırımlarımız devam edecek. 2022 ve sonrasında markalar için kritik faktör artan tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak olacak.

Hatice Vanlıoğlu; Kişisel Sağlık alanında 250 milyonun üzerinde ürünü tüketicilerle buluşturuyoruz - Perakende.org