Skip to content Skip to footer

Tüketici gıdada önce kaliteye sonra fiyata bakıyor

Markalar açısından tüketicileri tanımak ve tercihlerini nasıl yaptıklarına dair fikir sahibi olmak büyük önem taşıyor. Peki, bir ürünü satın almadan önce hangi kriterlere göre karar veriyoruz? İşte bu noktada kalite kavramı öne çıkıyor ve tüketicilerin kaliteye bakışlarındaki değişimi iyi analiz etmek gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin bir gıda ürününde aradığı özelliklerde kalite yüzde 89,3 ile ilk sırada geliyor. Gittikçe artan fiyatlar da beklentileri yukarıya taşıyor. Karma Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Sinem Bahçekapılı, markalara duyulan güvenin önemli bir parçası olan kalite konusunda farkındalığın arttığını ve hemen her sektörde kalite çıtasının yükseldiğini söyledi. Eskiden üst segment ürünler için vurgulanan kalite özelliklerinin artık standart hale geldiğini belirten Sinem Bahçekapılı, 23-24 Kasım tarihlerinde ikincisini düzenleyecekleri Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nde rafta kaliteyi, güncel tüketici eğilimleri ve sürdürülebilirlik perspektifinden ele alacaklarını dile getirdi.

Tüketiciler açısından kalite çok önemli ve özellikle de satın aldığı bir gıda ürünü ise bir numaralı tercih sebebi kalite oluyor. Artan fiyatlarla birlikte üründen beklenti yükselirken, tüketici ödediği fiyata değecek bir kalite performansı istiyor. Markalar için çok önemli olan güven ve tutarlılık kavramlarının oluşmasında da kalite olmazsa olmaz.

Kullanıcı deneyiminin gittikçe daha kalite odaklı hale geldiğini belirten Karma Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Sinem Bahçekapılı, şunları söyledi: “Kullanıcı deneyimi marka ile kullanıcı arasındaki bir kader anıdır. Tüm sektörlerde kullanıcıların kalite algısının yönetilmesi çok önemli ve markaların hızla değişen tüketici beklentilerini iyi okumaları gerekiyor. Kullanıcı deneyimi de her geçen gün daha fazla kalite odaklı hale geliyor ve kalite farkındalığı artıyor. Yeni eğilimlerle birlikte eskiden üstün kaliteyi vurgulayan özelliklerin artık sektör standardına dönüştüğünü ve tüketicilerin tüm markalardan bu standarda sahip olmasını beklediklerini görüyoruz. Kaliteli olarak tanımlanmak için bu standardın üzerine çıkmanız gerekiyor. Kalite kadar önemli olan bir diğer kavram ise fiyat. Bir ürünü satın aldığımızda ürünün kalitesinin ödediğimiz paraya değmesini istiyoruz. Ürünün fiyatına eş değer ya da onun üstünde kalite elde etmesi önemli. Özellikle gıdada tüketiciler ilk olarak kaliteye bakıyor. Euromonitor tarafından yapılan bir araştırmaya göre kalite yüzde 89,3 ile ilk sırada. Daha sonra yüzde 63,5 ile tadı ve lezzeti geliyor. Tüketicilerin bir gıda ürününde aradığı özelliklerde yüzde 36,6 ile besin değeri üçüncü sırada yer alırken bunu yüzde 27,8 ile fiyatı ve yüzde 17,6 ile içindekiler izliyor. Gıdanın çeşidi, işlenmesi, tazeliği, üretim ve son kullanma tarihi, marka ismi, üretim şekli, katkısız ve doğal olması, yerli ya da ithal ürün gibi bilgiler de yine aranan özellikler arasında sıralanıyor. Bu bilgilerin çoğunu ürünün ambalajı ve etiketi üzerinden almak mümkün. Markalar, ambalajları ile tüketicilerle konuşur ve kalitenin önemli bir bileşenidir. Tüketici bilincindeki artışla birlikte ambalajın üzerindeki ürüne dair bilgiler, besin içerikleri, kalite standartları ve diğer özellikler daha fazla okunuyor”.

Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri, tüketici gözünden “Rafta Kaliteye” mercek tutacak…

Sinem Bahçekapılı, önemi giderek artan kalite ve tüketici beklentilerindeki değişimi güncel gelişmeler ışığında daha iyi okuyabilmek için 23-24 Kasım 2023 tarihlerinde Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nin ikincisini düzenleyeceklerini dile getirdi. Prof. Dr. Atıf Can Seydim Koordinatörlüğü’nde gerçekleştirilecek olan seminerde, Rafta Kalite, “Tüketici Eğilimleri ve Sürdürülebilirlik” perspektifinden ele alınacak.

Karma Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Sinem Bahçekapılı, seminerle ilgili olarak, “Ürünlerin rafa gelene kadarki sürecine tüketici gözünden bakacağımız Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde, tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörler ve son trendlerin yanı sıra gıda işleme süreçlerinde geri kazanım stratejileri, tedarik zincirinde sürdürülebilirlik ve giderek daha fazla konuşulan fonksiyonel gıda konularına uzman isimlerle birlikte bakacağız. Sektörel eğitim alanındaki bilgi birikimi ve deneyimimizle, katılımcılara keyifli ve bilgi dolu bir deneyim sunmayı hedefliyoruz. İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü’nde gerçekleştireceğimiz Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerimiz; endüstri çalışanlarının, akademisyenler ve sektörün lider kurum ve yöneticileri ile bir araya geldiği interaktif bir paylaşım platformu oluşturacak” diye konuştu.