Perakende Söyleşileri’nde “Sürdürülebilir Gelecek” konuşuldu

17 Nisan 2013 Çarşamba

Üçge Perakende Söyleşileri'nin konuğu SKD Genel Sekreteri Konca Çalkıvik: “Perakende sektörü sürdürülebilir gelecek için örnek çalışmalar yapıyor” dedi

perakende-soylesilerinde-surdurulebilir-gelecek-konusuldu

Üçge Akademi çatısı altında düzenlenen "Perakende Söyleşileri"nin Nisan ayındaki konuğu İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Genel Sekreteri Konca Çalkıvik oldu. 2013 yılı Şubat ayında SKD üyesi olan Üçge, bu kapsamda Nisan ayı söyleşisinde SKD işbirliği ile perakende sektörü açısından Sürdürülebilir Gelecek konusunu ele aldı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen söyleşide Çalkıvik "Sürdürülebilir Gelecek için Perakende Sektörünün Rolü" başlıklı sunumuyla katılımcılara değerli aktarımlarda bulundu.

Söyleşide küresel iklim değişikliğine dikkat çeken Çalkıvik “Sera gazları bu şekilde artmaya devam ederse 2050 yılı itibarıyla yüzde 52’den fazla artacak.  Bu durum küresel ısınmada derecelerin ortalama 1.7-2.4° C artmasına neden olacak. Sıcak dalgalarının daha da artarak su sıkıntısı yaşanacağı, kuraklıklar, fırtınalar, su taşkınları ile altyapı ve ürünler için önemli sorunlara neden olacak. Yani 2050’de 2.3 dünyaya daha ihtiyacımız olacak. Bir dünya var ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için mutlaka bir şeyler yapmalıyız” dedi. Çalkıvik, dünya nüfusunun giderek kentleştiği ve çevresel bozulmanın insanların yaşam kalitesini tehlikeye attığını ifade etti. 19’uncu yüzyıl endüstri devrimi ile sanayileşmenin, hızlı nüfus artışı ile tüketimin arttığını ve bu sürecin hızlandığını belirtti.

Sürdürülebilir Gelecek için firma ve hükümetlerin yaptığı küresel çalışmalara da değinen Çalkıvik şöyle devam etti: “İş dünyası bu konunun derinliğine 1972’de, otomotiv devi olan Volkswagen’in hazırladığı Meadows Raporu ile başlangıç yaptı. Bu rapora göre dünyanın limitli kaynakları dikkate alınmazsa gelecekte tüm dünyayı kötü günler bekliyor. 1987’de BM ilk defa sürdürülebilir kalkınma prensiplerinin ne olacağını telaffuz etmeye başladı. ‘Geleceğimiz Hepimizindir‘ raporunu yayınladı. 1992’de Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenen Dünya Zirvesi’nde 178 ülke bir araya geldi ve küresel sorunlar tartışıldı. 1995’te Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (SKD’nin çatı örgütü), Dünya Çevre için Endüstri Konseyi ile İş Dünyası ile birleşti ve tek çatıda bir araya geldiler. 1997’de Kyoto Protokolü imzalandı. Bu protokol ile endüstrileşmiş ülkeler, karbon salınımlarını azaltmak üzere taahhütte bulundu. Türkiye bu protokolü 2009’da imzaladı. 2012 yılı Haziran ayında Rio’da tekrar sürdürülebilir kalkınma için zirve yapıldı. ‘İstediğimiz Gelecek‘ adıyla bir belge yayınlandı. Hükümetlerden destek istendi ve hükümetler de desteğe açık olduklarını belirttiler. BM’nin düzenlediği en geniş kapsamlı toplantı oldu.”

SKD’den de bahseden Çalkıvik, “Sürdürülebilir Kalkınma, insan yaşamının gereksinimleri ve doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında bir denge kurularak, ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarıyla bugünden geleceğe uyumlu bir programlama yapılmasını amaçlayan bütünsel bir yaklaşımdır. SKD Türkiye’de 13 özel sektör lideri tarafından kuruldu. Ekim 2004 yılında Dünya Sürdürülebilir Kalınma İş Konseyi ile iş ortaklığı imzaladı. Şu anda 41 üye firması var ve 41’inci üyesi Üçge oldu. Toplam 135 katılımcı üyemiz bulunuyor” dedi.

Perakende sektörüne de değinen Çalkıvik “Deloitte raporuna göre Türkiye perakende sektörünün büyüklüğünün 2011’de 302 milyar dolara ulaştı. 2015’te 421 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu da her yıl ortalama yüzde 10 büyüme demek. Toplumun alım gücünün ve trendlerin nerelere gittiğini perakende sektörü ile görüyoruz. Perakende sektörü dünyadaki değişikliklerden nasıl etkileniyor? Kaynaklar kısıtlı olduğu için ilerde hammaddenin daha uzaklardan temin edilecek olması sonucu maliyetlerin artması, fiyat artışı sonucu alıcı bulamama riski, sosyal medya ile birlikte organize hareketler, işçi grevleri ve kalifiye eleman bulunamaması gibi etkenler sektörü etkileyecektir. Perakende sektöründen Unilever, Procter&Gamble ve tekstil sektöründen Marks&Spencer gibi önemli markalar sürdürülebilirlik raporu yayınlıyorlar. Hem kendi üretimlerini düzenliyorlar hem tedarikçilerinin bu prensipler çerçevesinde hareket etmesini bekliyorlar, hem de tüketicileri bilinçlendiriyor. Sürdürülebilir gelecek için sektöre örnek olacak önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

Perakende sektöründe enerji tüketimi hakkında dikkat çekici bilgileri de paylaşan Çalkıvik şunları söyledi: “Alışveriş merkezlerindeki özellikle hem büyük hem küçük dükkanlarda enerji en çok yüzde 47 oranla aydınlatmada kullanılıyor. Aydınlatma ılıman bir iklimde yer alan tipik bir alışveriş merkezindeki enerji tüketiminin yaklaşık yarısını oluşturuyor. Bu tüketimin çoğu ortak alanlardan çok mağazalarda ve mağazalar toplam enerjinin yaklaşık dörtte üçünü kullanıyor. Diğer ana kullanım ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemleri olarak sıralanabilir. Restoranlar da ‘enerji yoğun’ kullanıcılar ve toplam alışveriş merkezi enerjisinin beşte birini tüketebiliyor.”

Vaka çalışmasına Tesco’yu örnek gösteren Çalkıvik “Tesco, metrekare başına enerji tüketimini 2000 yılından bu yana yarıya düşürdü. 2009’da Manchester’da açtığı yeni mağazanın karbon ayak izi 2006’da inşa edilmiş benzer bir mağazaya göre yüzde 70 daha azdı. yüzde 70 karbon tasarrufunun yüzde 31’lik bölümü enerji verimliliği tedbirleri ile elde edilmiştir” dedi.

Tüketicilerin gelecekle ilgili kaygıları olduğunu belirten Çalkıvik, organik ve GDO’suz ürünlere talep artışı olduğunu ve çevresel etkileri gözeterek ürün alımı yapıldığını söyledi. Perakende sektörünün de tüketicinin değişen taleplerine göre doğru etiketleme yapma, tüketiciye sürdürülebilir ürünler sunma, tüketicileri bu alanda yönlendirme ve bilinçlendirme gibi çok önemli roller üstlendiğini ifade etti.

Çalkıvik sunumunun ardından SKD Çalışma Grupları Sorumlusu Didem Uygun ile birlikte konukların sorularını yanıtladı. Söyleşi plaket töreni ve toplu hatıra fotoğrafı ile sonlandı. 2012’den bu yana her ay düzenlenen Üçge Perakende Söyleşileri'ne; Üçge Yönetimi ve çalışanlarının yanı sıra, Bursa PERDER yönetim kurulu ve üyeleri, Bursa perakende sektörünün önde gelen yerel market zincirleri, butik mağaza sahipleri ve yöneticileri ve AVM yöneticileri de katılım gösteriyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri