2013’te Fabrika şıklığı esecek

18 Ocak 2013 Cuma

Moda yolculuğuna 2000 yılında başlayan Fabrika, gündüzden geceye uzanan tercih edilir koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. 2012 yılının marka için stratejik kararlar yılı olduğunu söyleyen Fabrika Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burçin Ünsal, 2013’te 7’si yurt içi, 3’ü yurt dışında olmak üzere 10 mağaza açmayı planladıklarını belirtiyor

2013te-fabrika-sikligi-esecek

Fulya B. ÖZTÜRK

Fabrika’nın moda yolculuğundaki tarihi nasıl başladı? Fabrika’nın hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?
Türkiye’nin köklü markalarından Altınyıldız tarafından 2000 yılında kurulan Fabrika, casual ve smart casual stilinde, hem hafta içi hem hafta sonu giyilebilen geniş ürün yelpazesi ile ağırlıklı olarak genç profesyonellere seslenmek amacıyla doğdu. Bugün, 2008 yılında tüzel kişilik kazanan Boyner Holding’in en genç şirketlerinden Ay Marka Mağazacılık’ın yönetiminde gelişerek yoluna devam ediyor.

Fabrika’nın en önemli iddiası nedir, nasıl farklılaşıyor?
Fabrika, özellikle çalışan şehirli insanların dinamik ve hızlı hayatlarına sunduğu pratik giyim önerileri ile farklılaşıyor. Koleksiyonlarımız gündüzden geceye uzanan, hem hafta içi hem hafta sonu tercih edilebilir giyim önerilerinin yanı sıra çantadan ayakkabıya, takıdan kemere kadar uzanan geniş aksesuar yelpazesi sunuyor. Hafta içi ofise giderken giydiğiniz modern takımınızı, akşamüstü ufak oynamalarla, katılacağınız davete uygun hale getirebileceğiniz incelikte çalışılmış bir koleksiyonumuz var. Fabrika Nite’da ise mezuniyet, partiler gibi çeşitli özel etkinliklerin düşünüldüğü gece kıyafetleri, smokinler ve aksesuarlardan oluşan farklı bir ürün gamı sunuyoruz. Fabrika’nın farklılaştığı bir diğer nokta ise, parlaklığı, dayanıklılığı ve esnekliliğiyle bilinen Formula 1’in yanı sıra toz, su, leke tutmayan Nano teknoloji kumaşları da kullanan ilk Türk markası olması. Fabrika’nın bir diğer iddiası ise arkasındaki Boyner Holding gücü. Fabrika, bugün perakendenin yanı sıra finans, sağlık, bireysel hizmetler, yayıncılık ve turizm alanlarında hizmet veren, Türkiye’nin önde gelen endüstri kuruluşlarından olan Boyner Holding’in en hızlı büyüyen grup şirketlerinden biri olan Ay Marka Mağazacılık çatısı alında yoluna devam ediyor.

Ürün yelpazeniz ve yeni koleksiyonunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fabrika’nın yeni koleksiyonu, renk, form, desen ve aksesuarları ile hem trendlerin izinde hem de fonksiyonel bir gardırop öneriyor. Son 3 sezondur yenilikçi siluetlere bürünen Fabrika kadını, sonbaharın gelişini canlı ve kendine özgü renkleri ile farkındalık yaratan bir koleksiyonla kutluyor. Fabrika erkeği ise renk, form ve kumaş çeşitliliğini, fonksiyonel ve estetik  detaylar ile harmanlayan yeni sonbahar-kış koleksiyonu ile şehrin ekseninde, dinamik ve pratik bir mevsimin keyfini sürüyor... Fabrika, casual ve smart casual  stil önerileri ile güzdüzden geceye ve hafta sonlarına uzanan bir gardırop öneriyor erkeklere.

Üretimin yüzde 90’ı Türkiye’de yapılıyor

Müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor? Fabrika’dan kimler alışveriş yapıyor?
Fabrika, ağırlıklı olarak kariyerinin başında genç profesyonellerden oluşan geniş bir müşteri kitlesine sahip... Fabrika müşterileri, şehri gündüzü ve gecesiyle yaşayan, iş hayatının içinde, özel hayatında da mutlaka şehirdeki aktiviteleri takip eden aktif ve enerjik kadın ve erkeklerden oluşuyor.

Ürünler hangi aşamalardan geçiyor? Ürünlerin vitrine gelene dek yaşadığı süreci sizden dinleyebilir miyiz? Üretim tesisleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Koleksiyon hazırlık aşaması, yurt dışında tüm ekip olarak katıldığımız kumaş fuarlarıyla başlıyor. Buradan önümüzdeki sezonun trendlerini alıyor, kumaş seçimleri yapıyor ve sezon trendlerini markamıza uyacak şekilde yorumluyoruz. Daha sonra, koleksiyon çizim  ve numune aşamaları başlıyor. Koleksiyon hazırlandığında tasarım, merchandising ve satış ekipleri önceki satış datalarıyla yeni koleksiyonu harmanlayarak koleksiyonu şekillendiriyorlar. Ürünlerimizin yüzde 90’ı Türkiye’de üretiliyor. Kadın-erkek yünlü ve koton tüm klasik ürünlerimiz Altınyıldız Konfeksiyon Fabrikası’nda, kalan ürünlerimiz ise, uzun yıllardır işbirliği içinde olduğumuz çeşitli üreticiler tarafından üretiliyor.

Tasarımcılarınızı tanıyabilir miyiz, Fabrika’nın tasarımları hangi hassasiyetlere sahip?
Fabrika koleksiyonlarını, şirketimiz bünyesinde uzun yıllardır çalışan, çeşitli markalarımızda imzası olan Yaprak Yasa Karacalı ile Ahmet Kupal’a teslim ettik. 2013 İlkbahar-Yaz sezonu itibariyle Fabrika’ya kattıklarına hep beraber tanık olacağız. Tabii Yaprak Yasa Karacalı ve Ahmet Kupal’ın arkasındaki güçlü ve genç tasarım ile merchandising ekiplerini de unutmamak lazım.

Bugünlerde tekstilde en popüler konularından birisi de “nano” teknoloji kumaşlar. Siz bunları hangi koleksiyonlarınızda kullanıyorsunuz?
Nano teknoloji, kumaşı kirden ve sudan koruyan bir teknoloji. Altınyıldız Konfeksiyon ve Kumaş Fabrikaları AŞ’nin nano teknolojiyle ürettiği yün ve yün karışımlı kumaşlar dünyada ve Türkiye’de bir ilk. Fabrika ise, Nano teknoloji kumaşları ürünlerinde kullanan ilk Türk markası ve bu teknolojiyi bugün de erkek takım elbiselerimizin bir bölümünde kullanıyoruz.

Hedef birey

Fabrika’nın kaç mağazası bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde? Organizasyon yapınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Fabrika’nın şu an yurt içinde 82 mağazası, yurt dışında 7 mağazası bulunuyor. Organizasyon yapımız Fabrika’nın tasarım, merchandising, planlama ve satış departmanlarının aynı GMY altında toplandığı sinerjik, koşullara göre hızlı karar alabilen, müşteriden gelen bilgilerle tasarımın sürekli beslendiği bir yapıda ilerliyor.

Lokasyon seçimlerinizde hangi kriterler etkili oluyor? Daha çok caddeleri mi AVM’leri mi tercih ediyorsunuz?
Turkiye perakendesiyle orantılı bizim de büyümemiz ağırlıklı AVM’lerde gerçekleşiyor.

Sektörde sıkça konuşulan konulardan biri de “sadık müşteri” kavramı… Siz sadık müşteriler yaratmak konusunda neler yapıyorsunuz, çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fabrika, oldukça sadık bir müşteri kitlesine sahip. Sosyal medyanın gücüyle, bu sadık müşterilerimizle artık daha da fazla iletişim içine girdik. Özel satış kampanyaları, marka işbirlikleri, dönemsel avantajlar, yeni projeler ve zaman zaman özel hediyelerle müşterilerimize bizim için özel olduklarını hissettirecek çalışmalar yapıyoruz. Yeni müşteriler kazanmak içinse öncelikle farklı platformlarda yer almaya özen gösteriyoruz. Yaptığımız marka işbirlikleri ile de farklı müşteri kitleleriyle buluşmaya çalışıyoruz. Ancak günün sonunda Fabrika’da bizim için önemli olan “hedef kitle” değil, “hedef birey”. Biz tüm müşterilerimizi birey olarak değerlendirmeye ve onlara kendilerini önemli hissettirecek ürün ve hizmetler geliştirmeye çalışıyoruz. Sosyal medya ve tüm paylaşım kanalları aracılığıyla onları dinliyor ve ihtiyaçlarına özel çözümler üretmeye çalışıyoruz.

Perakendecilik zor ve de ayrıcalıklı bir iş. Ne kadar kaliteli ürün üretirseniz üretin sonuçta satışı yapan enstrümanınız insan… Bu kapsamda çalışanlarınıza yönelik eğitimleriniz bulunuyor mu? Neler yapıyorsunuz çalışanlarınızın müşterilerinizi mutlu etmesi için?
Yönetici yeteneklerini geliştirmek, müşterikli odaklı olmak, sezonsal trend ve koleksiyon eğitimleri, yaratıcı drama ile ekip bilinci oluşturmak ve iletişim eğitimleri, çalışanlarımıza işe başlar başlamaz verdiğimiz oryantasyon eğitiminin devamı olarak ilerliyor.

Bir logo değişimine gittiniz, alışılmış logoyu değiştirmek oldukça hassas bir konu. Neden değiştirdiniz ve geri dönüşler nasıl oldu?
Geçtiğimiz sezon marka yönetimi departmanımızla biraraya geldiğimizde ince majüskül harflerden oluşan eski logonun, klasik duruşuyla Fabrika’daki değişimi ve gelişimi artık yansıtamayacağı görüşünde hemfikir olduk. Bu sebeple reklam ajansımızdan, markaya güç verecek, daha sıcak, daha samimi, daha dinamik bir logo tasarlamasını istedik. Yeni logoda, eski logodaki ince formlar korundu, ancak minüskül harfler kullanılarak daha dinamik bir etki yakalandı. Yeni logomuzla ilgili de son derece pozitif geri dönüşler aldık şimdiye kadar.

2012 yılı nasıl geçti Fabrika açısından, beklentilerinizi karşılayabildiniz mi?
Perakende sektörü, son yıllarda olduğu gibi 2011 yılında da özellikle yerli sermaye tarafından atılan cesur adımlar ve yakalanan istikrarlı büyümeyle Türkiye ekonomisinin yükselen değeri haline geldi. Mağaza açılışları, satın almalar ve yeni yatırımlarla hareketli bir yılı geride bırakan sektör, 2012’de ise özellikle Avrupa’daki krizden dolayı zorlu bir süreçten geçti. 2011 yılında sektördeki hızlı büyümeden sonra, 2012 bir duraklama dönemi gibi de algılandı. Tabii ki bu süreç, markamızın da büyüme stratejilerine yansıdı. Ancak 2013 yılı için perakende sektörü ve markamız adına çok olumlu beklentilerimiz var. Yeni mağazalar ve atılımlarla 2013’ü kaydadeğer bir büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz.

Peki, önümüzdeki sene hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
2013 yılında mağazalarımızda, LFL değerlendirmesinde (like for like-birebir aynı mağazaların karşılaştırması) sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeyi, 7 yurt içi, 3 yurt dışı olmak üzere toplam 10 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri