2013’ün ortak hedefi: Yatırımlara devam - 2

05 Nisan 2013 Cuma

Global krize rağmen önemli bir ivme kazanan Türkiye perakende sektörü, 2012 yılında da büyümeyi sürdürdü. Mağaza dergisine açıklamalarda bulunan sektörün önemli isimlerinde hâkim görüş, 2012 yılının Türkiye piyasaları açısından iyi geçtiği üzerine yoğunlaştı. Sektörün önemli oyuncuları 2012 yılında hedeflenen rakamları yakaladıklarını ifade ederken, 2013’te dünyada beklenen iyimser havanın Türkiye’ye de yansıyacağını düşünüyor

2013un-ortak-hedefi-yatirimlara-devam-2

Murat KÜÇÜK

Önemli ekonomik gelişmelerin yaşandığı 2012 yılında dünya piyasaları ve perakende pazarı daralma yaşarken; Türkiye, büyümeyi sürdürdüğü bir yılı geride bıraktı. Global krizin ABD’den sonraki yeni merkezi olan Avrupa’nın, Türkiye’nin ihracatındaki oranı düşerken, Türk girişimcisi bu süreçte yeni pazarlar yarattı. Perakendenin önemli isimleri 2013 hedefinde; dış pazara açılmak, şube sayısını artırmak, nitelikli çalışan yetiştirmek ve ürün gamını genişletmek hedeflerinde buluştu. Sosyal yaşamın vazgeçilmezi olan AVM’ler ise 2012’de büyük yatırımlar gerçekleştirerek misafirlerine daha vazgeçilmez bir yaşam alanı yaratma çalışmalarını yürüttü. Birçok AVM konuklarına 2013’te de birbirinde özel sürprizler hazırlayacak. Bütün kuruluşların ortak hedefi ise yatırım yaparak hız kesmeden büyümeyi sürdürmek.

Haberin dün yayınlanan 1'inci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Büyümeye devam
Limango, OGLI e-Solutions Platform, Arabulvar.com Genel Müdürü, Gülfem Toygar
“2012’de birçok yeni projeyi hayata geçirip rekabette farklılaşmayı hedefleyen aksiyonlar aldık” diyen Limango, OGLI e-Solutions Platform, Arabulvar.com Genel Müdürü Gülfem Toygar sözlerini şöyle sürdürdü: “Alman e-ticaret ve perakende devi Otto Group, Türkiye’de Limango’dan sonra iki önemli yatırım daha yaptı. Girişimlerden biri, bir pazar yeri gibi konumlandırılan, seçilmiş mağaza ve markalara ev sahipliği yapan arabulvar.com, diğeri ise online’a yatırım yapmak isteyen perakendecilere ve e-ticaret firmalarına hizmet veren lojistik firması OGLI e-Solutions Platform. Tüm bu girişimlerimizi düşündüğümüzde 2012’nin bizim için başarılı bir yıl olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bunun dışında, 2011 yılında başlattığımız reklam ve bilinirlik kampanyalarının etkisini geçtiğimiz yıl da hissettik. Üye sayımız yüzde 45 oranında artarak 5 milyonu geçti.

2012’de Limango’nun yeni projeler de ürettiğini söyleyen Gülfem Toygar, erkek-kadın kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini içeren LimangoPink, yaşam alanlarına yönelik ürünlerin yer aldığı LimangoHome’u piyasaya sunduklarını ifade etti. Toygar sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklı temalarda hazırlanan ve çoğunluğu deneme boyu ürünlerden oluşan LimangoBox kısa sürede hem fiyatı hem de kargo bedava hediyesiyle üyelerimizden büyük ilgi gördü. Mobile olan eğilim Limango dünyasının geliştirmelerinde de etkili oldu. 2011’de tamamladığımız mobil uygulamalarımıza yenileri eklendi. Blackberry uygulaması dışında Digiturk üzerinden hizmet veren IQ projesinde alışveriş kanalımızı açarak özel alışverişte bir ilke imza attık. Üyelerine keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmak için hep bir adım ötesini hedefleyen Limango’da ödeme sistemlerine de BKM Express, İş Bankası Parakod ve Turkcell Cep Cüzdan’ı ekledik.”

2013 yılında pazarda büyümenin devam edeceğini düşündüklerini söyleyen Toygar, bunu internet kullanan genç nüfusun artmasına, girişimcilerin e-ticarete yatırım yapmaya devam etmesi ve yabancı yatırımcıların gözünde Türkiye’nin yatırım için önemli bir ülke olması bağladıklarını ifade etti.

Limango, OGLI e-Solutions Platform, Arabulvar.com Genel Müdürü Gülfem Toygar 2013 öngörülerini şu şekilde dile getirdi: “Pazarın büyümesiyle beraber rekabette öne çıkmak için farklı kaynaklar ve stratejiler gerekecek. Yeni geliştirmelere yatırım yapan e-ticaret şirketlerinde özellikle IT kanalında da değişik uzmanlıklara sahip insan gücüne ihtiyaç duyulacak. Otto Group firmaları olarak, geçtiğimiz yıl IT ekibimizi büyüttük ve ekibe yeni arkadaşlar katmaya devam ediyoruz. Bunun yanında hem marka bilinirliliğine hem de satışa yönelik çalışmalara imza atan dijital pazarlama ve üyelerimizin alışveriş alışkanlıklarını tespit ederek özelleştirilmiş pazarlama aksiyonları alabilmemizi sağlayan CRM üzerinde duracağımız iki alan olacak. 2013’ün yükselen yıldızı olmaya devam edecek mobil ve sosyal ticaret akıllı telefon ve tablet kullanımının artmasıyla güçlü bir alışveriş kanalı haline geldi.

Bu konuyla ilgili pazarlama stratejileri Limango’nun gündeminde de olacak. Ayrıca, sosyal medya stratejilerinin satışı desteklemeye yönelik kurgulanması ve marka bilinirliği için önemli bir unsur olduğu unutulmamalı.”

2013’ten umutluyuz
Mendo's Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Stamati
2012 yılının kendileri için zor geçtiğini dile getiren Mendo’s Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Stamati, “Ekonominin daralması ve çok durağan olması satışlarımızı maalesef etkiledi. 2012‘de amacımız çok büyük olmasa da yine de büyümekti ve yılsonunda bu büyümeyi yüzde 10’luk bir oranla yakaladığımızı görüyoruz. Bunun da bizim için bir başarı olduğunu düşünüyorum” dedi. 2013 yılı beklentilerini de değinen Stamati şunları söyledi: “2013 yılı sektörün hareketli geçeceği bir döneme benziyor. İstediğimiz lokasyonlarda yeni yapılanmalar yeni AVM’ler açılıyor. Biz de bu yapılanmalarla mağaza zincirimize yenilerini katıyor olacağız. Yeni mağazalarla büyüme oranımız daha da yükselecek. Bu açıdan da tüm sektör için 2013 yılının iyi bir sene olacağına inanıyorum.”

Sektörde birleşmeler olacak
Metro Properties Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Eyüphan Boyvadaoğlu

Metro Properties Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Eyüphan Boyvadaoğlu 2012 yılının kendileri için verimli geçtiğini, hedeflerini tutturduklarını ifade etti. Boyvadaoğlu 2013 yılına pozitif baktıklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırımlarına devam edeceğine inanıyoruz. Piyasada gerek AVM, gerekse de perakende sektöründe bazı satın alma ve birleşmelerin olmasını da muhtemel görüyoruz. Önümüzdeki aylarda AVM sektörünün hareketlenmesi, satışların olması ve yeni yatırımcıların pazara girmesi bekleniyor. Metro Properties olarak bir gayrimenkul yatırım firması olduğumuzdan dolayı, tarafımıza sunulabilecek her türlü teklifi değerlendiriyoruz. Şu anda bize gelen muhtelif teklifler olmakla beraber, kısa vadede bir satış planımız bulunmuyor. Aksine mevcut gayrimenkul portföyümüzü güçlendirerek, katma değer yaratacak projeler üzerine odaklanmış bulunuyoruz. Bunlar kısmi büyüme projeleri olmakla birlikte, uygunluğu halinde mixed-use projeler olarak gerçekleştirilecek.”

2013’te tam gaz
Midtown AVM Genel Müdür Yardımcısı Selin Gençay

2012 yılını, Bodrum’un “Ticaret Merkezi” olarak adlandırılan Ortakent’te, 77 bin 500 metrekarelik alan üzerine Ocak 2012’de inşaatı başlayan Midtown Alışveriş Merkezi’nin doğum yılı olarak nitelendirebiliriz” diyen Midtown Genel Müdür Yardımcısı Selin Gençay sözlerini şöyle sürdürdü: “Midtown, Haziran 2012’de modadan eğlenceye birçok ulusal ve uluslararası markayı tek çatı altında toplayıp, yüzde 85 mağaza doluluk oranı ile kapılarını açtı. Dolayısıyla 2012’den beklentimiz; Türkiye’nin yerli-yabancı ziyaretçi potansiyeli en yüksek tatil beldelerinden, turizm cenneti Bodrum ziyaretçilerinin ve Bodrumluların ihtiyaç duyduğu; sabırsızlıkla beklediği eğlence ve yaşam alanını Bodrum’a kazandırmaktı. Midtown olarak, Macera Adası’ndan Cinemaxximum’a alışveriş ve eğlence yelpazesini, ziyaretçilerimiz ve Bodrumlular ile buluşturduk. Aynı zamanda Bodrum’a ihtiyaç duyulan bir yaşam alanı kazandırırken kentsel dönüşümüne önemli bir katkı sağladı.”

2013 yılının kendileri için önemli olduğu söyleyen Gençay, “Bodrum’un ulusal ve uluslararası ziyaretçilerine yüksek standartlarda alışveriş, eğlence ve hizmet alanları sunan Midtown, 4 mevsimi aynı sıcak atmosferde yaşamaktan keyif alan ziyaretçilerini markaların bütünleştirici etkinlikleri ile buluşturacak. Alışveriş, eğlence ve hizmet alanları ile ziyaretçilerin yüksek beklentilerine cevap vererek Türkiye’nin dışarıya açılan önemli bir yüzü olan Bodrum’un daha fazla ziyaretçiye ulaşması için Bodrum adına da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor olacak” dedi.

Çalışmaların verimini alıyoruz
Palladium AVM Genel Müdürü Ayşen Yerşen

“Palladium AVM olarak 2012 yılını deyim yerindeyse oldukça bereketli geçirdik” diyen Ayşen Yerşen, “Gerek misafirlerimiz için düzenlediğimiz kampanyalar,  gerek AVM içi etkinliklerimiz gerekse sponsor olduğumuz etkinlikler ile oldukça verimli bir yılı geride bıraktık” dedi. Yerşen sözlerini şöyle sürdürdü:

“2012 yılı içerisinde ziyaretçi sayımız arttı; daha önce ulaşamadığımız kitlelere uyguladığımız kampanya ve etkinliklerle ulaşma fırsatı bulduk. Palladium AVM olarak misafirlerimizin beklentilerini karşılamak, onlara keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmak bizler için oldukça önemli. 2012 yılında bu beklentileri karşılamak olarak Palladium AVM ekibi olarak çok çalıştık ve 2012 yılı sonunda geriye dönüp baktığımızda çalışmamızın verimini aldık diyebilirim.”

2013 yılında en önemli hedeflerinin potansiyel ziyaretçilerine ulaşmak olduğunu söyleyen Yerşen, “Palladium AVM olarak hiçbir zaman sadece belli bir kitlenin AVM’si olmadık. Gerek içinde barındırdığımız markalar gerekse AVM içi etkinliklerimiz ve kampanyalarımızla 7’den 70’e herkesi aynı çatı altında toplamayı başardık. 2013 yılı içinde de bu başarıyı devam ettirmeyi hedefliyoruz. Ana hedefimizin 2012 ‘de olduğu ve başardığımız gibi 2013 yılında da misafirlerimize güzel ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmak olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bugüne kadar Palladium ziyaretçilerine sunulan temiz, güvenli, konforlu ve eğlenceli alışveriş keyfinin devamını sağlayarak misafirlerimizdeki yüksek memnuniyeti sürekli kılmak da en önemli görevlerimizden biri olacak” dedi.

Büyüme devam edecek
Pendorya Alışveriş Merkezi Müdürü Şehnaz Altuğ

2012 çok güzel geçirdiklerini vurgulayan Pendorya AVM Müdürü Şehnaz Altuğ, şunları söyledi: “Aramıza yeni katılan mağazalar oldu. Müşteri girişlerimizde bizleri memnun eden artışlar oldu. Ziyaretçilerimizin ilgi ve beğenisini toplayan birçok etkinlikler yaptık. Farklı alanlarda sanatçıyı ağırladık. Önemli sosyal sorumluluk projelerinde Pendorya olarak yerimizi aldık.”

2013 yılında çalışmalarına ara vermeden, yenilerini ekleyerek devam edeceklerini söyleyen Altuğ, “2012 yılında sağladığımız müşteri memnuniyetini bu yıl da sağlayacağımıza inanıyoruz. Müşteri sayısında gerçekleşen artışın, bu yılda artarak devam etmesini bekliyoruz. Değerli kiracılarımıza yenilerini eklemeyi bu yılda hedefliyoruz. Hızla gelişen ilçemize Pendorya olarak geçen yıl olduğu gibi, bu yılda değer katacağız” dedi.

2013 yatırımlar yılı olacak
Porland AŞ Yönetim Kurulu Üyesi İmge Pamukçu

Porland AŞ Yönetim Kurulu Üyesi İmge Pamukçu 2012 yılına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye’nin porselen markası olarak 2012 yılında, gastronomi kesiminden ev kesimine kadar çalıştığımız tüm alanlarda büyümeye odaklandık. Bugün IKEA’nın en büyük porselen tedarikçisi konumundayız. 2012 yılında yıllık üretimi 45 milyon adetten 70 milyona çıkardık, çalışan sayımız ise bin 200’den bin 500’e çıktı. Türkiye genelinde 18 mağaza ve 150’den fazla satış noktamız bulunuyor. 2012 yılında satışların yüzde 65’ini 20’den fazla ülkeye ihraç ettik.”

2012 yılında 20. yılını kutlayan Porland seneye özel büyüme hedeflerine ek olarak, yeni mağaza faaliyetlerinde de bulundu. Pamukçu, “Dünyada sektörel olarak bir ilki başararak, üretici kimliğimiz ile fabrika satış mağazası konseptini birleştirerek Porland Fabrika ismini verdiğimiz yeni mağazalar açıyoruz” dedi. 

Porland için 2013 yılı öncelikli planın, 2012’de başlatılan yatırım hamlesini geliştirmek ve büyütmek olduğu söyleyen Pamukçu, 20 milyonluk yatırımla üretimdeki yıllık bazda 45 milyon adetten 70 milyona yükselişin, 2013 yılının ilk aylarından itibaren satış ağını büyük ölçüde genişletip rahatlatacağını düşünüyor. Pamukçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Artan kapasite oranımızı destekleyecek yeni satış kanalları, 2013 yılında önceliğimiz olacak. Perakendede mağaza sayımızı ülke çapında artırmayı planlıyoruz. Markamıza yönelik, müşterilerimizin önemli beklentileri var. Özellikle online satış mağazamız www.porland.com.tr kanalıyla alışveriş yapan tüketicilerimizin bulundukları kentlerde Porland mağazası açmamız yönünde çok keyifli ve güzel talepler var. Bu talepleri karşılayan yatırımlar yapacağız. İnovasyona yaptığımız yatırım ile ürün kalitemizde mükemmelliği yakaladık, porseleni eşsiz bir yapı arz edecek şekilde işleyebiliyoruz. Bu kapsamda 2013 yılı özellikle Ar-Ge çalışmalarımızın yoğunluk kazandığı bir yıl olacak. İş geliştirme süreçleri ile ilgili özellikle 2012 yılı bizim için çok verimli bir yıl oldu. 2013 yatırımlarımızın kârlılık bazında karşılığını alacağımız bir yıl olacak, kısa ve orta vadede planımız, yaptığımız işin değerine değer katacak girişimleri destelemek olacak.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri