2015’te Türkiye’de herkes 3 dilim Domino’s yedi

28 Ocak 2016 Perşembe

Türkiye’de pizza sektörünün yarısına yakınını elinde tutan Domino’s Pizza, 2015 yılı cirosunu 510 milyon TL olarak açıkladı. Türkiye’de 20 yıl önce açtığı ilk restoranı ile, bir yılda 710 adet pizza satan fastfood devi, 2015’te 471’e ulaşan restoran sayısı ile 33 milyon adet pizza satışı gerçekleştirdi. Yani bir yılda herkes 3 dilim Domino’s yedi

2015te-turkiyede-herkes-3-dilim-dominos-yedi

Domino’s Pizza, 2016’da 500 şubeyi geçerek 18 milyon TL’lik yatırım hacmi yaratmayı ve istihdamını 10 binin üzerine taşımayı planlıyor. Domino’s Pizza’nın hedefinde sektörü büyütmek de var. Bir yandan yeni stratejisi ile kadınlara seslenirken, bir yandan da dijital kanallar ve şubelerine yönelik atacağı adımlarla mevcut kitlesini daha sadık hale getirecek. Yılda yaklaşık 10 milyon TL’lik inovasyon yatırımı yapan Domino’s Pizza, 2016’da online ve mobil kanallar aracılığıyla gelen siparişlerinin cirosu içindeki oranını yüzde 50’ye yükseltecek.


Domino’s Pizza Türkiye 2015 cirosunu 510 milyon TL olarak açıkladı. Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, “Türkiye’deki hızlı servis pizza pazarının yarısına yakınını biz domine ediyoruz. 2016’da hedefimiz, ciromuzun 600 milyon TL’ye yaklaşması.” diye konuştu. Bu yıl Türkiye’de 20’inci yılını kutlayan Domino’s Pizza, 1996’da İstanbul’da açtığı ilk restoranı ile yılda 710 adet pizza satmıştı. Bugün 66 ildeki 471 restoranı ile dev bir yapı haline gelen Domino’s Pizza’nın 2015 yılında sattığı pizza adedi 33 milyonu buldu. Bu rakam dilim sayısı olarak bakıldığında 210 milyona karşılık geliyor. Yani nüfusa oranlandığında, 2015 yılında Türkiye’de kişi başına yılda 3 dilim Domino’s yenildiği görülüyor. 33 milyon pizzanın 14 milyon adedi İstanbul’dan, 3 milyonu Ankara’dan ve 2,5 milyonu İzmir’den geldi. Yani İstanbul toplam siparişlerin yüzde 42’sini tek başına yedi.


Bu yıl şube sayısı 500’ü, istihdam 10 bini geçecek
Dünyadaki Domino’s Pizza’lar içerisinde en hızlı büyüyen ilk beş operasyondan biri olan markanın gündeminde bu yıl en az 30 civarında yeni restoran açarak 500 şubeyi geçmek var. Bu restoranların tümü franchise olarak açılacak. Böyle Domino’s Pizza 2016’da toplam 18 milyon TL’lik yatırım yapılmasını sağlayacak. Yeni restoranlarla birlikte en az 500 kişiye daha istihdam sağlayacak olan Domino’s Pizza’nın toplam istihdam sayısı 10 bini geçmiş olacak. Domino’s Pizza’nın 2017 hedefinde ise, franchisee’leri ile birlikte Türkiye’de toplam 600 şubeye ulaşmak var. Ek olarak Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan’ın da operasyonunu yürüten Domino’s Pizza Türkiye, 4 ülkede toplam 800 şube ile en sevilen pizza zinciri olmayı hedefliyor.


“15 milyon insan hayatında hiç pizza yememiş”
Aslan Saranga, “Yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’de 15 milyon insan hayatında hiç pizza yememiş. Müşterilerimizin tüketim alışkanlıklarına baktığımızda, yılda 3 kez pizza sipariş ettiklerini görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise bu rakam 9’a kadar çıkıyor.” dedi ve bu potansiyelleri kullanmak için yeni bir strateji oluşturduklarını söyledi.


Yeni stratejisi ile hem kendini hem sektörü büyütecek
Domino’s Pizza yeni stratejisi ile bugüne dek çoğunlukla gençler, bekârlar ve yeni evlileri radarına alan pizza sektörünün daha geniş bir kitle tarafından tercih edilmesini sağlayacak. Bu doğrultuda öncelikle kadınları hedefleyecek. Domino’s Pizza’nın yeni reklamlarında, geçtiğimiz yıldan tanıdığımız Ayı karakterine, Seda Sayan ve oğlu futbolcu Oğulcan Engin’in eşlik etmesi de bu stratejiyi destekliyor.
Domino’s Pizza, bu çalışmaları ile yalnızca kendi satışlarını artırmayacak, Türkiye’deki pizza algısını değiştirerek, sektör için de yeni bir pazar yaratacak.


Yılda 10 milyon TL’lik inovasyon yatırımı
Domino’s Pizza bir yandan yeni hedef kitlesine ulaşırken, mevcut genç kitlesini de daha sadık hale getirecek adımlar atıyor. 2016’da menüsüne eklediği farklı ürünleri, dijital ve restoran tarafında yaptığı yatırımları bunun göstergesi. Domino’s Pizza’nın teknoloji, ürün ve şube ile birlikte inovasyon yatırımları yılda yaklaşık 10 Milyon TL’yi buluyor.


Cirosunun yarısını dijitalde yapacak
Domino’s Pizza, web sitesi ve dijital kanallar için geçtiğimiz iki yıl üst üste 1’er milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Bu yılki yatırım rakamlarının da bu seviyeye ulaşması bekleniyor. 3 yıllık yatırımı sonucunda dijital kanalların satışları içindeki payını yüzde 3’ten yüzde 35’e çıkardı. Bu yıl bu oranın yüzde 50’ye yükselmesi hedefleniyor. Uygulanan yeni restoran konsepti ve Gel-Al’da uygulamaya başladığı farklı fiyat politikasıyla da farklı kanallarını desteklemeyi sürdürüyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri