Agora AVM’de stresle baş etme teknikleri anlatıldı

21 Ocak 2013 Pazartesi

Her hafta konusunda uzman bir konuğu ağırlayan Agora Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Psikolog Gülgün Sharafat oldu. 18 Ocak Cuma günü Agora Alışveriş Merkezi’nde saat 16.00’da ücretsiz olarak gerçekleşen sohbette Sharafat, ‘Stresle Baş Etme Teknikleri’ konulu sohbetiyle İzmirlilerle buluştu

agora-avmde-stresle-bas-etme-teknikleri-anlatildi

‘Stresle Baş Etme Teknikleri’ başlıklı sohbetiyle Gülgün Sharafat, Agora AVM ziyaretçilerine değişen dünyaya nasıl ayak uydurulacağını, stresi tanımak ve yönetmek sürecinde bireyin kendi kendine nasıl yöntemler geliştirmesi gerektiğini anlattı. Yoğun ilgi gören Sharafat, dinleyicilerden gelen merak edilen soruları özenle yanıtladı.

Stres bireyin değişmesini gerektiren durumlar karşısında veremediği tepkinin, yaratamadığı değişim sürecinin, bireyin içinde tıkanıp kalması olduğunu belirten Sharafat, bu tıkanma sonucunda kişinin hem kendine hem çevresine zarar verilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Stres negatif bir deneyimdir
Sharafat, herkesin stres yaratan bir duruma gösterdiği tepkinin farklı olabileceğini, kişinin karşılaşılan durumla baş etme becerisinin hayata karşı olan düşüncesi ile doğru orantılı olduğunu söyledi.

Stresin dış sebeplerden dolayı olduğu sanıldığını ancak stresin insanın kendi doğasında bulunduğunu ve bunu tetikleyenin kişinin kendisi olduğunu belirten Sharafat, stres anında kişide hızlı kalp atışları, el ve ayakların soğuması, iskelet kaslarının kasılması gibi fiziksel tepkimeler oluştuğunu dile getirdi.

Stres nasıl yönetilir?
Stresin yönetilebileceğini belirten Sharafat, hareket, duygu ve kabul odaklı olmak insanın kendisine yapabileceği en büyük hediye olduğunu söyledi. Stresi yenmek için karşılaşılan durumun kaynağı ne olursa olsun hayata karşı koşulsuz sevgi ve olan her oluşumu olduğu gibi kabul etmekten geçtiğini belirtti.

Psikolog Gülgün Sharafat,  farkına vararak hayatı yaşamanın hem zihinsel hem ruhsal olarak kişiyi değiştirdiğini, çevresindeki kişilere ve olaylara daha ılımlı daha sevgi dolu yaklaştığını sözlerinde belirrti.

Agora Sohbetleri’nin bir sonraki konuğu Eğitim Koçu Nedret Keskin olacak. 25 Ocak Cuma günü saat 16.00’da Eğitim Koçu Nedret Keskin ‘Muhteşem Senle Tanıştın mı?’ konu başlığı ile ziyaretçilerine kendilerini tanıma fırsatı sunacak.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri