Agora, MS’le ilgili merak edilenlere cevap aradı

26 Ekim 2015 Pazartesi

Her hafta Cuma günü alanında uzman konukları ağırlayan Agora Sohbetleri, 23 Ekim Cuma günü İzmir Multipl Skleroz Derneği’nden Doç.Dr. Muhteşem Gedizlioğlu’nu ağırladı. Gedizlioğlu, Multipl Skleroz ile ilgili merak edilenleri izleyiciler ile paylaştı

agora-msle-ilgili-merak-edilenlere-cevap-aradi

23 Ekim Cuma günü Agora Sohbetlerinin konuğu olan Doç.Dr. Muhteşem Gedizlioğlu Multipl Skleroz ile ilgili tüm detayları Agora Alışveriş Merkezi ziyaretçileri ile paylaştı.

Konuyla ilgili olarak bir sunum gerçekleştiren Muhteşem Gedizoğlu, merak edilenlere de cevap verdi. MS düşündüren bulgu ve belirtilerin varlığında bir beyin MRG ile kolayca tanı konabilirken, bazen MS düşündüren öykü ve bulgulara rağmen, MR ve diğer testlerle tanı doğrulanamadığını, bazen de MR’da MS düşündüren görüntüler varken hastanın öykü ve bulguları MS ile tam uyumlu olmadığını bu karışık durumlarda ek testler gerektiğini dile getiren Gedizlioğlu, bu gibi durumlarda beyin omurilik sıvısının incelenmesini gerektiğini öne sürdü. Multipl Skleroz görülen hastaların, doktor önerilerine uymaları gerektiğini, sakin bir şekilde hastalık sürecini atlatmalarını dile getirdi. Bazı hastalarda, hastalık çok sakin bir gidiş izlerken bazılarında tersi bir durum gözükebileceğini belirten Gedizlioğlu,  hastaların normal işine gücüne devam etmesinin önemli olduğunu düzenli kontroller, diyet ve günlük yaşamını düzenli hale getirmesi gerektiğini ve eğlence, sosyal hayattan kopmamanın önemli olduğunu Agora Sohbetleri ziyaretçileriyle paylaştı.


Multıpl Skleroz nedir
Multipl skleroz en sık 20- 40 yaş arası genç erişkinlerde ortaya çıkabilen, ancak çocukları ve daha ileri yaştaki kişileri de etkileyebilen bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Genç insanlarda travmalardan sonra en sık ikinci nörolojik özürlülük nedenidir. Genellikle tekrarlayan ataklarla başlar. Bu ataklar en az 24 saat sürmekle beraber genel olarak birkaç hafta sürebilir ve sonrasında kendiliğinden ya da ilaç tedavisi ile büyük oranda veya tamamen düzelir. Bu ataklar sırasında sıklıkla görülen belirti ve bulgular arasında gözde puslu görme veya görme kaybı, çift görme, bacaklarda uyuşma-güçsüzlük, dengesizlik yer alır. Bazı durumlarda ataklar tam düzelmeyebilir, kalıcı nörolojik bulgulara yol açabilir. Bazı durumlarda nörolojik bulgular yavaş ilerleyici bir seyir gösterebilir.


Agora Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan, Agora Alışveriş Merkezi ziyaretçilerinin günümüz hastalıkları hakkında bilgilenmeleri ve bilinçlenmeleri için çeşitli vakıf ve dernekler ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, 30 Ekim Cuma günü Yaşam Koçu Nalan Kahraman ile “Yorumunu Değiştir Hayatın Değişsin” konulu sohbetin çok faydalı olacağına değinerek, tüm İzmirlileri Agora Sohbetlerine davet etti.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri