Perakende, dünyanın gözünü kamaştırıyor

23 Temmuz 2012 Pazartesi

Son bir yıl içinde Türkiye’nin önde gelen perakende devleri yabancı fonlar ile ortak olarak hem rekabet gücünü hem de finansman gücünü artırarak dünyaya açılmaya başladı

perakende-dunyanin-gozunu-kamastiriyor

İstanbul Ataköy’de bulunan Airport Outlet Center Genel Müdürü Burçin Bendegül, “Dünyanın önde gelen yatırım fonları;  Orta Doğu, Balkanlar ve Avrupa piyasasına yavaş yavaş hakim olmaya başlayan Türk perakende devlerinin peşinde” şeklinde konuştu. Koton, Damat, Mavi, Beymen, Silk&Cashmere, Wenice Kids,  İpekyol, Yargıcı, Bücürük, Joker gibi markaların 2012 yılında yabancı ortaklık içine girdiğini hatırlatan Bendegül “Avrupa ve Amerika piyasalarındaki daralma ve sıkışma nedeniyle yabancı fonların Türk piyasasına, özellikle hızlı bir büyüme ve yüksek karlılık oranları sağlayan perakende sektörüne ilgisi daha da arttı” dedi.

Türkiye’de milyar dolarlık markalar var
Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye’de, perakende sektörünün hızla büyüdüğünü ve önümüzdeki beş yıl içinde daha da büyüyeceğini ifade eden Bendegül “Bundan 10 yıl önce bir Türk tekstil markasının milyar dolarlık piyasa değerine sahip olacağı hayal bile edilemezdi. Oysa şimdi onlarca markamız milyar dolarlık piyasa değerine sahip” açıklamasında bulundu.
 
Uluslararası fonların devreye girmesi ile aile şirketlerinin hızla kurumsallaştığını belirten Bendegül “Türkiye’nin çok değerli markaları var, daha bu markalar vitrine çıkmadı ancak; çok kısa bir süre içinde milyar dolara ortaklık anlaşmalarına imza atan yerli perakende devlerin haberlerin duymamıza çok az kaldı” ifadelerini kullandı.
 
“AVM satışları da başlayacak”
Son beş yıl içinde organize perakendenin bu kadar hızlı büyümesini Türkiye’deki AVM’leşme oranına bağlayan Bendegül, “E- ticaret ve fırsat siteleri sayesinde markalar ulaşamayacakları noktalara hızla ulaştılar. Ellerinde kalan stokları hızla tüketerek seri üretimi artırdılar. Üretim miktarının artması maliyetleri aşağıya çekti, bu da karlılık oranlarını artırdı” tespitinde bulundu. Çok kısa bir süre içinde yabancı fonlarının Türkiye’de AVM yatırımlarına gireceğini ifade eden Burçin Bendegül “İstanbul, İzmir Ankara ve Anadolu’nun belli şehirlerinde fonlar tarafından AVM satın almaları da başlayacak” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri