Tarsu AVM, Tarsus’un nabzını tutuyor

19 Aralık 2013 Perşembe

Bu yıl birinci yaşını kutlayan Tarsu AVM, açıldığı ilk günden bu yana sosyal hayata yön veren gözde buluşma mekanı olmayı sürdürüyor. Tarsu AVM Müdürü Serkan Topaloğlu, “Tarsus’un nabzını elimizde tutarak, her zaman ilk tercih edilen mekân olacağımıza inanıyoruz” diyor

tarsu-avm-tarsusun-nabzini-tutuyor

Fulya B. Öztürk

Tarsu AVM, Tarsus’a neler katıyor? Tarsus ve AVM arasında mimari ve sosyal profil gereği nasıl bir bağ kurdunuz?
Tarsu AVM yönetim ekibi olarak 5 kişi çalışıyoruz fakat bu ekibin birlikte hareket ettiği kocaman bir aile var aslında. Temizlik personellerimizden güvenlik ekibimize kadar biz kocaman bir aileyiz ve mağaza çalışanlarımız da bu ailenin bir parçası. Toplamda 700’e yakın gencin çalıştığı bu oluşumda hep birlikte en iyi performansla çalışarak misafirlerimize en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyor ve favori buluşma mekânı yaratmayı hedefliyoruz. Mimari açıdan ise konseptimiz Tarsus ve bölge halkı için çok önemli bir yere sahip olan Berdan nehrinden ilham alınarak “su” konsepti üzerine kuruldu. Bugün yaklaşık 300 bin nüfusu ile Çukurova’nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış Tarsus’un zengin tarihi ile su arasındaki anlamlı bağlantı emsalsizdir; şehir, sırtını dayadığı Toroslar’dan kıvrılarak inen nehrin limanla buluştuğu noktada kuruldu. Su şehre hayat, ticaret ve ruh getirir. İşte bu nedenle, Corio Türkiye olarak bizler için de, su konsepti bu projenin tasarımında vazgeçilmez bir dinamik. Ana giriş kapısındaki şelale ve batı tarafındaki parklarda bulunan fıskiyeler, şehrin suyla olan etkileşimini yansıtmakta olup, Tarsu’nun tam kalbindeki havuz da, suyu merkeze alan düşüncenin bir göstergesi.

Kiralama çalışmalarında Tarsus’un ziyaretçi profili nasıl etkili oldu? Marka karması yaparken nelere dikkat ettiniz?
Tarsus’ta bulunan tek AVM olarak bölge halkına en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Gerek mağaza karmamız gerekse sunduğumuz hizmetlerle favori buluşma mekanı yaratarak etkinlik ve sosyal yaşam deyince akla gelen ilk isim olmayı hedefliyoruz ve bunu da başardığımızı düşünüyoruz. AVM’mizde bulunan markaların birçoğu bölge halkıyla ilk kez buluşmuş ulusal markalar ve sundukları hizmetlerle misafirlerimize kendilerini en özel şekilde hissetmelerini sağlıyor.

Tarsu AVM’nin mimari ve teknik özelliklerini dinleyebilir miyiz sizden?
Bölge halkının tüm beklenti ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına her şeyin düşünüldüğü Tarsu Alışveriş Merkezi’nde, 27 bin 700 metrekarelik kiralanabilir alana sahip, ulusal ve uluslararası mağazaları, 2 katlı yatay ve düşey kolay ulaşılabilen konsepti, farklı mimarisi ve benzersiz tasarımı ile Tarsuslular ve bölge halkı için eşsiz bir eğlence ve yaşam alanı sunuyor. Tarsu Alışveriş Merkezi’nde birçok uluslararası ve ulusal markayı Tarsus ve çevre halkının hizmetine sunduk. Toplamda 80 mağazasıyla Tarsu, Kipa’dan Teknosa’ya Çarşı’dan Playland’e çok çeşitli moda markalarını, lezzetli yiyecek alternatiflerini, hizmet mağazalarını ve 7 salonlu Cinemaximum sinemaları gibi eğlence unsurlarını tek çatı altında toplayarak, Tarsusluların yeni buluşma mekânı oldu.

Çevreye duyarlı AVM

Tarsu AVM, BREEAM’de “Türkiye’deki en yeşil AVM” oldu. Sizden dinleyebilir miyiz, hangi özelliklerle bu başarı kazanıldı?
Türkiye’ de  ”yeşil bina sertifikası” olarak da adlandırılan ve önemi gün geçtikçe artan sertifika ile Tarsu Alışveriş Merkezi, Mersin’de bu anlamda mevcut kamu ve özel sektör binaları arasında belgeyi almaya hak kazanarak, bir ilke de imza atmış oldu. Proje aşamasında da BREEAM tarafından“çok iyi” olarak değerlendirilen Tarsu AVM, operasyonel olarak hayata geçtikten sonra da yine Yeşil Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu’na göre denetimden geçti. Avrupa’da sürdürülebilirlik konusundan saygın bir kuruluş olan İngiltre merkezli BREEAM tarafından yapılan değerlendirme ve puanlama süreçleri sonucunda, Tarsu Alışveriş Merkezi, BREEAM in Use "Perakende" kategorisinde “çok iyi “derecesi ile sertifika almaya hak kazandı. AVM içine yerleştirilen çöp kutularında kağıt, plastik ve metal atıklar ayrıştırılıyor. Suya karışmaması için mağazaların atık yağları toplanarak geri dönüşüme gönderiliyor. AVM içindeki karbondioksit sensörleri aracılığıyla içerideki ihtiyaca göre havalandırma sağlanarak, geceleri doğal havalandırma ile tam soğutma yapılıyor ve gün içindeki soğutma ihtiyacı ortadan kaldırılıyor. Ayrıca biriktirilen “gri su” ile de dünyada giderek azalan temiz su kaynaklarının korunmasına yönelik uygulamalar yapılıyor. Tarsus’un çevre dostu alışveriş merkezi Tarsu, bulunduğu şehre ve çevreye duyarlı olma konusunda öncülük etmeye devam edecek.

Lokasyon avantajlarınız nelerdir?
Tarsus’ta bulunan tek AVM olarak bölge halkına en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Gerek mağaza karmamız gerekse sunduğumuz hizmetlerle favori buluşma mekanı yaratarak etkinlik ve sosyal yaşam deyince akla gelen ilk isim olmayı hedefliyoruz ve bunu da başardığımızı düşünüyoruz.

Bir alışveriş merkezinin “yaşam merkezi” ya da “buluşma merkezi” haline gelmesi hangi koşullarda mümkün? Siz Tarsus’ta nasıl bir iddiayı hayata geçiriyorsunuz?
Sunduğumuz hizmet ve güler yüzümüz olmazsa olmazlarımızın en başında geliyor. Misafilerimize kendilerini özel hissetmeleri için en iyi hizmeti sunarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu hususta en iyi şekilde ilerleyebilmek için de geri dönüşlerini dinliyor ve birebir görüşerek çözümler üretiyoruz. En büyük sloganımız; “Tarsu yerel değerlere bağılı, sosyal hayata yön veren bir favori buluşma mekanı”…

Ziyaretçileri memnun edecek eğlence ve sosyal olanakları da anlatır mısınız?
Geçen sene lansmanını yapmış olduğumuz Okart uygulamamızı Demet Akalın ile tanıtmış ve misafilerimizin hizmetine sunmuştuk. OKart sayesinde hem ziyaretçilerimizin alışveriş alışkanlıklarını daha iyi tanıyor hem de isteklerine daha doğru bir şekilde karşılık verebiliyoruz. Hem sadakat kartı kullanımımızı artırabilmek, hem de yeni yılı tüm Tarsus halkıyla kutlayabilmek için 4 adet Nissan marka araç hediye ettiğimiz çekiliş kampanyası düzenledik. Bu kampanyaya katılım için de OKart sahipliğini tüm alışveriş severlere ön şart olarak sunduk. Böylece 3 ay sürecek promosyon dönemi içinde Tarsu AVM’de yapılan alışverişlerin içeriğini takip edebiliyor ve hem giriş sayımızı hem de alışveriş sıklığımızı arttırıyoruz.

Başarılı bir AVM için “olmazsa olmaz”lar nelerdir sizce?
Sunduğumuz hizmet kalitemiz “olmazsa olmazlarımızın” en başında geliyor. Misafilerimize kendilerini özel hissetmeleri için en iyi hizmeti sunarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu hususta en iyi şekilde ilerleyebilmek için de geri dönüşlerini dinliyor ve birebir görüşerek çözümler üretiyoruz.

Sizce önümüzdeki yıllar Tarsu AVM, Tarsus’un çehresini ve sosyo-kültürel yapısını nasıl değiştirecek, yön verecek?
2013 yılında Tarsu Alışveriş Merkezi olarak birinci yaşımızı kutlarken, yüzde 25 büyümeyi, bölge halkının aklına sosyal yaşantı, eğlence ve alışveriş denince akla ilk gelen isim olmayı hedefliyoruz. Gözde buluşma mekânı yaratarak, Tarsus’un nabzını elimizde tutarak, her zaman ilk tercih edilen mekan olacağımıza inanıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri