AVM endeksi yüzde 26 yükseldi

10 Kasım 2014 Pazartesi

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Eylül ayı ve 2014 yılı 3’üncü çeyrek sonuçları açıklandı

avm-endeksi-yuzde-26-yukseldi

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2014 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 yükselerek 171 puana yükseldi. 2014 3’ncü çeyrek sonuçlarına göre ise endeks 2013 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 13 artarak 165 puana yükseldi.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Eylül 2014’te bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında arttı ve verimlilik metrekare başına 652 TL olarak ölçüldü. Verimlilik, İstanbul’da 735 TL, Anadolu’da ise 596 TL olarak gerçekleşti.

Çeyrek bazlı olarak veriler incelendiğinde ise 2014 yılının üçüncü çeyreğinde metrekare başına düşen ciro endeksinin 2013 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 11 artarak 629 TL’ye yükseldiği görüldü.

Bayram giyim sektörüne yaradı
Eylül ayında en yüksek ciro artışının yaşandığı kalem giyim olurken, bu alanda bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 34 oldu. Bayram etkisiyle birçok kategoride cirolarda önemli yükseliş yaşandı. Ayrıca ayakkabı kategorisindeki ciro artışı ise yüzde 30 olarak gerçekleşti. Giyim kategorisindeki artışta en önemli etkeni bayram tatili oluştururken, tüketiciler açısından sezon geçişi öncesinde bu iki alana ilginin arttığı dikkat çekti. Ekim ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre en yüksek fiyat artışının yaşandığı sektör yüzde 9.95 ile giyim ve ayakkabı olmuştu.

İthal ayakkabı fiyatları artışta
Ayakkabı kategorisinde yaşanan ciro artışının en önemli gerekçesini bayram etkisinin yanı sıra ithal ayakkabıya getirilen vergi oluşturdu. Ağustos ayında yürürlüğe giren vergi nedeniyle yükselen ithal ayakkabı fiyatları, bayram öncesi artan taleple birleşince, ciro endeksinde ayakkabı kategorisi yüzde 30'luk artış olarak gösterdi. TUİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının içinde giyim ve ayakkabı kaleminde görülen sıçramanın temel nedenini de ithal ayakkabıya uygulanan vergi oluşturmuştu. 10 Ağustos tarihinde yapılan düzenlemeyle ithal deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya ise yüzde 30 ek vergi getirilmişti. Ayrıca, ithal edilen deri ayakkabıda çift başına ek verginin 5 doların, suni deri ayakkabıda ise 3 doların altında olamayacağı karara bağlanmıştı.

Yiyecek kategorisindeki artış yüzde 22
Eylül 2014 ve 3’üncü çeyrek endeks sonuçlarına göre Eylül ayında yiyecek kategorisindeki ciro artışı yüzde 22 oldu. Cironun artışında özellikle son 1 yılda ön plana çıkan gıda fiyatlarındaki artış etkili oldu. TÜİK'in Ekim ayı verilerine göre, gıda ve alkolsüz içecek fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.56 artış gösterdi. Alışveriş merkezlerinin içinde önemli yer bulan yiyecek kalemi, TÜİK verilerinde Lokanta ve Oteller kalemiyle de karşılaştırılıyor. Bu kalemde ise Ekim itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre artış yüzde 14.34 olarak gerçekleşti.

Bir başka deyişle tarımda yaşanan kuraklık ve gıda fiyatlarındaki yükselişin önemli bir izdüşümü kendini AVM Ciro Endeksi'nde de gösterdi.

Teknolojide güçlüklere rağmen artış
2014 yılı boyunca alınan iç tüketime yönelik önlemler nedeniyle satış büyümesinde önemli ölçüde güçlük yaşayan teknoloji kategorisinde de Eylül ayında ciro artışı sağlandı. Taksit sınırlaması ve döviz kurunun yükselmesi gibi nedenlerle ciro artışı diğer sektörlere göre düşük olan teknolojide, Eylül ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6'lık artış yakalandı.

En büyük artış giyimde gerçekleşti
Eylül 2014 döneminde endeks tüm kategorilerde artış kaydetti. Geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile karşılaştırıldığında Eylül 2014’te en büyük ciro artışı giyim kategorisinde gerçekleşti. Endeks bu kategoride yüzde 34 arttı. Aynı dönemde ayakkabı ciroları yüzde 30, genel kategorisi ciroları yüzde 26, yiyecek kategorisi ciroları yüzde 22, AVM’lerdeki diğer* alanların ciroları yüzde 16, hipermarket ciroları yüzde 12 ve teknoloji ciroları yüzde 6 oranında arttı.

Ziyaret sayısı endeksi 99 puan oldu
Eylül 2014 döneminde ziyaretçi sayısı endeksi bir önceki dönemin aynı ayına göre, yüzde 2,1 artarak 99 puana yükseldi. 2014 yılının 3’üncü çeyreğindeki ziyaret sayısı endeksi ise, bir önceki yılın üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 2,6’lik bir artış göstererek 99 puana yükseldi.

AVM Endeksi Eylül ayı ve 3. çeyrek sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 26 gibi yüksek bir artış göstermiştir. Ağustos ayında yaz tatili ve mevcut ekonomik-siyasi gelişmelerden kaynaklı olarak bir miktar düşüş yaşayan AVM endeksi Eylül ayında okulların açılması, yeni sezon ve Kurban Bayramı öncesi gibi olumlu faktörlerin devreye girmesi ile hem bir önceki aya oranla hem de geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla artış kaydetmiştir. 3’üncü çeyrek verilerindeki yüzde 13’lük artış da bir diğer pozitif gelişme olarak göze çarpmaktadır. Tüm bu veriler içerisinde asıl sevindirici olan endeksin tüm kategoriler bazında da yükselmesidir. Tüketici yeni sezonun gelişiyle birlikte en fazla giyim ve ayakkabı kategorilerinde harcama yapmış olsa da diğer tüm kategoriler de Eylül 2014’te artış kaydetmiştir” dedi.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri