AVM sayısı 393’e ulaştı

16 Ekim 2017 Pazartesi

JLL’nin raporuna göre AVM arzı bu yılın 3’üncü çeyreğinde 12 milyon metrekareye ulaştı. Geçen yılın 3’üncü çeyreğinde 379 olan AVM sayısı, bu yılın aynı döneminde 393 olarak hesaplandı. İstanbul’da A sınıfı ofis arzı 1 yılda 700 bin metrekare artarken, lojistik sektöründeki kiralama işlem hacminde yüzde 137’lik artış kaydedildi. Turizmde ise ciddi toparlanma sinyalleri var

avm-sayisi-393e-ulasti

Ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye’nin “Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2017 3. Çeyrek” raporu yayınlandı. Rapora göre AVM arzı bu yılın 3’üncü çeyreğinde 12 milyon metrekareye ulaştı. Çalışmanın “Organize Perakende Pazarı” bölümünde, AVM sektörüne ilişkin detaylı rakamlar açıklandı.

 

Rapora göre geçen yılın 3’üncü çeyreğinde 379 olan AVM sayısı, bu yılın aynı döneminde 393 olarak hesaplandı. 11,2 milyon metrekare olan AVM arzı ise, 12 milyon metrekareye çıktı. Alışveriş merkezi arzında önemli bir paya sahip olan İstanbul’un, Toplam Kiralanabilir Alanın (TKA) yüzde 36’sına ev sahipliği yaptığı hesaplandı.

 

Ofiste yeni projelerin adresi Anadolu Yakası

 İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı, geçen yılın 3’üncü çeyreğinde 4.5 milyon metrekare iken, bu yıl 5.2 milyon metrekareye ulaştı. Anadolu Yakası, inşaat halindeki yeni projelerin yüzde 74’üne ev sahipliği yaparken, 3’üncü çeyrekteki kiralama işlemleri açısından Ümraniye ve Ataşehir bölgeleri ön plana çıktı. Avrupa Yakası’nda ise Kağıthane ve Merkezi İş Alanı bölgesi kapsamında Maslak kiralama işlemlerinde gözde bölgeler arasında yer aldı.

 

Lojistikte büyük artış gerçekleşti

 Lojistik sektöründe ise bu yılın 3’üncü çeyreğinde işlem hacminde önemli artış görüldü. İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarındaki lojistik arzı, 2016’nın 3’üncü çeyreğine göre 682 bin metrekare artarak 9.5 milyon metrekareye ulaştı. Bir yıl öncesine göre kiralama işlem hacmi özelinde yüzde 137’lik artış kaydedildi.

 

Turizmde toparlanma sinyalleri

 JLL’nin raporuna göre 2017 Ocak-Ağustos döneminde İstanbul’a gelen toplam yabancı ziyaretçi ve yabancı yolcu sayıları, geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 11 ve yüzde 3 oranında artış gösterdi. İstanbul, ‘Genel’ otel performansı özelinde bu yılın ilk 8 ayında doluluk oranında yüzde 25’lik artış kaydetti ve otellerdeki doluluk oranı yüzde 60’a çıktı. Günlük oda fiyatı yüzde 18 oranında düşerek 76.8 Euro olurken, oda başına gelir yüzde 2 arttı.
Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri