Türkiye 2012’de yabancı yatırımcıların radarında

24 Temmuz 2012 Salı

Jones Lang LaSalle (JLL) tarafından hazırlanan "Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2012 İlk Yarı Raporu” JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve Sermaye Piyasaları & Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Dr. Kıvanç Erman’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı

turkiye-2012de-yabanci-yatirimcilarin-radarinda

Raporda, Türkiye’nin yabancı yatırımcıların radarında olduğu ve her türden yatırımcının pazara olan ilgisinin 2012’de yeniden canlanma sürecine girdiği belirtildi. Jones Lang LaSalle (JLL) araştırma departmanı tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin perakende, ofis ve otel pazarlarını değerlendiren "Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2012 İlk Yarı Raporu”na göre;
* 2012 yılının birinci çeyreğinde yüzde 3.2 büyüyen GSYH’nın, hükümetin hazırladığı Orta Vadeli Program kapsamında 2012 yılında yüzde 4 büyümesi bekleniyor.
* Ekonominin zayıf yanlarından biri olan enflasyon, 2011 sonunda yüzde 10.45’ten, Haziran ayı sonu itibarıyla yüzde 8.87’e geriledi. Enflasyon oranlarında yakın gelecekte hızlı bir düşüş beklenmemesine rağmen, Merkez Bankası 2012 sonu enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirledi.
* Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba2’den Ba1’e yükseltti ve Türkiye yatırım yapılabilir ülke seviyesinin bir altına yükseldi. Moody’s aynı zamanda Türkiye’nin durumunu pozitif olarak korudu. Bu kapsamda önümüzdeki 18 ay içerisinde, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine yükseltilmesi ihtimali bulunuyor.
* Perakende sektörü, gerek ikincil şehirleri de kapsayan portföy yatırımı, gerekse de birincil ve güçlü ikincil şehirlerde tek bir alışveriş merkezi yatırımı olmak üzere, yatırımcıların ilgilendiği öncelikli pazar. İkinci yarıyılda tamamlanması beklenen birkaç potansiyel işlem üzerinde müzakereler devam ediyor.
* Dövize endeksli kira sözleşmelerini konu alan ve birçok tartışmaya yol açan, yeni Borçlar Kanunu’nun ilgili maddelerinin yürürlüğe girmesi, 2020 yılına kadar ertelendi. Bu kararın yakın gelecekte yatırım pazarını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.
* Mütekabiliyet yasasıyla birlikte, bireylerin Türkiye’de gayrimenkul satın alımında mütekabiliyet zorunluluğu kaldırıldı. Yeni yasanın, özellikle Körfez ülkelerinden bireysel yatırımcılara konut edinimi konusunda olanak sağlaması sebebiyle, ticari gayrimenkul pazarına yasanın çok büyük bir etkisinin olması beklenmiyor.
* Orman vasfını yitirmiş alanların ticaret ve konut fonksiyonlarına dönüşümüne olanak veren 2B yasası 25 Nisan’da yürürlüğe girdi. Bu yasanın, İstanbul’un başlıca alt pazarlarında ve Türkiye genelinde proje geliştirmeye uygun arsa arzında artış sağlaması ile yeni projelerin ivme kazanması bekleniyor.
* Türkiye pazarına fiyat talepleri ve hukuksal zorluklardan dolayı girişlerini erteleyen yatırımcıların, orta-uzun vadede pazara girmeleri bekleniyor.
* En son hazırlanan Küresel Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi, Türkiye’nin küresel lig tablosunda 97 ülke arasında şeffaflık gelişiminde zirvede yer aldığını ortaya koyuyor.
* Türk markaları yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken, bu markaların yurt dışında, özellikle Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde büyümeye yönelik faaliyetleri devam ediyor.
* Güçlü kullanıcı talebine bağlı olarak, ofis pazarındaki boşluk oranları azalıyor. Ancak birincil kira 2Y 2009’dan bu yana euro 30’da sabit kaldı.
* 2012 yılının ikinci yarısında yabancı ziyaretçi sayılarında bir artış bekleniyor. Bu durumun İstanbul’daki otellerin doluluk oranları ve oda fiyatlarında artışları beraberinde getirmesi bekleniyor.

Şeffaflık Endeksi
JLL tarafından 27 Haziran’da yayınlanan Küresel Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi’ne göre Türkiye, küresel lig tablosunda 97 ülke arasında şeffaflık gelişiminde zirvede yer alıyor. Piyasa verilerindeki artış, işlem süreçlerindeki netlik, borsaya kote gayrimenkul araçlarındaki büyüme ve kurumsal oyuncuların artan katılımı, geride bırakılan iki yılda gayrimenkul pazarındaki şeffaflığın artmasında büyük rol oynadı.

Perakende pazarı görünümü
"Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2012 İlk Yarı Raporu”nda, 2012 yılında yatırımcı ilgisinin güçlendiği, birkaç potansiyel işlemin tamamlanmasına yönelik müzakerelerin sürdüğü ve geliştirilmekte olan projelerin önümüzde dönemde yatırım gündeminde yer almasının söz konusu olduğu belirtildi. Rapora göre; perakende sektörü, gerek ikincil şehirleri de kapsayan portföy yatırımı, gerekse de birincil ve güçlü ikincil şehirlerde tek bir alışveriş merkezi yatırımı olmak üzere, yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği öncelikli pazar.

JLL Türkiye Başkanı, Avi Alkaş; “Perakendeci talebi 2012’nin ilk yarısında, hem İstanbul hem de diğer şehirlerde güçlü olmaya devam etti. Decathlon ve H&M gibi, geniş kitlelere hitap eden markalar, agresif büyümelerini sürdğrdğ. Pazarın bazı kollarında talep edilen mağaza büyüklükleri, değişen pazar şartlarına bağlı olarak küçüldü. Bazı elektronik marketler, daha küçük mağaza alanına ihtiyaç duyan konseptler geliştirirken, bazı süpermarket ve yapı market zincirleri ise, pazarda daha hızlı  büyüyebilmek, uygun ölçekte mağaza bulamama sorununu aşmak için, daha küçük ölçekli mağazalar açmaya yöneldi. İstiklal Caddesi, perakende caddeleri arasında perakendeciler tarafından en çok talep görenlerden biri. Ancak, uygun mağazaların kısıtlılığı, karşılaşılan en önemli engel olmaya devam ediyor. İstiklal Caddesi’nin yakın çevresinde bulunan Karaköy de, gelişmekte olan yeni bir perakende bölgesi olarak ortaya çıkıyor. Özellikle restoran ve kafelerin bölgeye olan ilgisinin oldukça yoğun olduğu görülüyor.

Anadolu Yakası’nda Bağdat Caddesi’nin en önemli sorunlarından biri, perakende için uygun arzın kısıtlı oluşu. Özellikle yeme ve içme alanında faaliyet gösteren perakendecilerin caddeye ilgisi çok yüksek. Nişantaşı ise, önemli lüks markalar ve restoranlar için bir çekim merkezi olmaya devam ediyor. Sektördeki hızlı gelişimin bir sonucu olarak, tanınmış çocuk giyim markalarından biri olan Joker, Actera tarafından, hazır giyim markası Koton’un yüzde 50’si Turkven tarafından ve Ülker Grubu’nun sahibi olduğu Cafe Crown’un yüzde 50’si, Kuveytli Al Sayer Grup tarafından satın alındı. Jones Lang LaSalle’in pazar bilgisi doğrultusunda, Körfez Bölgesi’ndeki birçok perakendecinin, yayılma planlarını Türkiye’ye yönlendirdikleri biliniyor. Bir yandan Türkiye’ye olan yabancı yatırımcı ilgisi artarken, Türk perakendecilerin çevre ülkelerde, Avrupa, Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan gibi pazarlara yönelik büyüme eğilimleri sürüyor.

İstanbul perakende pazarında birincil kira, son bir yılda, aylık euro 80/metrekare olarak sabit kaldı. JLL, pazar tecrübesine dayanarak bu rakamın, 2012’nin geri kalanında aylık euro 80/metrekarede sabit kalacağını öngörüyor. İkincil şehirlerde de, 2011 yılında birincil kira aylık euro 45/metrekareye yükselmiş ve 2012’nin ilk yarısı itibarıyla sabit kaldı. 2012’nin sonuna kadar da bu kira oranlarında bir değişiklik öngörülmüyor.

Perakende caddelerindeki birincil kiralar, AVM’lere göre daha yüksek. 2011’in ikinci yarısı boyunca caddelerde gerçekleşen birincil kira artışı, 2012’nin ilk yarısında sabit kaldı. İstiklal ve Bağdat Caddeleri, aylık euro 175/metrekare ile birincil kiranın en yüksek olduğu caddeler. Nişantaşı’nda ise bu rakam, aylık euro 170/metrekare seviyesinde. Türkiye’deki perakende pazarındaki toplam kiralanabilir alan (TKA), geçen yılın aynı döneminde 6.96 milyon metrekare ve 2011 sonunda 7.63 milyon metrekare iken, 2012 ilk yarısı itibarıyla 8.0 milyon metrekareye ulaştı.

2012 ilk yarısı itibarıyla, yaklaşık 1.9 milyon metrekare kiralanabilir alan, 2013 sonuna kadar bitirilmek üzere inşaat halinde. Bu projelerin de tamamlanmasıyla, 2013 sonunda Türkiye’deki toplam alışveriş merkezi stokunun 9.9 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Gelecek arzın yaklaşık 1.0 milyon metrekare TKA ile yüzde 53’ünü oluşturan arz İstanbul’da inşaat halindeyken, geri kalan 0.9 milyon metrekarenin inşaatı ise Ankara, Samsun Kahramanmaraş, Isparta, Diyarbakır, Antalya, Gaziantep ve Erzurum gibi şehirlerde devam ediyor.
 
Türkiye’deki perakende yoğunluğu, 2012’’nin ilk yarısında ılımlı bir artış gösterdi, 2011 sonunda bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 102 metrekareden, 2012 ilk yarısında 104 metrekareye yükseldi. 2013 sonu itibarıyla, Türkiye perakende yoğunluğunun 129 metrekareye, İstanbul ve Ankara’nın perakende yoğunluklarının 306 metrekare ve 264 metrekareye ulaşması, 2013’te Isparta’nın, üçüncü en yoğun perakende pazarı haline gelmesi, bu şehri Karabük, Bursa, Bolu, Trabzon ve Denizli’nin takip etmesi öngörülüyor” açıklamasında bulundu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri