Türkiye gayrimenkul sektörü hızla dönüşüyor

05 Mart 2013 Salı

Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü” raporu, Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve Danışmanlık Hizmetleri Yardımcı Direktörü Elif İzgi Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı

turkiye-gayrimenkul-sektoru-hizla-donusuyor

Jones Lang LaSalle araştırma departmanı tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki perakende, ofis, lojistik ve otel piyasalarını değerlendiren “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü” raporuna göre;                  
• Türk ekonomisi 2012 yılında yaşanan ekonomik yavaşlamaya rağmen, halen diğer Avrupa ülkelerine göre daha güçlü bir ekonomik görünüm sunuyor.
• OVP (Orta Vadeli Program) hedefleri doğrultusunda, Türkiye'nin enflasyon oranı 11 ayın en düşük seviyesine ulaşarak, Ocak 2012'de yüzde 10.61 seviyesinden Aralık 2012‘de yüzde 6.16’ya geriledi.
• İstanbul Finans Merkezi, Kentsel Dönüşüm, 32üncü köprü ve Yeni Şehir projeleri ile ilgili tartışmaların gayrimenkul pazarını meşgul etmeye devam etmesi bekleniyor.
• Pazarda var olan nitelikli perakende alanları, uluslararası markaların Türkiye pazarına girme ve ulusal markaların genişleme kararını etkileyen faktörlerden biri olarak ortaya çıkıyor. İyi konumda ve profesyonel yönetimi olan yüksek performanslı alışveriş merkezleri, perakendeci ilgisini önemli derecede artırıyor.
• Verimlilik oranının artan önemine bağlı olarak, 2012 yılında birçok perakendecinin büyümesine daha küçük ölçekli mağazalar ile devam etme eğiliminde olduğu gözlemleniyor.
• Gerçekleşen alışveriş merkezi işlemlerine paralel olarak, 2013’te daha fazla perakende işleminin gerçekleşmesi bekleniyor.
• Birincil ofis alanlarına olan güçlü kullanıcı talebi ve MİA’daki nitelikli ofis arzının kısıtlılığı ile birleşerek, ofis pazarında mal sahipleri talepleri doğrultusunda gelişen bir pazarın oluşmasına neden oluyor.
• Ofis pazarının hız kazanarak, yatırım piyasası içerisinde önemli bir pay kazanması bekleniyor.
• Avrupa tedarik zinciri yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen Jones Lang LaSalle anket çalışması sonuçlarına göre, Türkiye gelişmekte olan lojistik pazarları içerisinde zirvede konumlandırılıyor.

Türkiye’nin Avrupa ile Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerini birbirine bağlayan konumu, ülkeyi uluslararası bir lojistik merkez yapmak için öne çıkan ideal bir özellik
• Ofis pazarının hız kazanarak, yatırım piyasası içerisinde önemli bir pay kazanması bekleniyor.
• Avrupa tedarik zinciri yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen Jones Lang LaSalle anket çalışması sonuçlarına göre, Türkiye gelişmekte olan lojistik pazarları içerisinde zirvede konumlandırılıyor. Türkiye’nin Avrupa ile Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerini birbirine bağlayan konumu, ülkeyi uluslararası bir lojistik merkez yapmak için öne çıkan ideal bir özellik.
• Jones Lang LaSalle anket çalışması sonuçlarına paralel olarak, 2023 Strateji’si Türkiye’yi “Küresel Lojistik Transfer Merkezi” olarak konumlandırıyor, tüm ulaşım tiplerinin entegrasyonunu sağlayarak, taşımacılığı denizyolu, demiryolu ve birden çok taşıma yolu kullanımlı/birleştirilmiş ulaşım alternatiflerine yönlendirerek maliyetleri minimize etmeyi hedefliyor.
• Avrupa’daki ekonomik belirsizliğe ve İspanya ve Yunanistan gibi diğer tatil lokasyonları için hazırlanan çekici paket turlarına bağlı olarak yabancıların ülkeye gelişinde hafif bir artış gözlemleniyor.
• Her ne kadar İstanbul’a gelen yabancı turist sayısında bir azalma görülse de, piyasaya giriş yapan yeni otel arzına bağlı olarak ortalama oda fiyatı ve oda başı gelir seviyelerinde hafif bir artış gözlendi.

Perakende pazarı görünümü
2013 Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü raporunda, pazarda var olan nitelikli perakende alanlarının, uluslararası markaların Türkiye pazarına girme ve pazarda genişleme kararını etkileyen faktörlerden biri olarak ortaya çıkıyor. İyi konumda ve profesyonel yönetimi olan yüksek performanslı alışveriş merkezleri, perakendeci ilgisini önemli derecede artırıyor. Türkiye’ye yatırım yapma ve pazarda genişleme talebi güçlü olmaya devam ederken, özellikle özel sermaye fonu gibi uluslararası yatırımcıların Türkiye markalarına olan ilgisinin arttığı görülüyor. Görüşmeleri devam eden birkaç potansiyel işlem de göz önünde bulundurularak, Türk markalarına yapılan yatırımların 2013 yılında da devam etmesi bekleniyor.

Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı, Avi Alkaş: " 2012’de birçok perakendeci, küçük ölçekli mağaza talepleri ile daha temkinli bir büyüme eğilimi izledi. Bu yaklaşımın başlıca sebebi, operasyonel giderlerin azaltılarak mağaza verimliliğinin artırılması oldu. Ayrıca e-ticaretin özellikle ev dekorasyonu ve elektronik perakende sektöründe hızla gelişmesi de önemli bir faktör olarak ortaya çıktı.

Türkiye, perakende pazarında yabancı markaların radarında olmaya devam ediyor. Ayrıca çocuk perakende sektöründeki hareketlilik, Carter’sın hızlı büyümesi ve Gymboree’nin pazara girişiyle devam etti ve pazara, Hamley’s ile Disney Store’un girişi bekleniyor.

Uluslararası yeme içme markalarının, özellikle İstanbul pazarına talebi, son yılda önemli derecede arttı. Azadea Grup bünyesindeki Paul Cafe’nin pazara yeniden girişinin yanı sıra, PfChang’s ve Carluccio’s 2012’de İstanbul’da mağaza açtı. Türkiye pazarına girmeyi değerlendirme aşamasında olan birkaç uluslararası restoran zinciriyle görüşmelerin devam ettiği biliniyor, 2013 yılında yeni restoran zincirlerinin pazarda konumlanması bekleniyor.

İkincil şehirlerde, konumun merkezi olması, geniş kapsama alanı, itibarlı yatırımcı, iletişim ağı kuvvetli kiralama ajansları ve uygun TKA (Toplam Kiralanabilir Alan),  perakendeci seçimini etkileyen en önemli faktörlerden.

Perakende caddelerinde arzın kısıtlı olması perakendeciler açısından önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Buna karşılık İstanbul’daki perakende caddelerine olan talep güçlenerek artıyor. Özellikle yeme içme sektöründeki perakendeciler Nişantaşı Bölgesi, “flagship” mağazalar İstiklal Caddesi'ni tercih ederken pek çok marka birden fazla mağaza ile Bağdat Caddesi’nde operasyonunu sürdürüyor.

Kira oranlarına bakıldığında, 2012 birinci çeyrekten bu yana, AVM'lerdeki birincil kira oranları metrekare başına aylık 80 euro seviyesinde sabit kaldı ve bu rakamın 2013’te bir artış göstermeyeceği ve aynı seviyesinde kalacağı öngörülüyor. Perakende caddelerindeki kira seviyelerine bakıldığında sınırlı arza ve hızla artan talebe bağlı olarak önemli derecede artış görülüyor. İstiklal ve Bağdat caddelerinde Y1 2011’de 175 euro seviyesinde olan birincil kira, 25 euro artarak metrekare başına aylık 200 euro seviyesine ulaştı. Nişantaşı’ndaki birincil kira rakamı da 20 euro artarak, Bağdat ve İstiklal caddelerinin biraz altında kalmış ve 190 euro seviyesine ulaştı.

2012 sonu itibarıyla, Türkiye’deki toplam kiralanabilir alan (TKA),  2011 yılına kıyasla 27 alışveriş merkezinde 800 bin metrekarelik bir artış göstererek, 337 alışveriş merkezinde 8.6 milyon metrekareye ulaştı. Bu AVM'lerin 11’i, toplam stokun yüzde 44’lük payına sahip olan İstanbul’da yer alıyor.

2012 sonu itibarıyla, 2015 yılı sonuna kadar inşaatı tamamlanması beklenen toplam 73 alışveriş merkezinin yaklaşık 2.7 milyon metrekarelik toplam kiralanabilir alan sunması bekleniyor. İstanbul dışında, özellikle Ankara, Bursa, İzmir ve Gaziantep illerine gelecek olan alışveriş merkezi arzının güçlü olduğu görülüyor.

2012’de Türkiye’nin perakende yoğunluğu önemli derecede artarak, 2011 sonunda bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 103 metrekareden, 2012 sonunda 115 metrekareye yükseldi. 2015 yılında Türkiye’nin perakende yoğunluğunun 142 metrekareye yükseleceği tahmin ediliyor. İstanbul ve Ankara'nın ardından Isparta, Bursa, Karabük ve Kırıkkale’nin perakende yoğunluğu yüksek diğer şehirler olacağı öngörülüyor.

2012’de yatırımcı aktivitesinin yeniden canlandığı gözlemleniyor. Dünyanın en büyük özel sermaye fonlarından biri olan Blackstone’nun, Redevco alışveriş merkezi portföyünü, Government of Singapore Investment Corporation’ın ise İstanbul Optimum Outlet’in yüzdesi 50’sini satın alması Türkiye pazarına olan yatırımcı güveninin önemli bir göstergesi oldu. Türkiye’nin kredi notunun 2013’te bir diğer ajans tarafından yükseltilme beklentisi, 2013’te perakende pazarında yabancı yatırımı daha da güçlendirecek" açıklamasında bulundu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri