Engin Yıldırım

Engin Yıldırım

Danışman
PerAVM Gayrimenkul & AVM Danışmanlık Genel Müdürü

AVM’ler sağlık taraması için birebir

26 Aralık 2012 Çarşamba

Gerekli düzenlemeler yapılabilirse insan trafiğinin yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde koruyucu sağlık hizmeti veren ‘tarama klinikleri açılabilir’.

Dünyanın en büyük perakende şirketlerinde örneğin Wal-Mart’ta bu tarz bir uygulama söz konusu. Makul bir hizmet bedeli alınan projede kişi başına 15 dakikalık zaman ayrılıyor. Son teknolojiyle desteklenen hızlı laboratuvar testleri ise ortalama 25 dolar civarında.

Sosyal çabalara katkı sağlıyor
Bazı perakende zincirleri ile alışveriş merkezleri ise ‘sınırlı işlem’ yapan klinikleri ‘promosyon amaçlı’  kullanıyor. Belli hacimde alışveriş yapan müşteriler için ‘bedelsiz’  uygulamalar da var.
Daha çok aşı, tansiyon ölçümü, şeker testi gibi basit hizmetleri bedava yapıyorlar. Sadece gözlük tavsiyesi, şeker tespiti, alerji taraması gibi sıradan hizmet yapanlarda dikkat çekiyor.

Genellikle pratisyen hekimler ile hemşirelerin yer aldığı hızlı kliniklere basit vakalar başvuruyor.
Kliniklerin toplamı gelirlerinin yüzde 37.5’ini laboratuar analizleri teşkil ediyor. Yapılan bir araştırma kurumunun yaptığı tespitlere göre klinik faaliyetlerin dağılımında yüzde 42 ile ‘koruyucu aşı’  en başlarda.

Daha çok alışveriş merkezlerinde bulunan klinikler insan trafiğinin yoğun olduğu yerlere kuruluyor. Acil bakım sınıfından olanlar ise kapsamlı poliklinik işlevine sahip. Bu kurumlarda ufak cerrahi müdahalelerden tıbbi cilt bakımına kadar geniş bir hizmet sunuyor.

ABD’deki bazı AVM’ler ve büyük perakende zincirleri hastane zincirleriyle işbirliği yapıp, onların ‘alt markalar’ oluşturmasını sağlayarak ‘sağlık taraması’ yapan daha kapsamlı klinikler kuruyor.  Amaç müşteri sayısını arttırmak ve sosyal hizmetlerle kamuoyunun dikkatini çekmek!

Ancak daha hızlı hizmet veren ayaküstü tedaviye yönelmiş benzer klinik uygulamaları da var. Bunlar bağımsız nitelikte olup en çok kent merkezlerinde yer alıyor.

Amerika’da markalaşmış hızlı perakende kliniklerinin en tanınmış onları şöyle;
• Minute Clinics: Ülke çapında hizmet veriyor ve daha çok Wal-Mart çatısı altındaki eczane zinciri CVS bünyesinde çalışıyor. Sayıları 500’ü aşmış durumda.

• Take Care Clinics:  İkinci sırada en yaygın klinik görünümünde.  Daha çok Walgreens sağlık mağazalarının içinde konuşlanmış. Sayıya 500 adede yaklaşıyor.

• The Little Clinic:  Sayısı 60 civarında olan 24 saat açık bağımsız klinik kuruluşu. Büyük ‘shopping center’  veya ‘zincirler’in bulunduğu mekânlarında yer almayı tercih ediyor.

• Redi Clinic: Gripten korunma ve aşılama konusunda uzmanlaşmış bir marka. “Yüksek kalite, uygun sağlık” sloganıyla ünlenmiş. Çok sayıda işleve sahip. 50 şubesiyle Teksas’ta faaliyet gösteriyor.

• Corner Care Clinic:  30’u aşan şubesiyle ‘tarama ve anlık tedavi faaliyeti’  yanına ‘minör cerrahi müdahaleler ‘ de yapıyor. Hızlı klinikler şimdilik 5 büyük eyalette konuşlanmış.

• Target Clinics: 26 adetten oluşan tam teçhizatlı bu klinikler target mağazalar zincirinin içinde faaliyet gösteriyor. Bu kliniklerin dışında sayılarını artırma çabası içinde olanlar da var: Checkups,
Aurora, Quickcare, Healthstop (smart cafe) ve Curaquick gibi yeni markalar küçük kliniklerin son örneklerden…

Hem alışveriş hem sosyal
Perakende temelli bir tıp kliniği en fazla 500 metrekarelik bir alana sahip. Uygulama tek kat üzerinde özel pavyon tarzında inşa edilmiş bir bölümde gerçekleşiyor. Operasyon için ölçüm, analiz ve muayene odaları var. Metrekare başına alışveriş merkezine 50 ila 70 dolar kira ödeniyor.

Klinikler alışveriş merkezlerinin işlek fakat sessiz köşelerine kuruluyor. Bazı zincirlerde ise eczanelerin hemen yanı başında yer alıyor.

Şimdi bu hizmeti ‘bağımsız sosyal faaliyet’ olarak değerlendirip eczanelerden ayırma eğilimi var.
Hızlı kliniklerin bir başka özelliği ise temel tarama analizlerini anında yapabilecek modern donanımlara sahip olmaları.

Randevusuz çalışan ve serbestçe girilen klinikler, ‘az maliyetli bir seçenek olarak’  halkın sempatisini kazanmış durumda. Kliniklerin bir diğer yararı da OTC olarak bilinen ‘tezgâh üstü’ reçetesiz ilaçların bu klinikler sayesinde sürekli denetleniyor olması.

Basit nitelikli tarama hizmeti yanında birçok gizli hastalığı ortaya çıkarmaları oldukça dikkat çekiyor. Yükselen trendi gören kimi hastane zincirleri de yeni nesil ‘tarama merkezleri’ kurarak bu kervana katılmayı düşünüyor. Üstelik çoğu hizmet sponsorlar marifetiyle parasız olabilecek.

Bizde benzer uygulamanın marketlere bağlı ‘eczane zinciri’ yaratmadan yaygınlaştırılması ve sponsorlar eliyle parasız hale getirilmesi sosyal açıdan yararlı olabilir. Bu gelişme kentlerimizde hem sağlığa hem de alışveriş merkezlerine ilgiyi daha da artırmış olacaktır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri