Bakanlıktan peynir raporu

14 Kasım 2012 Çarşamba

Gıda ve Tarım Bakanlığı, peynirlere hayvan iç yağının konulduğuna ilişkin çıkan haberlerin ardından 134 muhtelif peynir numunesinin analizini yaptı ve peynirlerin temiz çıktığını bildirdi

bakanliktan-peynir-raporu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, peynire hayvan iç yağı katıldığı iddiaları üzerine harekete geçerek, ülke genelinde peynir üreten ve satan yerlerde muhtelif peynirlerden 134 numune aldı. Bakanlık, gıda kontrol laboratuarlarında yapılan analizler sonucunda hiçbir numunede hayvan iç yağına rastlanılmadığını açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ekim ayında bazı basın yayın organları ile internet medyasında "Peynire hile karıştı" başlığıyla verilen haberlerde "Peynire, ağırlığını artırmak amacıyla hayvan iç yağı (don yağı) katılabildiği ve yapılan analizlerde de bunun saptanamadığı" yönünde iddialar üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu iddialar üzerine harekete geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerinin, ülke genelinde peynir üreten ve satan yerlerde muhtelif peynirlerden 134 numune alındığı belirterek, Bakanlığın gıda kontrol laboratuarlarında yapılan analizler sonucunda hiçbir numunede hayvan iç yağına rastlanılmadığı vurgulandı.

Açıklamada, "Metot ve cihaz yönüyle bakanlık laboratuarlarında bu ve benzer analizlerde kullanılan yöntemler, uluslararası geçerliliği olan yöntemler olup, haberlerde iddia edildiği gibi iç yağının saptanamaması ve güvenilirlik açısından herhangi olumsuzluk söz konusu olmadı. Bakanlığımızca rutin kontrol ve denetimler aynı hassasiyetle sürdürülecek" denildi.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri