Baklavaya standart geliyor

11 Nisan 2013 Perşembe

TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan Patent Tasarısı ile hem ırkçı tasarımlara hem de kriterlere uymayan isimlere yasak geliyor

baklavaya-standart-geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Konusu itibariyle suça teşvik eden, ırkçılık, küfür içeren veya terör örgütlerini simgeleyen semboller gibi kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımları reysen reddediyoruz” dedi. Ergün, alt komisyona sevk edilen tasarıya ilişkin bilgi verirken, ‘Antep baklavası’ adını da sadece kriterlere uygun üretim yapanların kullanabileceğini belirterek şunları söyledi: “Coğrafi işaretlerin tescilindeki temel amaçlardan biri kalitenin ve aranılan özelliklerin sürekliliğini sağlamaktır. Yani diyelim Antep baklavası, coğrafi işaret tescilinde bunun özellikleri belirlenmektedir. İşte hamuru şöyle olacak, içinde şu kadar şeker olacak, fıstığı böyle olacak, o zaman Antep baklavası olacak. Kim yaparsa yapsın, burada firma söz konusu değil. Ürünün, coğrafi işaretin kendisi söz konusudur. Kim yaparsa yapsın bu standartta, bu kalitede yaptığı takdirde Antep baklavası unvanını, adını kullanabilir. Bu kalitenin korunabilmesi sürekli hale gelmeli. Bununla ilgili kontroller 10 yılda bir yapılıyor. 10 yıl boyunca insanlara o özellikle olmayan ürünler, o özellikteymiş gibi sunulabilir. Şimdi denetim sıklığını 2 yıla indiriyoruz.”

“Küresel markalar oluşturamadık ama marka başvurularında Avrupa birincisiyiz” diyen Ergün, “Ben bir isimde markalaşma eğilimi görüyorsam bunu tescil ettiriyorum. İleride birisi bu konuda markalaşma eğilimine girerse, ben tescil ettireyim, benden satın alsın bunu. Ben kendim markalaştırayım diye çaba son derece zayıf. Yani marka tescili yaptırılıyor ve rafa konuluyor. Adeta markalar tescili yapılıp yapılıp dolaba kilitlenir hale geliyor. Marka sayılarında bu kadar artışın olması bize ekonomik olarak bir şey kazandırmıyor. Hâlbuki bizim işimiz bu markanın dünyada dolaşması, piyasada dolaşması, ürünlerin üzerinde olması. Eğer markalar ürünlerin üzerinde değilse, dünya piyasalarında dolaşmıyorsa, popüler hale gelip de bir ürünün değerini arttıran bir unsur haline gelmiyorsa sadece dolaba kilitlemekle bir şey elde edemeyiz. Nitelikli markalar olmasına daha fazla odaklanacağız” ifadelerini kullandı.

Tasarı da patent, tasarım ve coğrafi işaret ihlallerine 1 milyon TL’ye kadar para cezası, bu cezaları ödemeyenlere de hapis cezası öngörüyor.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri