BİM geçen yıl yüzde 21 büyüdü cirosu 17,4 milyar TL'ye çıktı

09 Mart 2016 Çarşamba

BİM geçen yıl yüzde 21 büyüme ile cirosunu 17,4 milyar TL düzeyine çıkardı. 2015’te 2 bin 595 kişiye yeni iş sağlayan BİM’in çalışan sayısı 30 bini aşarken, mağaza sayısı ise 5 bine yaklaştı

bim-gecen-yil-yuzde-21-buyudu-cirosu-174-milyar-tlye-cikti

Türkiye perakende sektörünün lider kuruluşu BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. her Mart ayında geleneksel olarak düzenlediği basın toplantısıyla, 2015 yılı mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. BİM İcra Kurulu Üyeleri Galip Aykaç ve Haluk Dortluoğlu’ nun katıldığı toplantıda şirketin ticari ve finansal performansının yanı sıra 2016 yılı hedefleri ele alındı.


Geçtiğimiz yılbaşında açıkladığı yüzde 20 büyüme hedefini gerçekleştiren BİM cirosunu 17,4 milyar TL düzeyine çıkardı. BİM’in bu yılki bilançosunda en dikkate değer gelişme ise kârlılık alanında yaşandı.
2014 yılında, yeniden canlanan enflasyon karşısında ürün alış fiyatlarında yaşanan artışları müşterilerine yansıtmayan BİM’in, özellikle satış öncesi verimlilik artırmaya yönelik uyguladığı yeni önlemler sayesinde 2015 yılında bir önceki yıla göre kârlılık artışı yüzde 48 olarak gerçekleşti.


“BİM sektörde ve Türkiye ekonomisinde istikrar ve güven unsurudur”
Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç bu genel bilgilerin ışığında şunları söyledi: “BİM güçlü ve sürdürülebilir büyümesi, yüksek tüketici güveni ve her yıl sağladığı güçlü istihdam artışıyla sektörde ve Türkiye ekonomisinde istikrar ve güven unsurudur. Performansımızın yanı sıra geçen yıl kazandığımız ödüller de bu durumun bizim dışımızdaki sektör ve kamuoyu tarafından da fark edildiğini gösteriyor. Tüketici Güven Endeksi’nde son 3 yıldır birinci şirketiz. En çok insan çalıştıran 3’üncü şirket ödülüne sahibiz. Ayrıca SGK’nın En Çok Prim Ödeyen Kuruluşlar Ödülü’nde perakende sektörü birinciliğini ve Türkiye üçüncülüğünü kazandık. Küresel perakende sektörünün yükselen yıldızıyız. Dünyaca ünlü danışmanlık firması Deloitte’un “2016 Perakende Sektörünün Küresel Güçleri Raporu”nda 153’üncü sırada yer aldık. Ayrıca küresel perakendeciler arasında en hızlı büyüyen 21. perakendeci olduk. Hizmet etmeye, tüketiciye ve ekonomiye değer katmaya devam edeceğiz.”


Rakamlarla BİM’in 2015 performansı
2015 yılında BİM, 2 bin 595 yeni çalışana istihdam sağladı ve Türkiye çapında 470 yeni mağaza açtı. Böylelikle yıl sonu itibarı ile BİM’in mağaza sayısı 4 bin 972’ye yükseldi, çalışan sayısı ise 30 bini aştı. BİM’in büyümesinde ve müşteri memnuniyetini artırmasında önemli rol oynayan Özel Markalı ürünlerin satışı ise, bir önceki yıla göre yüzde 21,5 artarak 12,2 milyar TL düzeyine çıktı. BİM güçlü performansıyla Türkiye perakende sektörü liderliğini açık ara sürdürdü ve pekiştirdi.


FİLE mağazaları başarılı ilerliyor
BİM’in, tüketicilerin gıda, kişisel bakım ve genel temizlik ihtiyaçlarını en iyi kalitede, yüksek standartlarda üretilmiş ve sürekli düşük fiyatlardan satışa sunulan sağlıklı ve taze ürünlerle karşılamayı hedefleyen yeni perakende konsepti FİLE 2015’te başarılı bir yıl geçirdi. Tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği FİLE mağazalarının sayısı geçen yıl 9’a çıktı.


Büyüme Fas ve Mısır’da sürüyor
BİM’in tüketiciye sunduğu indirimli perakende iş modeli Fas ve Mısır’da da tüketicinin beğenisini kazanmaya devam ediyor. BİM 2015’i Fas’ta 279, Mısır’da ise 140 mağaza ile kapattı.


BİM’de iki yıldır temel gıda fiyatları değişmiyor
Toplantıda söz alan BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu ise, BİM’in 2016 hedefleriyle ilgili açıklamalara geçmeden önce ilk kez BİM’in temel gıda maddeleri ile ilgili 2 yıldır değişmeyen fiyatlar hakkında bilgi verdi.


“Bu tablonun enflasyon ile mücadelede ve müşterilerine sadakat konusunda duydukları büyük sorumluluk duygusunun en açık kanıtı olduğunu ifade eden Dortluoğlu şunları söyledi: “BİM’in büyümesinin en temel nedeni müşterileri ile arasında kurduğu karşılıklı güvene dayanan benzersiz ilişkidir. Büyüyoruz çünkü müşterilerimizin bize olan teveccühü büyüyor. Büyümemizin en temel gücü onların bize olan sarsılmaz güvenidir. 2016’da yine büyüme hedefimiz çift haneli. Yüzde 20 oranında bir büyüme öngörüyoruz. 700 milyon TL yatırım yaparak altyapımızı güçlendirmeyi ve en az geçen seneki kadar yeni mağaza açarak 3 bin 500 kişiye yeni istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca bu süreçte gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı yatırımlarımızla büyüme planlarımız aynen devam edecek.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri