Bu yüzyıl kadınların yüzyılı

06 Ekim 2015 Salı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 21. yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu belirterek, “Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucu” dedi

bu-yuzyil-kadinlarin-yuzyili

6’ncı G(irls)20 Zirvesi’nin açılışında konuşan Sabancı kadınların ekonomik hayata katılımının dünya için ne anlama geldiğinin  artık ölçülebildiğini, holding olarak kadınların istihdamı ve onlara fırsat eşitliği sağlanması için örnek çalışmalar yaptıklarına inandıklarını, çünkü kadınların ekonomik hayata katılımı sağlanmadan toplumsal gelişmenin mümkün olamayacağına inandıklarını dile getirdi.

Sabancı Holding’de şu anda kadın istihdam oranının yüzde 38,5 olduğu  bilgisini veren Sabancı, yeni işe girişlerde bu oranın yüzde 42’lere kadar çıktığının altını çizdi. Sabancı Holding’de 2012 yılında yüzde 7 olan üst yönetimde kadın oranının 3 senede yüzde 14’e çıktığına dikkati çeken Sabancı, bu yüzde 100’lük bir artış olsa da kendisinin yeterli görmediğini bildirdi.

 

Eşitlik algılanmalı
Sabancı kadının ekonomik hayata katılımının önündeki en büyük engelin kadınla erkeğin eşit olarak algılanmamasından kaynaklandığını ve bu algıyı değiştirmek gerektiğini söyledi. G(irls)20 Kurucusu ve CEO’su Farah Muhammed ise kadınların başta ekonomik alanda olmak üzere önemli roller üstlendiğini  belirterek, “Eğer büyümek istiyorsak, yeni şeyler inşa etmeliyiz.” dedi. 

 

Bu haber Milliyet gazetesinde 6 Ekim günü yayınlanan haberden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri