Ciro endeksi 172 puana yükseldi

29 Kasım 2013 Cuma

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçlarını açıklandı

ciro-endeksi-172-puana-yukseldi

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2012 Ekim ayına göre yüzde 15,4 artarak 172 puana yükseldi.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar 2013 Ekim ayında, İstanbul’da 750 TL, Anadolu’da 629TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 673 TL’ye ulaştı.

En büyük artış ayakkabı çanta ve giyimde
Geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre 2013 Ekim ayında en büyük ciro artışı yüzde 18’lik oranla ayakkabı çanta kategorisinde ve yine aynı oranda giyim kategorisinde gerçekleşti. Teknoloji market/elektrikli eşyalar ciroları yüzde 13, hipermarket ciroları yüzde 8, yiyecek/içecek alanlarının ciroları yüzde 11 ve AVM’lerdeki diğer alanların ciroları yüzde 14 artış gösterdi.

Ziyaret sayısı da artışta
Ziyaret sayısı endeksinde, Ekim ayında, geçtiğimiz Ekim ayına göre endeks değerinde yüzde 11’lik bir artış gözlendi.

AVM Endeksi Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “Sektörümüz Ekim ayında yakaladığı ivmeyle gücünü bir kez daha ortaya koydu. Endeksteki yüzde 15.4 oranındaki artış da bunun bir göstergesi. Böylesine yüksek cirolara sektör genellikle Aralık ayında ulaşırken bu oranın henüz Ekim  ayında yakalanmış olması bizi önümüzdeki dönemler için daha da umutlandırıyor” dedi.

Belgü ayrıca “Kategoriler bazında baktığımızda mevsim değişikliği ve Kurban Bayram, hazır giyim sektöründe yeni sezon ürünlerinin satışa sunulması gibi faktörler AVM’lerdeki ayakkabı ve giyim ürünleri satışı yapan mağazalarda ciddi ciro artışlarına sebep oldu. Yeni sezon ve bayram olgusu AVM lerin ziyaretçi sayılarına da artış getirdi. AVM ziyaretçilerinin artması ve bu ziyaretlerin Hipermarket kategorisi dahil bütün kategorilerde daha fazla ciroya dönüşüyor olması sektörümüz için çok sevindirici” diye konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri