Deichmann, 100’üncü yılında Türkiye’de 100 mağazaya ulaşacak

10 Ocak 2013 Perşembe

Kadın, erkek ve çocuk ayakkabısında yüzlerce markayı tek çatı altında toplayan Alman perakende devi Deichmann, Türkiye’de 2012’yi yüzde 30 büyümeyle kapattı. Deichmann Türkiye Genel Müdürü Atilla Özkul, markanın bu yıl kutlanacak 100’üncü yılında Türkiye’de 100 mağazaya ulaşmayı hedeflediğini anlattı

deichmann-100uncu-yilinda-turkiyede-100-magazaya-ulasacak

Dünya genelindeki cirosu 4.1 milyar euro’yu aşan Deichmann’ın Türkiye’de 2012’yi yüzde 30 büyümeyle kapattığını açıklayan Özkul, Nisan 2006’da girdikleri pazarda 80 mağazaya ulaştıklarını kaydetti.

1913’te kurulan markanın bu yıl kutlanacak 100’üncü yılında Türkiye’de 100 mağazaya ulaşma hedefi olduğunu ifade eden Özkul, şöyle devam etti: “Yalnız büyük şehirlerde değil, Türkiye’nin her yerinde aktif olmak istiyoruz. Trabzon’dan Erzurum’a, Malatya’dan Batman’a pek çok yerde mağaza açtık. Hedefimiz her kentte olmak. Hatta ilçelere de giriyoruz; çünkü markamız buna uygun. Keşan’da, Biga’da, Çerkezköy’de, Tarsus’ta varız. 2013’te haritamızda Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa da var.”

Deichmann’ın uzun vadede Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’ne de açılacağını kaydeden Özkul, 2013’te Türkiye senaryolarının pozitif olduğunu, satışlarda turist etkisinin her geçen gün kendisini daha çok hissettirdiğini söyledi. Özkul, “Örneğin İstiklal Caddesi mağazamızda yazın satışlarımızdaki turist payı yüzde 50’yi geçiyor. Artık Paris, Londra gibi 1-2 yer dışında böyle oranlar dünyada kalmadı” dedi.

Sektörün büyüklüğü 5.2 milyar doları buldu
Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) verilerine göre, ülkede ayakkabı pazarının büyüklüğü yaklaşık 5.2 milyar dolar olarak ölçülüyor. 2011 yılında Türkiye’de toplam 230 milyon çift civarında ayakkabı satıldığı ve aynı yıl 93 milyon çift ayakkabı ihraç edildiği belirtiliyor. 2011’de ayakkabı ihracatından 450 milyon dolarlık gelir elde edildiği ifade ediliyor. 2023’te ayakkabı ihracatının 1.5 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

6 bin firmanın bulunduğu ifade edilen ayakkabı sektöründe yaklaşık 200 bin kişi istihdam ediliyor. 5 bin kişilik istihdam yaratacak Deichmann’ın bugüne kadar Türkiye’de 80 milyon liralık mağaza yatırımı yaptığını açıklayan Atilla Özkul, istihdam rakamının bin kişiye yaklaştığını söyledi. Özkul, “Gelecek birkaç yılda 400 milyon lira civarında yatırımla 400 mağaza ve yaklaşık 5 bin kişilik istihdama ulaşmayı öngörüyoruz. Bugüne kadar hiç bayilik vermedik; bundan sonra da vermeyeceğiz” dedi.

Kaynak: Menekşe Ataselim / Habertürk

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri