Perakende tek çatıda birleşti

19 Aralık 2012 Çarşamba

Türkiye alışveriş merkezleri ve perakende sektörlerini temsil eden AMPD, AYD ve BMD’nin girişimiyle başlatılan çalışmalar sonuçlandı ve bütün dernekler çatı örgütü TAMPF altında birleşti. İstanbul Four Seasons Otel’de bugün atılan imzalarla AYD, BMD, GPD, KMD ve TURYİD, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) adıyla 620 binden fazla çalışanı, 88 milyar dolar cirosu, 15 milyon metrekare alanı ve 59 bin mağazayı temsil edecek. Federasyon başkanın LCW Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ün olması bekleniyor

perakende-tek-catida-birlesti

Murat KÜÇÜK / Perakende.org

Türkiye’nin en dinamik sektörü olarak dikkat çeken ve her yıl ülke ekonomisinin üzerinde büyüme gerçekleştiren modern perakende ve alışveriş-yaşam merkezleri sektörünün temsilcileri Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği (AMPD), Alışveriş merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ile yeni kurulan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) kendi faaliyetlerinin yanı sıra ortak konularda güç birliği oluşturmak amacıyla Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) çatısı altında buluştu.

Bugün (19 Aralık) Beşiktaş Four Seasons Otel’de gerçekleştirilen imza töreninde, AMPD Başkanı Mehmet T. Nane modern perakendeyi birleştirerek marka ekonomisine geçmeyi tamamlamak istediklerini ifade etti. Nane’den sonra sözü alan KMD Başkanı Alp Önder Özpamukçu, “Önemli bir çatıyı bir araya getiriyoruz. Sadece gıda değil tüm perakendeyi organize, modern ve kayıtlı bir biçimde 2023 vizyonuyla geliştireceğiz” dedi.

Yılmaz: Birlikte sinerji yakalayacağız
İmzalar atıldıktan sonra sözü alan BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz şunları söyledi: “Genel toplamda 88 milyar doları temsil ediyoruz. Biz BMD olarak 33 milyar dolar ile önemli bir kısmını ifade ediyoruz. Uzun süredir bu gün için hazırlanıyoruz. AVM ve perakendecilerin birlikte iyi bir sinerji yakalayacağına inanıyoruz. Koordinasyonumuz marka ekonomisini genişletmek için önemli bir rol üstlenecek.”

AYD Başkanı Hakan Kodal, yurt içi ve yurt dışında önemli yatırımlar yaptıklarını, AVM ve perakendecilerin ortak hedefinin Türkiye’yi marka yapmak olduğunu dile getirdi.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Biz işin mutfağındayız. AVM’leri çok önemsiyoruz. AVM’ler artık bir yaşam merkezi oldu. Perakende sektörünün içinde olmaktan heyecanlıyız ve asıl görevimiz şimdi başlıyor.”

GPD Başkanı Nihat Özdemir ise gıda perakendesi olarak 34 milyar doları temsil ettiklerinin altını çizdi. Perakende sektörünü daha iyi yerlere getireceklerini vurgulayan Özdemir, 2023 vizyonuna hazırlandıklarını da ifade etti.

TAMPF Başkanın LCW Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ün olması bekleniyor. Başkan olsun ya da olmasın federasyona destek vereceğini ifade eden Küçük, başkanlığı düşünmek için biraz süre istedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri