Dijital kültürün neresindesiniz?

07 Ağustos 2014 Perşembe

Twitter kapanınca, Facebook’suz iki gün geçirince hayat damarlarınızdan biri kesilmiş gibi oluyorsanız, dijital neslin güzide bir yurttaşı olmuşsunuz demektir; yaşınız, ülkeniz, cinsiyetiniz, statünüz ne olursa olsun…

Dijital iletişim kültürü hızla yayılıyor farkında mısınız? Peki, siz bu kültürün neresindesiniz? Çevrenizde ne çok Facebook, Twitter, Instagram, Linkedln hesabı olan var değil mi? 

Çocuğunuza isterseniz bir sorun, “Biz gençliğimizde arkadaşlarımıza, akrabalarımıza mektup gönderirdik” diye anlatın. Eğer öğretmenleri tarih dersinde anlatmamışlarsa önce size boş gözlerle bakacak, sonra “mektup da ne?” diye soracak. O’na kahkahalarla gülmesi için bir fırsat vermek istiyorsanız sabırla anlatın…

Emin olun bununla bırakmayacak, siz kafanızı öteye çevirdiğinizde hemen “Olum, babamların/annemlerin gençliğinde mektup diye bir şey varmış, kâğıda, kartpostala yazıp, postane diye bir şeyle gönderiyorlarmış” diye hemen arkadaşlarına Twitter’dan, Facebook’tan Whatsapp’tan yazacaklarına, bu eğlenceli anının keyfini “anlık olarak” birlikte çıkaracaklarına emin olabilirsiniz… Bunu fark ettiğinizde “ah zamane gençliği” deyip, biraz daha yaşlandığınızı anımsayabilirsiniz. Oysa yaşlanmak hayat karşısında yalnızca sizin “biyolojik” bir karşılığı olabilir. Hayatın dinamizmi ve gençliği durmaksızın yeniden üretiliyor.

Elbette, gündelik hayatımızı durmaksızın işleyen bir makineye çeviren bu dijital dünyaya ait olan yalnızca çocuklarınız ve yeni yetme akranları değil. Ya bireysel meraklarınız, ya da iş yaşamınızın zorlamasıyla, siz de epeydir bu dünyanın bir parçası oldunuz bile. Dijitalleşmeye direnen en sert tutumlu arkadaşınız bile sizden cesaret alarak Twitter’dan nasıl hesap açacağını, Facebook’u nasıl kullanacağını kahve aralarında kısık sesle size soruyor ve siz kullanırken sizi yan gözle izlemeye çalışıyor, değil mi?

Facebook’un, Twitter’ın mekanikliği, insan ilişkileri üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin en nadide sosyolojik ve psikolojik analizlerin son kullanma tarihleri çoktan geçti. Bunları ve yarattığı sorunları dahi keza artık dijital platformlar üzerinden tartışıp, çözmek için çabalıyoruz. Fikirlerin ve duyguların durmaksızın aktığı ve her an yeniden yaratıldığı ve her “paylaşımın” bir sonraki fikrin ve duygunun parçası haline geldiği bir dünyanın evlatlarıyız artık hepimiz…

Mevzuat gereği avukatlar, savcılar, hâkimler olsa da, bize bilgi taşımak için gazeteci denilen bir meslek kesimi olsa da, ne gam, şimdi, biraz sonra, yarın ve her an kamusal alanı hep birlikte yaratıyoruz. Ve hangi mevzuat hükmünün bu yaratım sürecini denetleyeceğini, kontrol edeceğini bilemiyoruz. Böyle bir kontrolün de şalteri toptan indirmekten başka bir seçeneğinin olmadığını ister kabullenelim, isterse kabullenemeyelim bulunmadığının farkındayız. Mevzuatı anımsatanların, bu mevzuatı dayatanların her girişimi “o anda” geri tepiyor ve “yok hükmünde” oluyor.

“Savları” birlikte ortaya atıyor, birlikte tartışıyor, doğruyu/yanlışı birlikte sorguluyor, etik olanı olmayanı ortak bir vicdanda tartıyor, birliği, ayrılığı, sevinci, hüznü, nefreti, huzuru ve kaosu birlikte yaratıyoruz. Ve bunu en sahici biçimde yapıyoruz. Tüm dürüstlüğümüz/dürüstlerimiz ve tüm sahtekârlığımız/sahtekârlarımızla birlikte yapıyoruz.

Gerçek ve yalan bugüne kadar insanlık tarihinde olmadığı kadar gündelik yaşamımızın içerisinde. Bu, çok açık ve şeffaf...  Meydan okuyup içinde coşkuyla yer alsak da, korkuyla kenara çekilip yokmuş gibi davransak da böyle. Hepimiz tarihin tam da şu anında fazlalıklarımız ve eksikliklerimizle birlikte bu yaratım düzeyinin ve bu yaratım etkinliğinin etkin ya da edilgen birer parçasıyız. Tek tek birbirimizi bu süreçte ayrıştıran, birimizi diğerinden farklı kılan şu anda bu sürece katılma isteğimiz ve buna bağlı dijital yetenek ve kapasitemizdir. Ve tabii ki hepimiz bu dijitalleşmenin fazla ya da eksik, etkin ya da edilgen şu anda da bir parçasıyız. Bu parçanın “değeri”, sizin bugünle, hayatınızla, işinizle, geleceğinizle kurduğunuz anlamın, beklentinin seviyesiyle/değeriyle karşılık buluyor.

Peki, yalnızca bireylerin, işletmenizin, markanızın dijital yetenek ve kapasitesi ne? Markanızı dijital süreçlerin neresine konumlandırdınız; bu yöndeki çabalarınız yeterli mi? Bu dijitalleşmenin parçası haline gelebilmek için insan kaynakları politikanız, kurumsal stratejiniz ne? Yoksa hala evdeki çocuğunuzun, ofisteki çalışanınızın kişisel merakı, eğlencesi olarak mı görüyorsunuz Twitter’ı, Facebook’u, Instagramı, Linkedin’i, blogları.

Anlık olarak her şeyi yeniden ama durmaksızın yeniden yarattığımız bugün, siz bu yaratım sürecinin içerisine markanızı, işinizi ve bunlarla oluşan “marka değerlerinizi” ne kadar dâhil edip, bu sürecin parçası haline getirebiliyorsunuz?

İnsanları, ilgileri, merakları, beklentileri, tepkileri hakkında konuşurken ve elbette bu konuşmalar arasında siz ve markanız yer alırken; dijital kültür hızla yükselirken daha ne kadar dışarda kalıp izlemeye devam edeceksiniz?
Şimdi harekete geçin ve geçmişe değil geleceğe yatırım yapın!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri