Walmart’tan şok karar: 269 mağaza kapanacak

18 Ocak 2016 Pazartesi

Dünyanın en büyük perakende şirketlerinde Walmart yarısından çoğu ABD’de olmak üzere toplam 269 mağazasını kapatacak

walmarttan-sok-karar-269-magaza-kapanacak

Mağazaların kapatılması nedeniyle yaklaşık 10 bini Amerika’da olmak üzere toplam 16 bin kişinin işine son verilecek. Walmart’ın bu kararı, ABD’den sonra en çok Brezilya’yı etkilemesi bekleniyor. Walmart CEO’su Doug McMillon, 3 ay önce yatırımcılara, internet üzerinden alışveriş yapma rekabetinin arttığını, kendi mağazalarını bir daha gözden geçirilmesi gerektiğini söylemişti.


Mağazaların kapatılması ile ilgili açılama yapan CEO McMillon “Kapatma kararının kolay alınmadığını ama şirketi güçlü ve geleceğini belirlemek açısından gerekli bir durumdur.” dedi. McMillon, büyümeye kararlı olduklarını ama bunun disiplinli bir şekilde yapmaya çalışacaklarını söyledi. Düşük performans gösteren mağazalarını kapatacak olan Amerikan devi, 2016 ve 2017’de 300 yeni mağaza açmayı planlıyor.


Ekim ayından beri, şirketlerinin performansını inceleyen şirket ABD’de bulunan 154, Brezilya ve Latin Amerika’da bulunan 115 mağazasını kapatacak. Dünya genelinde 11 bin 600 mağazası bulunan şirketin hisseleri geçen yıl yüzde 30 değer kaybetmişti.

 

Bu haber 15 Ocakta Zaman gazetesinde yayınlanan Orhan Akkurt'un özel haberinden alıntıdır. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri