Gazetecilerin tercihi lahmacun

19 Ağustos 2016 Cuma

Yemeksepeti, dünyanın en stresli mesleklerinden birini yapan gazetecilerin enerjilerini nasıl koruduklarını merak etti ve yeni araştırması ile mesleğin beslenme alışkanlıklarını belirledi. Türkiye’nin 13 ulusal gazetesini içeren araştırmaya göre kimi gece saatlerinde yemeğe sarılıyor, kimisi sabahın ilk ışıklarında.

gazetecilerin-tercihi-lahmacun

Yemeksepeti, büyük veri araştırmalarının en sonuncusunu, hareketli gündemden ilham alarak gazeteciler özelinde gerçekleştirdi. Yemeksepeti’nin ulusal gazetelerin genel merkezlerine giden sipariş verilerini incelemesiyle oluşturulan araştırma, gazetecilerin de beslenme alışkanlıklarını ortaya koydu. Türkiye’nin 13 ulusal gazetesini içeren araştırmaya göre kimi gece saatlerinde yemeğe sarılıyor, kimisi sabahın ilk ışıklarında.  Bazısı ev huzurunu arıyor, bir diğeri çorba ile terapi yapıyor. Genel olarak bakıldığında ise salata, zeytinyağlılar gibi hafif seçenekler yerine, gazetecilerin tercihi lahmacun, kebap ve burger gibi yoğun lezzetlerden yana oluyor.

 

Mesleğin ön koşulu lahmacun
Gazetecilerin en çok yediği yemek lahmacun. Araştırmaya dahil olan toplam 13 gazetenin 7 tanesinde lahmacun en çok sipariş edilenler listesinde ilk 3’te yer alıyor. Manşetleri değişse de, tercihleri bir olan bu gazeteler Cumhuriyet, Dünya, Habertürk, Hürriyet, Türkiye, Vatan ve Yeni Şafak.

 

Siparişler akşam yemeği saatlerinde zirve yapıyor
Gazetecilerin Yemeksepeti’nden en çok sipariş verdikleri saatler 18.00-20.00 arası. Gündüz kurum içinde yenen yemekler akşam saatlerinde yerini Yemeksepeti siparişlerine bırakıyor. Geç saatlere kadar çalışacak gazeteciler, akşam yemeğinde farklı bir lezzet ile kendini ödüllendiriyor; enerji toplayarak işe koyuluyor. Tost siparişleri ise gazetenin baskıya gönderildiği sabah saatlerinde artmaya başlıyor. Saat 07.00 olduğunda ise tüm siparişlerin yüzde 62’sine ulaşıyor.

 

Hangi gazete en çok hangi yemeği sipariş veriyor!
Akşam Gazetesi'nin en çok sipariş ettiği yemeklerin başköşesinde İskender kebap ve mantı tüm heybetleri ile ışıldıyor.

Cumhuriyet Gazetesi en çok çorba siparişi veriyor.

Dünya Gazetesi’nde birinci lahmacun. Dünya ekibinin en çok sipariş ettiği ilk 10 yemek içerisinde hem sufle hem de profiterol bulunuyor.

Habertürk siparişlerinin yüzde 50’sinden fazlasını saat 21.00’den sonra veriyor. Et döner, tavuk döner, pilav üstü döner ve İskender siparişler arasında.. Gece acıkanlar listesinin sonraki sıralarında ise yüzde 42 ile Star ve yüzde 38 ile Milliyet bulunuyor.

Hürriyet Gazetesi en çok sipariş ettiği ilk 10 lezzet arasında 4 farklı çeşit lahmacuna yer veriyor.

En çok sipariş ettiği ilk 10 yemeğin 7 tanesi burger ve döner çeşitleri olan Milliyet, et düşkünü olarak  öne çıkıyor. Milliyet ekibi aynı zamanda  tüm gazeteler içinde  zeytinyağlıları ve salatayı öğünlerine dahil eden tek gazete çalışanları olarak öne çıkıyor. 

Posta çalışanlarının en çok sipariş ettiği lezzet sebzeli ev yemeği.

Sabah Gazetesi en çok burger ve kebap kategorilerini tercih etse de, ürün bazında favorisi çiğköfte.

Sözcü’nün listesinde, dönerle balık burger başa baş mücadele içinde. Akşam ve  Hürriyet de balık konusunda Sözcü’yü izliyor. 

Star Gazetesi çalışanlarının en çok sipariş ettikleri listesinin ilk 10’unda tavuk burger, tavuk yemeği, acılı tavuk ve tavuk şiş gibi farklı tavuk tarifleri yer alıyor.

Türkiye Gazetesi pideyi seviyor; hem kaşarlı hem kıymalı pide Türkiye Gazetesi yemek karnesinde ilk beşe giriyor

Kuru fasulye, pilav ve cacık takımı Vatan’ın listesinde ilk üçte yer alıyor.

Yeni Şafak Gazetesi de ilk sıraya lahmacunu alanlardan.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri