Henkel’de yenilikler bitmiyor

02 Mayıs 2013 Perşembe

Çamaşır, ev bakımı, kozmetik alanlarında önemli markaları bünyesinde bulunduran ve geçmişi 136 yıla dayanan Henkel, 2013’te Persil Duo-Caps’ı tüketicileriyle buluşturdu. Yeni ürünleri ile pazara yeni bir soluk getirdiklerini belirten Henkel’in Deterjanlardan Sorumlu Marka Müdürü Nükte Gönenç, “Persil Duo-Caps, senenin inovasyonu olmaya aday ama biz burada durmayacağız, yeniliklerimiz devam edecek” diye konuştu

henkelde-yenilikler-bitmiyor

Henkel, geniş bir marka karmasına sahip. Bu bağlamda 2012 yılı Persil ve Tursil açısından nasıl geçti?
2012 Persil için harika bir yıldı. Çamaşır deterjanları arasında en fazla büyüyen marka haline geldik. Pazar payımızı hiç olmadığı seviyelere getirdik. Hem Tursil hem de Persil aynı anda büyüyerek toplam şirket deterjan pazar payımızı da artırdık. 2012 yine innovasyonlarla markamızı güçlendirdiğimiz ve tüketicilere daha yenilikçi ve daha iyi ürünler sunduğumuz bir yıl oldu. Hem toz hem de jel deterjanda formülümüzü güçlendirdik ve Persil Expert serisini çıkardık. Daha güçlü bir yıkama performansı için özel geliştirilmiş enzimler içeren leke çıkarıcı kapsüller ile yenilenen Persil Expert, tüketiciler tarafından çok beğenildi ve bu da satışlarımıza pozitif olarak yansıdı. Bunun yanı sıra Persil markamız ile 2010 yılında tüketici ile tanıştırdığımız sıvı çamaşır deterjanı segmentine yatırımımız devam etti. Yaz başında, tam da renkli çamaşırların artığı dönemde yeni Persil Color Jel’i tüketicilerin beğenisine sunarak hem ürün portföyümüzü genişlettik hem de farklı ihtiyaçlara cevap vermeye devam ettik. Bu sayede sıvı deterjan pazarındaki liderliğimizi de koruduk. 4 senedir beraber çalışmaya devam ettiğimiz marka yüzümüz Pınar Altuğ ile iki yeni reklam filmine ve pek çok PR aktivitesine imza attık. Kısacası dolu dolu geçen ve sonuçlarıyla bizi tatmin eden bir yılı geride bıraktık.

Markanızın 2013 hedeflerinden bahseder misiniz?
2012 yılındaki hızlı büyümemize 2013’te de devam etmeyi hedefliyoruz. Bizim için en önemli öncelik Mart ayında lansmanını yaptığımız Persil Duo-Caps ikili jel kapsülleri ile pazara yeni bir soluk getirmek. Lansmandan beri Persil markasının gücüne güç katan Persil Jel'e olan yatırımlarımızı sürdürerek Türkiye’deki sıvı deterjan kullanımını çok daha yüksek seviyelere çıkarmak istiyoruz. Her zaman olduğu gibi sürekli yürüttüğümüz tüketici araştırmaları ve Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeni ürünler geliştirmeye ve üstün Alman teknolojisini Türk tüketicisiyle buluşturmaya devam edeceğiz.

Yeni çıkarttığınız Persil Duo caps hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?
Tüketiciye her zaman en iyi ve en son teknoloji ürünleri sunmaya özen gösteriyoruz. Avrupa’daki trendleri de yakından takip ederek en yenilikçi çözümleri geliştiriyor ve kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz. Persil Duo-Caps bu anlamda çok özel bir ürün. Yıllarca süren Ar-Ge çalışmalarının sonucunda ilk defa iki ayrı formülasyon bir kapsülün içinde toplamak ve böylece daha üstün performans almak mümkün oldu. Henkel’in bu patentli teknolojisi sayesinde leke çıkarıcı enzimler ve parlaklık etkili formül ikili jel kapsülün içinde bir araya geliyor.

“Yenilikler bitmeyecek”

İkili formülün diğer ürünlere göre farklılığı nedir?
İkili jel kapsülün mavi ve yeşil kısımları ayrı ayrı muhafaza edildikleri için birbirlerine karışıp kimyasal etkileşime girmiyorlar. Böylece etkinliklerini daha uzun süre koruyorlar. Suda anında çözünüp aktif hale geliyorlar ve leke üzerinde harekete geçiyorlar. Bu benzersiz teknoloji yüksek leke çıkarma performansı ve parlaklığı garanti ediyor.

2013’te başka yenilikleriniz de olacak mı?
Daha önce de söylediğim gibi biz hem Avrupa'daki trendleri yakından takip ediyor hem de sürekli yaptığımız tüketici araştırmaları ve Ar-Ge çalışmaları ile kullanıcılarımız için en uygun en önemli ihtiyaçlara cevap verecek ürünleri geliştirmeye devam ediyoruz. Persil Duo-Caps senenin inovasyonu olmaya aday ama biz burada durmayacağız, yeniliklerimiz devam edecek.

Türkiye’deki perakende sektörüne bakışınızı öğrenebilir miyiz? Olumlu taraflarının yanında sektörün ne tür eksiklikleri var? Bu eksikleri tamamlamaya yönelik önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Viyana’daki iş tecrübem sayesinde Avusturya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerindeki perakende sektörünü görme şansım oldu. Genelde oradaki ülkelerde iş hacmi de göreceli olarak daha küçük olduğu için sektör birkaç büyük perakendecinin kontrolünde oluyor. Hırvatistan, Avusturya, Slovakya gibi ülkelerde en büyük iki perakendeci zaten deterjan pazarının yarısını oluşturuyor. Bu açıdan Türkiye’de daha fazla çeşitlilik olduğunu ve bunun da daha sağlıklı bir sektör için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Çamaşır ve ev bakım ürünleri, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerindeki markalarınız Türk tüketicisi tarafından sıklıkla kullanılan markalardan oluşuyor. Türkiye’deki tüketici profili hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Tüketici profili olarak genel bir prototipten bahsetmek doğru olmaz diye düşünüyorum. Çamaşır deterjanı penetrasyonunun yüzde 90 üzerinde olduğunu düşünürsek ne kadar geniş bir hedef kitleden bahsettiğimizi anlayabiliriz. Bizim tüketicimiz A’dan D’ye tüm SES gruplarından geliyor.
Benim kişisel görüşüm Türk tüketicisinin oldukça bilinçli olduğu. Markete giderken ne ürün almak istediğini ve ne kadar para vereceğini biliyor. Promosyonlar, arkadaş tavsiyesi ve reklam & tanıtım aktiviteleri satın alma kararında önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle deterjan söz konusu olduğunda kaliteli ürün almak konusunda titiz bir tüketici profili bulunuyor. Bu da sanırım Türk tüketicisinin temizliğe olan düşkünlüğünden geliyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri